המדף הז’אנרי: ג’ו וולטון – Among Others

זהו יומנה של מורוונה פלפס. וולשית בת חמש עשרה שעברה בשנות השבעים לאפטרופסתו של אביה הבריטי ונשלחת לפנימית בנות יוקרתית.

אבל מורוונה היא לא נערה רגילה; היא נבונה מהרגיל, סוחבת צליעה קלה, שלא לאמר ‘נכות’ ומכורה לספרים – בעיקר מד”ב ופנטזיה אם כי ממש לא רק. בהחלט בחורה מהסוג שלי!

כצפוי שאר הנערות מנדות אותה במהרה והיא מתפקדת על בסיס מנודה השבט. אה, גם זה שהיא רואה ומתקשרת עם פיות לא עוזר במיוחד.

זהו לא סיפור פנימיה בריטית קלאסי. זה לא ספר פנטזיה קלאסי, וזה גם לא סיפור התבגרות קלאסי. הבעיה הכי גדולה של Among Others זה שהוא כה מיוחד עד שקשה להסביר למה הוא כה אדיר.

הצהרה: אם אתם חובבי מד”ב ופנטזיה, עדיף חובבים כבדים שהותירו כבר מאחוריהם ערימות ספרים קרואות, אז זה *ה*ספר בשבילכם. לא תקראו לעולם משהו שיותר ידבר ללבכם.

ניתן לתאר את Among Others כדרך החשפותה של מורוונה לעולם המד”ב והפנטזיה של שנות השבעים. לכל ספר שהיא קוראת, והו – היא קוראת המון – מקדישה מורוונה כמה שורות ביקורת אגביות ביומן. זה נשמע משעמם, אבל התוצאה מדהימה. וזה בהחלט לא מסתיים פה; כל תהליך החשפותה של מורוונה לעולם אנשי המד”ב נוגע ללב ומזכיר נשכחות מהתיכון.

מה אם אתם לא חובבים כבדים? הספר עדיין יהיה מלבב, אבל רבדים גדולים ממנו יעלמו לכם בין העיניים.

בין כה וכה יש לי הבטחה אחת לכל קורא: Among Others יכניס אותכם לסחרור קריאה למשך חודש לפחות! האהבה של מורוונה לספרים מדבקת, ממכרת, מקסימה – ולא ניתן להתחמק ממנה.

יש עוד עלילה מלבד הספרים, קשרים בין הדמויות, יחסים, ההבדל של בין וולש לאנגליה בשנות השבעים של המאה העשרים ועוד ועוד. עלילה מעניינת, אבל היו חלקים רבים שרציתי שיעברו כבר רק כדי לדעת מה מורוונה חושבת על הספר האחרון שהשאילה מהספריה.

Among Others הוא ספר על חובבי מד”ב ובשביל חובבי מד”ב. הוא מתאר סוג של ילדות שהרבה מאיתנו עברו; הילדים היחידים שקראו את הספרים המוזרים האלה שאף אחד אחר לא הבין את קסמם. הספר זכה בפרס הנבולה האמריקאי, והימור מאד לא פרוע שלי: הוא גם יזכה בהוגו היוקרתי.

[Among Others, ינואר 2012. 304 עמודים באנגלית. 9.5 בסולם ניימן – כי בכל זאת, קצת יותר עלילה לא הייתה הורגת אף אחד]

8 תגובות

 1. גלעד הגיב:

  A great book review

  ! Thanks

 2. פשוט יעל הגיב:

  צדקת בהימור, מסתבר.

 3. פשוט יעל הגיב:

  קניתי את הספר אתמול (בין השאר כי זכרתי את הביקורת הטובה שלך עליו). גמרתי לקרוא אותו היום. אני בטוחה שפספסתי הרבה מהרבדים המד”ביים שהיא מדברת עליהם, אבל בכל זאת, מאוד נהניתי. יישלח בהקדם לבנזוג, שמן הסתם יבין הרבה יותר על מה היא מדברת, כשהיא מדברת על מד”ב. 🙂

 4. נטע הגיב:

  הי,
  תודה על הביקורת. ידוע לך אם הספר תורגם לעברית?
  תודה,
  נטע

 1. 26 בנובמבר 2012

  […] על הסידרה בספר המופת Among Others עליו השתפכתי ביולי האחרון. שם טענו שהספר הראשון מנותק […]

 2. 8 ביולי 2016

  […] שני: Among Others – ג'ו וולטון אורסולה לה-גווין אמרה על הספר: 'נראה לי שזו אגדה (Fairy Tale), […]

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

Subscribe without commenting