אנשי השלג יצילו את כדור הארץ!

כמו שהשוקולד לא הומצא בשוויץ, אבל השוויצרים הפכו אותו לאמנות – ככה ההפגנות לא נהגו בברלין, אבל פה הפכו אותם לתופעה.

בכל יום יש בברלין הפגנות: המון הפגנות. רובן לא חשובות. פעם ניסיתי לקבוע ראיון עם מישהו לדירה, והוא ביקש להזיז אותו מיום ראשון לשבת. שאלתי אותו מה יש בראשון, והוא ענה: הפגנה. שאלתי על מה, והוא ענה: לא יודע. ניפגש עוד שעתיים ונחשוב על משהו. בטח נגד עשירים או משהו כזה. להפגין פה זה כבר לא אמצעי, אלא מטרה.


[לחץ להגדלה. זה נכון לכל התמונות פה]

אז לפעמים נדמה שהברלינאים לא יכולים לארגן אירועים בלי אמירה פוליטית זו או אחרת. וכך תחרות בניית אנשי השלג שנערכה פה הסופ"ש, הפכה ל'הפגנה נגד ההתחממות הגלובלית'. וזה חשוב, כי אחרת אנשים לא ידעו שיש התחממות גלובלית. ולא ידעו שהיא רעה.

ובנימה רצינית יותר: מתן אג'נדה פוליטית לכל אירוע נותן לכל מיני סטודנטים, שבטוחים שהם מצילים את העולם, את הגושפנקא לעשות שטויות. כמו למשל, למלא את כיכר שלוס ('כיכר הטירה') בהמון המון אנשים, בכל מיני צורות וגדלים – כשכולם בנויים מהשלג הרב שמכסה את ברלין באחד החורפים הקשים ביותר ביובל האחרון.

למרות מינוס עשר מעלות – לא יכולתי להפסיד זאת כמובן (גם ככה ויתרתי כבר על חגיגות ראש השנה האוקראיני שבוע שעבר, ואליפות השבץ נא המקומית השבוע. יש גבול לכמה אפשר להקריב עבור המדע).

המחזה שנגלה ברגע שמתקרבים לכיכר מרהיב לגמרי. בעיקר לאחד כמוני שעד שנה שעברה לא ראה אנשי שלג מעולם. וכמו שכל אמריקאי מצוי יודע, הגודל והכמות כן קובעים: ואוסף ענק של אנשי שלג, חלקם גוליתיים, זה דבר מרשים. אבל למה לתאר כשאפשר לתת לתמונות לדבר?


[לא ברור למה, אז זה היה האישלג החביב עלי]

עוד רגע של תרבות גרמנית לסיום: הפירסום לאירוע נערך בסופ"ש שעבר. המארגנים לקחו טנדר, הלבישו אותו בבובת איש שלג גדולה (או שמא היה זה אחד אמיתי? לא יודע), ונתנו לו ליסוע ברחבי העיר ולחלק עלונים לעוברים ושבים.

אז מה גרמני בזה? בעיקר ההודעה שקיבלתי כמה ימים לפני זה. הודעה שפירטה איפה ובדיוק יהיה הרכב בכל דקה ודקה בכל אחד מהיומיים שבסוף השבוע. והכי מדהים: הוא עמד בזה. לפעמים גרמניים זה עם מדהים בסטריאטיפיותו.

נהניתם? יש מצב שתאהבו גם את הכתבות האלה..

13 תגובות

 1. CrazyVet הגיב:

  מעניין, חיבה כזו להפגנות – לא משנה על מה – היא אחד הדברים שמאוד אופיינים גם לקטלונים. הם מאוווד אוהבים להפגין. תמיד יש על מה (תגובת נגד לחיים בדיקטטורה בה הזכות להפגין נשללה מהאזרחים?). גרנו מרחק יריקה מפלאסה אוניברסיטאט, אחד המקומות החביבים ביותר על המקומיים להפגנות מסוג זה, ולא היתה שבת ללא הפגנה. אפילו אם מדובר בהפגנה של 30 איש הזויים למדי שלא הצליחו להחליט על מה הפעם, מוקפים במספר זהה עד כפול של שוטרים עם כובעי ברט מוזרים. בדרך כלל זה שעשע אותי, למעט הפעמים שבגלל ההמונים המשולהבים (מעצם האקט, לא מאמונתם החודרת במסר) נאלצתי למרפק את דרכי הביתה.

  אולי אלה לא הברלינאים או הקטלונים (או כל הגדרה "מוצאית" אחרת), אלא חברה שהדמוקרטיה נטועה בה היטב והאזרחים עומדים על שלהם? למרות שלפעמים ההפגנות האלה טרדו את שלוותי, תמיד התפעלתי מהנכונות של אנשים להביע דעה ולהיות מעורבים.

 2. בארץ זה הרבה יותר פשוט, כשהמחאה לא מוצאת חן בעיני הצבא או המשטרה, הם פשוט מכריזים שההפגנה לא חוקית או שטח צבאי סגור והופכים את כולם לפורעי חוק.

 3. ניימן הגיב:

  CrazyVet – קטונתי מלנתח את הסיבות הכלליות להפגנות המרובות בברלין. מן הסתם יש המון כאלה. הסביבה שלי מורכבת מהרבה סטודנטים למדעי הרוח, כך שאצלם זה נראה לי כמו הדרך היחידה שלהם באמת להשפיע על משהו. כי בינינו, אין להם יותר מדי איך לעזור בצורה פרקטית בברלין. בישראל, ארץ עם הרבה יותר צרות, בן אדם שרוצה לשנות את העולם ימצא 1001 עוולות ענקיות לטפל בהן. לברלינאים יש צרות של עשירים :]

  אבל כמו שאמרתי – זה ניתוח בשקל כזה. בטח יש סיבות הרבה יותר עמוקות.

  עכברוש – מה שאתה אומר בהחלט קיים בארץ – אבל לדעתי אתה עושה פה אינדוקציה: לוקח כמה מקרי פרט, והופך אותם לחוק כללי. לדעתי אפשר להפגין בארץ – אפילו אם המצב לא נגיש כמובן כמו בברלין.

 4. שמוליק כץ הגיב:

  רוצה שלג!!!
  ניו-יורק, ברלין, פריז, לונדון…. למה לא תל אביב.

  ואל תבלבלו לי ת'מוח עכשיו עם משפטי דני רופ ורוחות טרופיות, משקעים, מישורים וים.

  התחממות גלובאלית – יש
  מזג אויר הפכפך – יש
  טבע חסר כל סדר והגיון – יש
  בעיות תשתית שיגררו סגירת העיר לזמן ממושך בעקבות שלג – יש
  חסרי בית שהושארו על ידי הרשויות לקפוא – יש
  ערסים שיבנו בובות עם ז' וגורמטים – יש
  נוף מספיק רחב לרחוב כדי שאוכל לראות הכל – יש
  שיר ישן ואהוב שיתאים ככותרת שחוקה ("לבן על לבן") – יש

  אני לא מבין איפה הבעיה.
  רוצה שלג!!!

 5. ניימן הגיב:

  מה שמזכיר לי שאני צריך לכתוב את הפוסט על מי שמחפש מילגות בברלין.

 6. שמוליק כץ הגיב:

  האם התגובה שלי היא זו שעוררה את הזיכרון?
  ואם כן? מדוע?

  הימור שלי – אלו בטח חסרי הבית שהזכירו לך את עניין המלגות. בטוח.

 7. קורא הגיב:

  בטוב, כמה עשרות שנים מאוחר יותר הם נזכרו שהם לא צייתנים, ועושים את זה בצייתנות ובסדר מופתי! כל הכבוד!

 8. ניימן הגיב:

  שמוליק – יאפ. כי בברלין יש שלג, כך שמי שבאמת רוצה לראות שלג – צריך לבוא לברלין. ומילגה נורא תעזור למי שרוצה לעבור לברלין (אם כי זה טיעון קצת דמגוגי: רוב השנים אין יותר מדי שלג בברלין. השנה זה חריג סטטיסטי).

  אבל LOL עצום על חסרי הבית :]

  קורא – זה משפט שזרים שגרים פה משתמשים בו, על צורותיו השונות, בלי הפסקה. בדיחה שלעולם לא סר טעמה. יש בה גם קצת אמת כמובן, אבל לא בא לי להעליב גרמנים סתם ככה באמצע השבוע..

 9. tur הגיב:

  הוו
  אתה אכן חייב לכתוב את הפוסט על המלגות!

 10. ניימן הגיב:

  אולי בסופ"ש. אם אקבל פתור מהמטלות הלימודיות שיש לי למחר.. :]

 11. יעל הגיב:

  איזה יופי! זו ההפגנה הכי מקסימה שראיתי. הלוואי ויכולתי להשתתף.
  זה כיף גדול לבנות בובת שלג, אם כי בכל פעם שעשיתי זאת (בערך 3 פעמים בחיי) תמיד הופתעתי מחדש עד כמה מקפיא זה בידיים (ובכל שאר הגוף כשהבנייה נערכת במהלך סופת שלג באנטארקטיקה…).
  מצטרפת לקריאתו של שמוליק: רוצה שלג! ויבשת אחרת!

 12. ניימן הגיב:

  אני לא יודע איך לאמר לכם את זה – אבל חורף אמיתי זה פיכסה! באמת! קר, ומצוננים, ואי אפשר לצאת החוצה סתם כך וכו' וכו'. השלג הוא פיצוי לא מספק על עוגמת הנפש המתמשכת שהחורף הזה גורם.

 1. 15 באפריל 2011

  […] הפוסטים המשמעותיים ב – 2010 1. אליפות בניית אנשי השלג (ינואר […]

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *