יומיות 28.04.2020: נכסי תרבות רוחניים פיניים

ערב יום עצמאות שמח!

פולין הכריזה על שנת בצורת והממשלה ביקשה מהציבור לחסוך במים.

זאת שנה יבשה שניה ברציפות בפולין, ולכן אני כבר יודע מה יהיו התוצאות. בטבע יהי יבול פירות נמוך והאיכות לא משהו. מחירי הפירות והירקות בשווקים יהיו גבוהים כי החלקאים צריכים לשלם עבור מי השקייה.

הבעיה היא שלפני שבועיים גיליתי באיזור שתיל מרווה, אחד יחיד ויחידי. פיתחתי איתו מערכת יחסים אינטימית, ומאז מרווה ממלאת את חיי. אני שותה תה מרווה, עושה שמן זית עם מרווה ומכין תבשילים עם מרווה.

כאב לי הלב שהשתיל יתייבש וימות בבצורת, ולכן התחלתי לשלב מסורת חדשה בהליכות היומיות. אני מביא איתי בקבוק מים גדול ושופך אותו על השתיל.

בינתיים התוצאה מתגמלת. השתיל גדל בקצב מרשים. בניגוד לשתילים ביתיים, בהם אני נאבק על כל עלה ועלה, משתיל המרווה בטבע לא משנה כמה עלים אני קוטף, תוך יומיים הוא מפצה על זה ואפילו מצמיח גבעולים חדשים עמוסי עלים.

1. פינלנד הוסיפה את ה-demoscence לרשימת נכסי התרבות הלא-מוחשית שלה.

מי שמכיר את ה-demoscene צריך רגע לעכל את המשפט הזה. לכל השאר אני אסביר מהר מה זה demoscene בזמן שהאחרים מעכלים.

ה-demoscene הוא תת-ז’אנר של תיכנות, גיקים והאקרים. המטרה היא ליצור דמואים: תוכנות קטנות של גראפיקה ומוזיקה ממוחשבת שמדגימות איך אפשר להוציא מקסימום ממחשב עם מינימום קוד.

סצינת הדמואים רצה חזק בשנות ה-80 וה-90, כשהמחשבים היו חלשים ותוכניתנים היו צריכים לנצל כל טריק בשרוול. במילניום הנוכחי המחשבים נהיו כל כך חזקים, עד שתיכנות יעיל הוא כמעט מילה גיסה.

כיום הסצינה ממוקמת באירופה, כשהאירוע העיקרי שלה הוא revision שמתרחש כל שנה במערב גרמניה. את הסצינה המודרנית אני מכיר בעיקר דרך נקודת המבט של האקרים גרמנים, אז לא ידעתי שיש שם נוכחות פינית חזקה.

זה קצת מטורף שפינלנד מוסיפה את ה-demoscene לרשימת נכסי התרבות שלה. במבט ראשון זה נראה כמו היפסטריות פינית, רצון להיות מגניב בכל מחיר. אבל אז נזכרים שזאת פינלנד, אחת התרבויות המוזרות בעולם, והולכים להסתכל בשאר 12 הדברים שהם הוסיפו.

בין השאר ברשימה:
– ניגון מוזיקלי על מסור
– יצירת סכיני Tommi
– סיפורים לפני השינה

איזה עם מוזר. אפשר לראות את הרשימה המלאה פה.

מסקרן מה יכול להופיע ברשימה ישראלית דומה. ואני לא מדבר על רשימה יהודית (תקיעה בשופר?) או רשימה מיינסטרימית משעממת (הטפלת מים? צ’יזבטים צבאיים?), אלא על תתי-התרבויות שמספיק חזקות בישראל כדי להיכנס לרשימת נכסי תרבות לא מוחשיים.

2. Revision 2020, הכנס השנתי של סצינת הדמואים, בדיוק הסתיים. אתם יכולים לראות את הזוכים פה, אבל לפני שתלחצו על הלינק, מילת אזהרה: הדמואים האלה לא נגישים לכולם. יש שם הרבה קטגוריות וצריך לחפור קצת לפני שמתחילים לראות את הזוכים.

יותר מזה, לפעמים התוצאה הויזואלית “משעממת” לאדם הרגיל בשנת 2020, אבל עיקר ההישג הוא שיצרו אותה על חומרה מלפני 40 שנה.

לדוגמא, זה אחד הזוכים בקטגורית דוס. מה שמיוחד בו זה שגודל התוכנה שיוצרת את הגראפיקה הוא “רק” 256 בייטים. רמת היעילות והמחשבה שהושקעו בזה מטורפות, תראו את הפירוט פה.

3. בזמן שחקרתי על כלי הנגינה המוזרים הפיניים שנכנסו לרשימה, גיליתי את Wintergatan. הוא לא פיני, אלא דווקא שוודי, אבל עד כמה שמוזרות נחשבת הוא היה יכול להיות פיני בכיף.

תראו פה את ההתמחות שלו: ניגון על מכונת גולות עם 2000 גולות. סרטון מדהים ומוזיקה מדהימה.

4. טרם קיבלתם את מנת המוזרות היומית? הנה The Bitcoin Trail. משחק הרפתקאה היסטורי אינרקאטיבי על ביטקוין שנעשה בסטייל שנות השמונים המוקדמות.

The Bitcoin Trail

5. ב-2016 נוצרה אחת מהוכחות המתמטיקה המוזרות ביותר היסטוריה. האורך שלה הוא 200 טרה בייט, ואם הגודל הזה לא אומר לכם כלום, אז תדעו שיש מצב שזה יותר ארוך מכל היצירות הספרותיות שנוצרו בעברית אי פעם.

איך זה קרה? מי יצר את ההוכחה ה”אלגנטית” הזאת אותה ולמה? הנה הסבר בכמה טוויטים קצרים.

6. מישהו השתמש בעקרונות פיזיקליים כדי לבנות סל שאי אפשר לפספס בו. מהיום, כולנו סטפן קארי.

7. לפני שלוש שנים פתחו מחדש את בתי הקולנוע בערב הסעודית. זה הגיע אחרי חרם של 35 שנים. והנה, רק שלוש שנים אחרי זה וערב הסעודית כבר מייצרת שובר קופות מצויר בעולם הערבי.

“מאסמיר” החלה בתור סדרת רשת לפני שהפכה לסרט באורך מלא. היא מנצלת את החופש המסוים שמתחיל להיות בערב הסעודית – אותו החופש שאיפשר לפתוח מחדש את בתי הקולנוע – כדי ליצור סאטירה עדינה על המתח התרבותי במדינה.

הטריילר נהדר, תראו למטה. קרטון ברו מספרים שעכשיו אפשר למצוא את הסרט המלא בנטפליקס.

4 תגובות

 1. ברוך הגיב:

  בהתחלה קראתי –
  “פולין הוסיפה את ה-demoscence לרשימת נכסי התרבות הלא-מוחשית שלה”.
  עכשיו זה, זה באמת היה מוזר.

  אבל פינלנד? טוב, יש להם נוכחות חזקה בתחום, וגם, הם פינים!
  הסקנדינביות זה הסקנדינביות…

 2. חגי הגיב:

  ניגון על מסור, לא?

 3. ניצן הגיב:

  אני מנחש שמשחק הbitcoin trail הוא רפרנס למשחק the oregon trail:
  https://en.m.wikipedia.org/wiki/The_Oregon_Trail_(series)

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

Subscribe without commenting