האם בינה מלאכותית יכולה לייצר אמנות? דיון

כותרת גדולה שואלת, האם בינה מלאכותית יכולה ליצור אמנות אמיתית?

הכתבה מנצלת את זה לעוד דיון בשאלה העדכנית "מה זה בכלל אמנות?", אבל רגע לפני שהם יגעו בשאלה האפילו עוד פחות לעוסה, 'מה זה אהבה', כדאי שאסביר מה הלך שם.

רצו להשוות יצירת אמנות של בינה מלאכותית לזאת של אמנים אמיתיים.

אז לקחו אמן דיגיטלי שרגיל לעבוד עם כלים ממוחשבים, ונתנו לי תוכנה מבוססת deep learning. לתוכנה נתנו לנתח המון יצירות אבסרקטיות אקספרציונליות אמריקאיות מהמאה ה-20. המשימה של האמן הייתה להכין משהו דומה בעזרת התוכנה.

עכשיו, לקחו הרבה אמנים "רגילים", הראו להן את אותו אוסף ענק של יצירות, ואמרו להם להכין משהו דומה.

התוצאה היא שאי אפשר לנחש מה יצירה של האמן + התוכנה, ומה היצירה של האמנים בלי התוכנה.

מה למדנו פה? כלום בריבוע.

ראשית, כי רק במרכז אירופה אפשר לחשוב שתהליך היצירה של אמנות מתבסס על חיקוי מדויק ככל הניתן של מה שעשו קודם. שנית, כי התוכנה לא "יצרה לבד", אלא היה אמן אחר שפיקח אליה. רוצה לאמר, התוכנה הייתה כלי, וכמובן שאפשר ליצור אמנות בעזרת כלים. על אמנות דיגיטלית שמעתם? ז'אנר האמנות המסעיר ביותר כבר איזה 20 שנה, לא?

די ברור לדעתי שבינה מלאכותית יכולה ליצור אמנות.

אמנות, היא איזשהו קונצנזוס חברתי למשהו שמספיק אנשים מוכנים לקרוא לו אמנות. ומתישהו מישהו ישלם מליון דולר על יצירה שיצר מחשב לבד – בלי פיקוח אנושי. ולו רק כדי בתור השקעה. הוא יוכל למכור את זה עשור אחרי זה ב-100 מליון דולר, בתור "יצירת האמנות של בינה מלאכותית הראשונה בהיסטוריה".

יש כבר אנשים שעושים "אמנות" בלי מגע אדם. יש פוסט שרץ בקהילת ההאקרים, על להוציא קבצי jpeg מהאוויר, ויש בחור שאני מכיר שמשתמש באותה השיטה כדי ליצור מוזיקה יש מאין.

אז השאלה המעניינת מבחינתי היא לא האם בינה מלאכותית יכולה ליצור אמנות. די ברור לי שהתשובה לזה היא כן. אלא האם אמנות שיצרה בינה מלאכותית תשלוט בעולם האמנות בעתיד? ופה נראה לי שלא.

כי אמנות בינה מלאכותית היא גימיק. אין לה ערך מוסף. כמו שלא ביטלו תחרויות ריצה אחרי המצאת המכונית (או גילוי הסוס), כך גם לא יתבטל עולם האמנות עקב אפשרויות אוטומזיציה.

באותו הנושא: התמונות הללו נוצרו ע"י בינה מלאכותית. יש אוסף גדול ודהים של תמונות כאלה פה. הולך ומתקרב היום בו תמונות כבר לא יהוו עדות בבית משפט.

לא נורא מפחיד אותי אגב. אני מאמין שבני אדם הם העדות בבית משפט, על כל יתרונם וחסרונם.

נהניתם? יש מצב שתאהבו גם את הכתבות האלה..

3 תגובות

  1. דוד הגיב:

    התמונות מדהימות. הבנתי בסטטיסטיקה הסתברות ואחוזים לוקה בחסר, אבל אם הרשת לוקחת תמונה אחת רנדומלית וממדלת על בסיסה את התמונה שבפלט (זאת אומרת מוסיפה לה כמה פרטים "ככה שזה לא מועתק") זה בהחלט הרבה פחות מרשים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *