יומיות 13.11.2020: מסירים את הגזענות ממבוכים ודרקונים

הסתיו בעיצומו, כל העצים כבר ערומים, חוץ מאחד, עץ תפוח ששכח להשיר את פירותיו.

עץ תפוח עם פירות בסוף הסתיו

1. בספרי מבוכים ודרקונים, יש גזע בשם דרו (Drow) הם אלפים כהי עור מרושעים שחיים בחברה מטריארכלית תת-קרקעית.

הדרו אוזכרו לראשונה בספר הראשון של מבוכים ודרקונים ב-1977, וכבר אז מישהו היה צריך להרים גבה. גזע כהה עור מרושע? מה זה, 1977 או 1827? בכל מקרה, עכשיו, שנת 2020, חברת Wizards of the Coast סוף סוף מתקנת זאת. בספרים החדשים ה-Drow יפסיקו להיות רשעים, ויתחילו להיות אלפים רגילים.

מצד שני, האורקים בספרי מבוכים ודרקונים הם יצורים פראיים, צמאים לדם וששי קרב, ו*גם* את זה מתקנת Wizards of the Coast בספרים החדשים מאיזשהי סיבה. אבל זה יותר מוזר, כי הרי זה לא שיש אורקים לבנים טובים ואורקים שחורים רעים (יש שוויון מלא בין האורקים), וזה לא שאורקים הם בני אדם (הם חיות אחרות). ואם זה בסדר לכתוב שאריה יותר אגרסיבי מ, אני יודע, איגואנה, אז למה אי אפשר לברוא חיה דמיונית בשם אורק שיותר אגרסיבית בממוצע מבני אדם?

באותו הזמן הם גם שינו פרמטרים של עמים במשחק, כמו ה-Vistani, שמשקפים סטראוטיפים היסטוריים של הצוענים (או בני רומה, כפי שקוראים להם כיום). צעד שקול להפסקת ההקרנה של מעוף הדרקון בטלוויזיה הישראלית בשנות ה-80, כי דמות המכשף (הטוב!) הזכירה לצופים ציורים אנטישמיים של יהודים בעלי אף ארוך. זה יותר מנציח סטריאוטפיים מאשר נלחם בהם.

Wizards of the Coast נכנסה לשוונג פעילות, וגם הסירה שבעה קלפים שנחשבים גזעניים מהמשחק Magic the Gathering. אתם יכולים לראות את הרשימה המלאה פה.

חלק מהקלפים מבלבלים, אני לא בטוח אם ה”צבע” שמדברים עליו שם הוא צבע הקלפים או צבע הדמויות בקלפים, באחרים אני לא בטוח מה הגזענות בדיוק, אבל לא מצאתי הסבר. בקלף שנחשב הכי גזעני,  Invoke Justice, נראה שהבעיה העיקרית היא המספר הסידורי שלי, 1488, שלמרות שנקבע ב-1994, נחשב במילניום הנוכחי בתור סלוגן של ה-white supremacy האמריקאי.

אתם יכולים לקרוא יותר קטעים מהכרזת החברה פה, וללמוד ממנה שפה תאגידית מודרני נגד גזענות. מי שבונים על תאגידים שינקו את העולם מגזענות, יקבלו בעיקר תאטרון אנטי-גזענות.

2. שיאו של הסיפור באייטם הקודם, הוא תביעה שהגישו באוקטובר מרגרט וויס וטרייסי היקמן. אם אתם גיקים בשנות ה-30 לחייהם, אלו שמות שיש מעבירים בכם רטט נוסטלגי. בשנות ה-90 לא היו מעט מאד ספרי פנטזיה מתורגמים לעברית, והדובדבן שבקצפת שלהם היו הטרילוגיות של רומח הדרקון שכתב הצמד הזה.

הספר האחרון של רומח הדרקון פורסם ב-2007 [תיקון: הספר האחרון של רומח הדרקון יצא בשנת 2010. הספר האחרון של וייס והיקמן יצא בשנת 2009], אבל למרות זאת יש לסדרה עוד מעריצים אדוקים. מאד אדוקים. כל כך אדוקים שהם פותחים בלוג בעברית עם ביקורות על כל מאות הספרים של עולם רומח הדרקון.

זה היה רק עניין של זמן עד ש-Wizards of the Coast תוציא ספרים חדשים של רומח הדרקון, ואכן, שנה שעברה הם הזמינו טרילוגיה חדשה מוויס והיקמן, היוצרים המקוריים של העולם.

באוגוסט השנה, אחרי שהספר הראשון, Dragons of Deceit, כבר הוגש להוצאה, והעבודה על הספר השני, Dragons of Fate, הייתה בעיצומה, הודיעה חברת Wizards of the Coast לצמד שהחוזה איתם מבוטל והספרים לא ייצאו לאור.

עד כמה שהבנתי, Wizards of the Coast לא נתנה נימוק להחלטת ביטול החוזה, אבל כתב התביעה של וויס והיקמן משער שזה בגלל שערוריות הגזענות האחרונות שהחברה הייתה מעורבת בהן.

אישית, אני לא זוכר גזענות בספרי רומח הדרקון, אבל גם קראתי אותם פעם אחרונה בגיל הנוער, וגם הפרשנות שלי לגזענות אולי שונה מזאת האמריקאית הנוכחית.

3. אני לא יודע מי זה אלקסיי צ’רנוב, אבל מהיום אני מעריץ מספר אחד שלו ורוצה שיעשה את הגראפיקה לכל פרוייקט שאעשה בשארית חיי. כאילו, תראו איזה מפלצות מדהימות!

מפלצות

4. אוהבים לפסל? רוצים לפסל במודלים תלת-מימדיים ברשת? וודאי שכן!

אתר חמוד שיגנוב לכם חמש דקות מהחיים.

מתישהו מישהו יחבר את זה לכפפות עם חיישנים ואז נקבל אמנות אמיתית ומופעי פיסול דיגיטלי בזמן אמת.

5. XKCD משלבים בין מסיכות קורונה לבין מסיכות גיבורי על.

6. מצאתי איפה לשבת בביקור הבא בישראל, על החוף בג’יסר א-זרקא עם לפטופ.

7. טום להרר, כותב שירים סאטיריים שהיה כוכב בשנות ה-50 וה-60, ואפילו כתב שירים על מתמטיקה, העביר עכשיו, בגיל 92, את כל שיריו לרשות הציבור. כבוד!

8. ביצוע קטלני, או כמו שנהוג לאמר כיום, “אגרוף לבטן”.

6 תגובות

 1. צפריר הגיב:

  כמטורף על רומח הדרקון, הספר האחרון של רומח הדרקון יצא בשנת 2010. הספר האחרון של וייס והיקמן יצא בשנת 2009.

 2. פשוט יעל הגיב:

  לגבי האורקים – דיסקליימר ערבון מוגבל כי אני לא באמת מבינה הרבה ב-D&D מלבד קצת קריאה של דברים מסביב (כמו Order of the Stick נגיד), אבל להבנתי הבעיה היא שהם *לא* חיות. הם גזע תבוני ובעל-תרבות, אז באיזשהו שלב התחיל להיראות מוזר לקבוע ש*כל* מי שבגזע הזה הוא אוטומטית מרושע (לא “אגרסיבי”, בהכרח, אלא *מרושע*), והתחילו לפתוח את האופציה שיש שם מגוון של נטיות (יעני alignments), כמו שיש בגזעים תבוניים אחרים כמו בני אדם, אלפים (ועכשיו גם אלפים אפלים), גמדים, זוטונים וכו’. זה גם יוצר עולם מורכב יותר, וגם, מבחינת השחקן.ית, פותח יותר אפשרויות לשחק אותם כדמות שלך, מה שמוסיף עניין. האם ייתכן שעדיין התרבות שלהם תהיה מרושעת? אני לא רואה סיבה שלא, אבל כפי שמוכר לנו מההיסטוריה האנושית, זה ששלטון מסוים ותרבות מסוימת מאופיינים ברשע לא בהכרח אומר שכל מי שחיים תחת השלטון והתרבות האלו הם רשעים בעצמם.
  [בערבון עוד יותר מוגבל מהקודם, נדמה לי שאותו דבר קורה גם עם גזעים תבוניים שבעבר הנטייה שלהם הייתה בספקטרום של “טוב”, כי שוב, למה שכולם יהיו אותו דבר? אבל אני באמת לא סגורה על זה.]

  • ניימן הגיב:

   מכיר את אורקים במבוכים ודרקונים בתור ייצורים דמויי אדם פראיים ואגרסיביים, לווא דווקא מרושעים או רעים\טובים. אבל אולי אני טועה אני ממש לא מומחה. ואם זה “מרושעים” אז אני מבין את המוטיבציה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

Subscribe without commenting