יומיות 30.10.2020: אילו ביצי הפתעה מתחבאות בדפדפנים?

אתמול התקיימה בוורשה אחת ההפגנות הגדולות בפולין מאז נפילת הקומוניזם.

המוני אנשים מכל פולין הגיעו במיוחד בשביל זה. המשטרה נערכה משעות הצהריים, האווירה הייתה טעונה, והיו כמה מקרי תקיפה של מפגינים בידי חוליגנים.

אני, בתור אדם שנמצא על סטטוס תייר בתקופת מגיפה בה הגבולות לא פתוחים חופשית, הסתגרתי בדירה והשקפתי על הכל בביטחה מהחלון.

1. הידעתם? בשלושה מהדפדפנים הפופולריים בעולם מתחבאות ביצי הפתעה! הן חסרות תועלת ובעלות ערך בידורי מוטל בספק. סוג הדברים עליהם אנחנו כאן עפים כאילו אין מחר.

מה זה ביצי הפתעה? אלמנטים שמסתתרים בתוכנה, למרות שאין להם שום סיבה להיות שם. בדר”כ קשה למצוא אותן, המשתמש צריך לנקוט שורת צעדים לא הגיוניים בעליל כדי להגיע אליהן.

ביצי ההפתעה בכרום ו-edge כמובן מפרות קצת את המסורת, כי הן לא חושבות שהמשתמשים שלהם רוצים אתגר.

אם תלכו בכרום לכתובת chrome://dino תראו משחק דינוזאור.

משחק דינוזאור

אם תלכו ב-Edge לכתובת edge://surf תראו משחק גלישה.

משחק גלישה

פיירפוקס לעומת זאת הלכו לקיצוניות השניה.

בפיירפוקס צריך ללחוץ על כפתור ה-customize. אז מגיעים למסך בו אפשר לשנות את מה שמופיע בראש הדפדפן שלכם. אם אתם מסירים את *כל* הכפתורים שמופיעים מהדפדפן – משהו שאף אדם הגיוני לא יעשה מרצונו החופשי – תגלו פתאום כפתור קטן עם חדקרן מסתתר בתחתית המסך. כשתלחצו עליו יופיע משחק פונג, שבמקום כדור יש בו חדקרן.

הקרבתי כמה דקות מהחיים למען הבלוג, אז אני יכול לדווח שהתוצאה נראית ככה:

פונג חד קרן

ההיסטוריה של ביצי הפתעה הולכת אחורה עד 1979. היא התחילה בתור דרך של תוכניתן אטארי להנציח עצמו בתור יוצר משחק (בתקופה בה המשחקים שוחררו ללא שם היוצר), ומאז נהפכו לקטע תרבותי של גיקים.

כתבתי יותר על ביצי הפתעה בביקורת על שחקן מספר אחת [ביקורת]. ספר שבמידה מסוימת, הוא שיר הלל לתרבות ביצי ההפתעה.

2. כל מיני אנשים בכל מיני הקשרים דיברו איתי על קתולהו לאחרונה. אז בלי שום סיבה, קתולהו מאוהב, מאת לארי ונצל.

3. נינטנדו, חברה גאונית, מאמינה בפילוסופיה של “חדשנות לרוחב”. זה אומר שבמקום להמציא טכנולוגיה חדשה הם מוצאים שימושים חדשניים לטכנולוגיה קיימת.

המשחק החדש שלהם, Mario Kart Live, מייצר מירוץ מכוניות גם על המסך – אבל בו זמנית גם במציאות!

איך זהיכול להיות? במציאות יש מכונית צעצוע שעושה “מירוץ” אצלכם בסלון, אבל אתם משחקים על המסך ורואים אותה כאילו היא בתוך משחק מחשב.

התבלבלתם? תראו פה:

רעיון פשוט אדיר!

4. בתחילת אוקטובר עצרו האמריקאיים שניים מראשי קבוצת Xecuter. האישום? פיראטיות משחקי מחשב.

קבוצת Xecuter היא אחת הקבוצות הוותיקות ביותר ל”פריצת” קונסולות משחקי מחשב. בשפה יותר יפה קוראים לזה “modding”, וזה תחום בו משתמשים משנים את קונסולות משחקי המחשב שהם קנו.

Xecuter קיימת מאז 2001, בעיקר באירופה כמדומני, אבל הבעיה היא שמה שהם עושים נופל על תחום אפור חוקית מאז שנת 1998 (בארה”ב) ושנת 2001 (באירופה). בשנים האלו נכנס לתוקף חוק ה-DMCA שאוסר על משתמשים לשנות את המוצרים שהם קנו אם המטרה היא לעקוף אמצעי הגנת זכויות היוצרים שלהם.

Xecuter פירסמו לאורך השנים שורה של מוצרי חומרה ותוכנה שעושים בדיוק את זה: עוקפים את אמצעי זכויות היוצרים של שורת מכשירים מובילים בשוק. האם זה חוקי? פה מגיע סיבוך קטן.

עקרונית, המעשה לא חוקי אם המטרה היא להתקין משחקים פיראטיים על המכשירים. אבל אם המטרה היא להתקין משחקים שאני כתבתי על המכשירים? זה כנראה מותר.

זאת הסיבה שהאינטרנט התפוצצה מכעס כשהם שמעו על המעצר. מבחינתם מדובר בחבורת modder-ים שנתנו למשתמשים אפשרות להתקין תוכנות ומשחקים ביתיים על הקונסולה. זאת גם הסיבה שהתביעה האמריקאית עושה מאמצים גדולים בהודעה שלה, להוכיח ש-Xecuter כיוונו לקהל לקוחות שרוצה משחקים פיראטיים.

על פניו נראה שיש לתביעה קייס טוב. חלק מהמוצרים של Xecuter הגיע עם משחקים פיראטיים מותקנים עליהם, וזה מאד בעייתי בלשון המעטה.

הניתוח הכי טוב של המקרה שמצאתי הוא הוידאו הזה. קצת ארוך, אבל שווה צפייה אם הנושא מעניין אתכם.

הפורומים של Xecuter בבלגן כרגע. לא ברור לאף אחד אם הקבוצה תמשיך לפעול לאחר המעצרים, או שזה הסוף שלה. בכל מקרה, זאת מכה מאד חזקה לשוק ה-modders וגם לשוק הפיראטים.

5. האמנ\ית היפנ\ית Teriyaki Cheese מגלפים סצינות שלמות בעלים. איך הדבר הזה אפשרי לכל הרוחות?? איך אפשר גם לגלף בדיוק ועדינות מדהימים מבלי לשבור את העלה, וגם שיהיה כזה דמיון עשיר שממציא את הסצינות בגילופים?

6. הרבה זמן לא קינאתי ככה במישהו שעשה פרוייקט צד. מהרעיון ועד הביצוע, “בר אגוזים” לסנאים הוא אחד הפרוייקטים החמודים שראיתי אי פעם.

תגובה אחת

  1. D! פה ועכשיו הגיב:

    יומיות נפלאות ומלאות השראה.
    תודה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

Subscribe without commenting