אין מחר יש רק בינתיים – מעיין הירשביין בלבונטין 7*

ערב ההופעה של מעיין הירשביין שלחתי את ידידתי היקרה מ' לספייס שלה, כדי שתתרשם ותצטרף אלי. לא עבר זמן רב והיא שיגרה לי הודעה: "קודם כל היא מאוד יפה. אחר כך היא נשמעת קצת כמו טל גורדון הצעירה, ובסוף – המילים שלה מעניינות". כשיצאנו בשעת ערב מוקדמת מלבונטין 7, הסכמנו שלפני הניסיונות לתאר ולהגדיר אותה, מדובר ביוצרת מוכשרת שמצליחה לדייק ברגשות וברגעים.

אחרי כמעט שנתיים של הופעות עם עינב ג'קסון כהן, המירה הירשביין את קרבות הראווה בזירה אישית וגדושת מלחמות פנימיות, חולשות ופחדים. מלווה באדם בן עזרא המרשים על הקונטרבס, היא חובטת בקלידים אהבות ואכזבות, כעס, פספוס וערגה, שמתנפצים לתוך מערבולת של סערות מדודות, געגועים והשלמה. בקול שנע בין כאב לאיפוק, בין כמיהה לגאווה, היא הופכת פיסות מציאות יומיומיות לפסיפס ייחודי שמלטף ומכאיב, פוגע ונוגע.


מעיין הירשביין. אהבות ואכזבות, כעס, פספוס וערגה בתוך מעטפת של יופי מיוחד (הצילום מתוך המייספייס של הירשביין)   

"ואני לא ברור לי, נראה לי מופרך, שאין לי אותי וגם אין לי אותך"** שרה הירשביין באחד השירים היפים שלה, שכולו טעמים של ויתור ושל החמצה מרירה-מתוקה. בתפר שבין התחזקות לשבירה, בין עדינות לעוצמה, היא שוטפת רגשות לתוך תהומות ופסגות, משם בוקעים שירים שמסרבים להרפות. ובין השורות הלב מתרגש ונחמץ, מדמם לתוך המילים המתערסלות למקצבי צלילים מלאי עוצמה.

כל רגע בהופעה של הירשביין מזכיר עד כמה עמוק נטועים בה שורשי המוזיקה הקלאסית, שזוכה לפרשנויות מקוריות וגדושות באמירה ייחודית. בגוונים הסדוקים שמרכיבים את קולה, היא מוצאת מפלט בין קלידי הפסנתר, מתחבאת וחושפת, מכילה ומתפרצת, הופכת לתיבת תהודה של מחשבות וכמיהות. "הרי למה לדבר, אם אפשר פשוט לשתוק. אין טעם מתוק מטעם השתיקה"*** היא שרה ובן-עזרא מלהטט לצדה על הקונטרבס, מוסיף לאווירה נופך של אפלוליות טעונה, וכל שנותר הוא לקוות שהיא תבחר להמשיך ולזעוק את השתיקות הללו בדרכה המעודנת והיפה.

————————————————————
* ההופעה התקיימה ב-11.12 בלבונטין 7; כותרת הפוסט מתוך  השיר "ממלכת עד".
** מתוך השיר "עוד מעט".
*** מתוך השיר "רב תודות לי".

נהניתם? יש מצב שתאהבו גם את הכתבות האלה..

6 תגובות

 1. ניימן הגיב:

  אהבתי מאד את קרבות ראווה, וידוע לכל שאני מחבב לפחות צד אחד שיצא משם (אין לינק. אין לי כוח לחפש. עצלן מוות לאחרונה). לפן השני של הצמד, מעיין, טרם הגעתי. אבל כידוע, אין כניקו כדי לדרבן אנשים להאזין לאמן. היא נכנסה אצלי גבוה ברשימה.

  אגב, תגיד, מאיפה אתה משיג את כל מילות השירים של הזמרים האלה? זה מהאזנה חרונית למייספייס או מזכרונך? אני, רק מילים של בני בשן ודני הדר ידעתי לדקלם בע"פ. וגם משינה בעצם, אבל זה לא נקרא.

 2. ניקו הגיב:

  בהחלט ממליץ לשמוע אותה – היא ממשיכה להתנגן לי בראש גם כמעט שבוע אחרי ההופעה.

  ולגבי מילות השירים: לצערי הזיכרון שלי במצב מפוקפק למדי, אבל לרוב אלוהי האינטרנט דואג לפתרונות (במקרה הנוכחי – הדפיוצר של הירשביין בבמה-חדשה). וכמובן – שמיעות חוזרות ונשנות של השירים תורמות גם הן…

 3. מזוית אישית (וזה אולי קצת נדוש)…
  להתאהב כל פעם מחדש

 4. אני הגיב:

  עוצרת נשימה. במלוא מובן המילה. כלומר, במובן הטוב ביותר שלה.

 5. גיא דיין הגיב:

  הלינק לספייס של אדם בן עזרא מוביל לעינב ג'קסון כהן.
  לתקן ומהר! 🙂

 6. ניקו הגיב:

  תודה גיא – תוקן!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *