הכרזת מפגש מועדון הקריאה ה-8 ביולי 2019: חוט של כסף – נעמי נוביק

בתחילת יולי יתכנס חבר חכמי האתר, וידון באולי הספר הכי מדובר השנה: חוט של כסף של נעמי נוביק.

הספר כבר תורגם לעברית (על ידי יעל אכמון), ועל פי מה שאני רואה בפייסבוק, הרבה ממשתפי הבלוג כבר קראו אותו.

מה זה אומר? שאלף, אם לא קראתם אותו, אז יש לכם חודש לעשות את זה בעברית. הפעם אין תירוצי שפה. בית, אם קראתם את הספר כבר, אתם מתבקשים להתאמץ חזק-חזק ולזכור על מה הוא מדבר עד ה-8 ביולי.

יש שישה ספרים מועמדים לפרס ההוגו השנה. חמישה מתוכם או שקראתי, או שקראתי ספר קודם בסדרה שלהם ואין לי כוונה להמשיך הלאה (היוצא דופן הוא Trail of Lightning שעוד יגיע זמנו).

מתוך החמישה האלה יש בדיוק אחד שאהבתי: חוט של כסף, של נעמי נוביק.

על פי מה שאני רואה בדיונים השונים, אני לא היחיד שאהב את חוט של כסף. למעשה, מסתמן שקשה למצוא מי לא אהב את חוט של כסף. יש את אלו שאהבו אותו, ויש את אלו שממש ממש אהבו אותו. אני נמצא איפושהו במקום טוב באמצע.

כתבתי פה אחרי שליש ספר על חוט של כסף. אז אמרתי ש”הוא טוב לז’אנר שלו, רק שהז’אנר שלו הוא אגדה, ולא פנטזיה. אגדות, מה לעשות, אני לא ממש אוהב”.

המשפט הזה עדיין נכון ברובו, חוץ מהחלק האחרון שלו. מסתבר שיש אגדות שאני כן אוהב. חוט של כסף הוא אגדה כל כך מקורית, וכל כך כתובה היטב, שאי אפשר לא להנות ממנה.

כדרכן של אגדות, חוט של כסף הוא סיפור קסום, באווירה מתוקה-קודרת. כדרכן של ספרי אגדות מודרניים, הוא מהווה הומאז’ לכל כך הרבה מיתוסים עתיקים.

מה שיפה בחוט של כסף זה שהוא מדבר על מיתוסים מזרח אירופאיים, באיזור של פולין-ליטא אם שפטתי נכון. הוא אפילו מערב יחסי יהודים-גויים, וממה שאני רואה בפולין, שומר את הרוח של איך המקומיים התייחסו ליחסים כאלה.

אז מה, אתם אוהבים אגדות? אוהבים סיפורים קסומים? רוצים לקרוא את (אולי) הספר הכי מדובר של השנה? אם כן, בואו לדבר איתנו ב-8 ליולי.

[חוט של כסף – נעמי נוביק, 480 עמודים באנגלית, 2018. 520 עמודים בעברית, 2019 (תרגום, יעל אכמון)]

פורסם בקטגוריה מד"ב ופנטזיה, מועדון הקריאה. אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

Subscribe without commenting