רוסלאן טלפינסקי ומסע האנדרטאות האוקראיני בעקבות טאראס שבצ’נקו

לא לקחתי בחשבון את הכנסת האורחים האוקראינית. אנשים רבים על לתת לך מקום לינה, ובנוסף גם מציפים אותך באוכל ולא מסכימים לשמוע ‘לא’ כתשובה. התיק שלי מתפקע מרוב מצרכים, אין סיכוי שאצליח לאכול את כולם – אבל זה לא מזיז לאף אחד פה.


[אנדרטה של טאראס שבצ’נקו. CC]

הגדיל ועשה רוסלאן מהכותרת: לא רק שהוא מארח אותי ליומיים בביתו (למרות שכמעט השמדתי את הבית הבוקר. פרטים מתישהו בסיכום הטיול). הוא גם חזר לפני שעה עם תיק(!) מלא מצרכים(!!) ליומיים הקרובים. איך אסחוב הכל? לא יודע. לוגיסטיקה לא מעניינת אותו.

אפשר לכתוב ספרים על רוסלאן. הוא טיפוס. אוקראיני פטריוט נלהב – לא בקטע הלוחמני, אלא בקטע התרבותי. התרבות האוקראינית מעורבבת בזו הרוסית, ורוסלאן מנסה לבדל אותה.

הוא מעריץ את המשורר הלאומי פה: טאראס שבצ’נקו. לפני כמה שנים יצא למסע עליה רגל יוצא דופן במינו: 32 יום ברגל, יותר מאלף קילומטרים בין כפרים אוקראינים – כשמטרתו אחת: לצלם את כל אנדרטות טאראס שבצ’נקו שבנמצא! אין מידע מסודר עליהם – חלקם נבנו בפיראטיות וחלקם בפרטיות. כמעט עשור הוא הקדיש לאיסוף המידע על מיקומם.

את הדרך עשה עם דגל אוקראינה ביד – הולך ומנפנף בו. כל היום כל הליל. מן הסתם הוא משך לא מעט תשומת לב, וכמה אייטמי חדשות עסקו בו:

לרוסלאן תחביב נוסף: אנדרטות ופסלי פרשים. מה שנקרא באנגלית: Equestrian statue. הוא הסתובב בכל אירופה והעולם במטרה לצלם כל פסל פרשים ציבורי שבנמצא. אמש הראה לי חלקים מהאוסף האדיר שלו. מרשים. מה שיותר מרשים היא הרשימה המאד מסודרת של מה שעוד אין לו: כל שמות הפסלים שהצליח למצוא עליהם מידע, ממוינים לפי ארץ, עיר ורחוב.

על ישראל כמעט ואין לו כלום: פה פסל לרגל חטיבת הפרשים האוסטרלים, שם איזה משהו צדדי בת”א – אבל לא יותר מדי. הוא ביקש את עזרתי בנידון, ואני מבקש את עזרת הקוראים. אם מישהו יודע איך אפשר להשיג מידע על פסלי ואנדרטות פרשים בישראל – אשמח אם יודיע לי! אולי אוכל להחזיר לרוסלאן חלק מהחוב הקטן שיצר אצלי.

14 תגובות

 1. ארול אחד הגיב:

  – אנדרטת אלכסנדר זייד כמובן, ליד בית שערים.
  – יש את כיכר השומר בכפר תבור, פסל של רוכב על סוס
  – אנדרטה לרוח’לה עפרוני ולבנה רז קצת מדרום לאילניה על כביש 65.

  אם יעלו לי עוד אני אוסיף.

 2. ניימן הגיב:

  אתה איש נהדר! את הראשונה והשלישית הוא לא הכיר (אל תשאל אותי איך הוא מצא את השניה בעצמו..).

  תודה!

 3. דניאל הגיב:

  מאיר דיזנגוף רוכב על סוסו – אנדרטה יפה ברחוב לו הייתי רוטשילד בת”א מול בית דיזנגוף והיכל העצמאות (בין הרצל לנחלת בנימין).
  http://cafe.themarker.com/media/t/146/818/9/file_0_big.jpg

 4. פשוט יעל הגיב:

  אני לא מצליחה לחשוב על שום דבר בירושלים, אבל עכשיו זה יושב לי בראש, אז אם אראה אזכור לדווח לך. 🙂

 5. CrazyVet הגיב:

  יש את פסל הסוס בגן הסוס, אבל הוא נטול פרש למיטב זכרוני (שמתדרדר, הייתי שם לפני כמה ימים במאהל). ניסיתי לחפש רפרנסים לטובת הדיוק, ועל הדרך מצאתי את פארק החייל האוסטרלי בב”ש, אבל יכול להיות שהוא כבר מכיר את זה, יש עליו ערך בוויקיפדיה/.

 6. פשוט יעל הגיב:

  פסל הסוס נטול רוכבים (מלבד הילדים שמתיישבים עליו לפעמים).

 7. ניימן הגיב:

  תודה – אשלח לו את זה בב”ש.

 8. רונה הגיב:

  קצת באיחור, ניימן. היום קבלתי אינפורמציה שתעזור לרוסלאן להעשיר את האוסף שלו. בהרבה מהכפרים הדרוזים בארץ, בוקעטה, מג’דל שמס, חורפיש… ניצב פסל של המנהיג הצבאי הנערץ עליהם, סולטן אל אטריש (במאה העשרים במלחמתם נגד הצרפתים בתקופה האוטומנית.) לא בדקתי אם האינפורמציה נכונה לגבי התקופה…בדוק לפני שתעביר לרוסלאן.

 9. משתמש אנונימי (לא מזוהה) הגיב:

  ויש גם את הפסל של הרצל בשער של מקוה ישראל

 1. 9 באוגוסט 2011

  […] « רוסלאן טלפינסקי ומסע האנדרטאות האוקראיני בעקבות טאראס… […]

 2. 10 בנובמבר 2011

  […] קיבל את פני רוסלאן. עוד לפני שהגעתי אליו הוא היה מלא התלהבות, מרץ וכוונות […]

 3. 18 בנובמבר 2011

  […] לוותר עליו. בכניסה לעיר פגש אותי סלאבו – עוד חבר של רוסלאן. דבר ראשון ששמתי לב אצלו זה הגודל: הוא ענק! לא בגובה […]

 4. 21 בנובמבר 2011

  […] ה': לוצק, לבוב והרבה מים. או: איך ניימן הציף את דירתו של רוסלאן. 6. פרק ו': בגבעות. הטירות האוקראיניות הגדולות. מלוצק עד […]

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

Subscribe without commenting