2015 Braufest: פסטיבל בירות הבוטיק של ברלין

לפני שנתיים ביקרתי בפסטיבל בירות הבוטיק של ברלין וחזרתי מלא תלונות: היו פחות סוגי בירות מבפורטרס אנד סאן בתל אביב והגישו אותן בכוסות מפלסטיק(!). בבית משפט גבוה לבירה היו גוזרים מאסר לכל החיים על המארגנים.

שנתיים עברו, ואתמול ביקרתי שוב בפסטיבל: Braufest 2015. איזו תהפוכה הוא עבר! מבחר אדיר של בירות, אווירה פנטסטית וארגון למופת. אם אתם בברלין עד יום ראשון, מומלץ לבקר. אם לא? הוא חוזר כל שנה.


[תמונת אילוסטרציה. מקור. CC]

יש בפסטיבל 15 מבשלות ברלינאיות ועוד כמות דומה משאר גרמניה. את רובן טעמתי בעבר. הנה השש האהובות עלי. מברלין: Flying Turtles, Schoppe Bräu, Vagabond ו – Spent Brewers. מחוץ לברלין: BrauKunstKeller, Buddelship ו Craftwerk.

מחוץ לגרמניה מגיעים תותחים אמיתיים. מתחיל עם Birrificio Lambrate המילאנזים ו – Schwarzbräu האוסטרים (ה – black IPA שלהם מופתי), דרך שורת מבשלות בוטיק מזרח אירופאיות מסלובקיה, צ’כיה פולין, סלובניה ואסטוניה(Põhjala) ועד תותחים אמריקאיים כבדים: Evil Twin ו – Stone brewery. ואם השמות האלה לא אומרים לכם כלום, אז משמע שאתם לא שותים את הבירות הנכונות.

Stone הגיעו לפסטיבל עם לא פחות משש בירות, שלא פחות משש מתוכן IPA. כאילו, ההבדלים בין הבירות הם שזו מכישות קליפורני וזו מכישות בלגי מעורבב ביפני עם שטות אחרת.

המצב הזה חזר גם בשאר המבשלות. שמונים אחוז מהבירות היו IPA על נגזרותיו השונות או סטאוטים חזקים. שזה שמרן על גבול המשעמם. מבשלות בוטיק לא אמורות להיות יצירתיות?

אני מסתכל על הבירות שטעמתי לאורך השנים בפסטיבלים בארץ: סטאוט חרובים, בירה עם תיוני תה או בירת חיטה אתרוגים. לא כולן היו מוצלחות, אבל בפסטיבל צריך עניין.

בארה”ב, למשל, יש עניין, עם כל מיני סגנונות כמו בירת דלעת, בירת צ’ילי חריף והמוני בירות מתובלות. בגרמניה, ובאירופה בכלל, פיתחו שמרנות חדשה (למעט כמה יוצאי דופן). הם לא מצליחים להשתחרר מתפיסת השמרנות הכללית של התרבות שלהם.

התוצאה היא שכל מבשלות הבוטיק מכינות את אותן שני סגנונות, ומקבלים תמונת מראה של תעשיית הבירה הגרמנית הרגילה: אלפי מבשלות, אבל שום סיבה לרוץ לטעום אף אחת מהן. ההבדל היחיד בין הבירות זה השם.

אם אנחנו כבר בשוונג, אז תלונה נוספת: המחירים של הבירות, כוסות של 200 מ”מ, נעים בין 3.5 ל – 5 יורו. זה אולי הגיוני לבירות האיטלקיות או האמריקאיות. לגרמניות זה תמחור שערורייתי. איך המחיר מטפס פי 3 מהפאב בפינה לפסטיבל? ועוד בפסטיבל אין דמי תיווך. שלא תחשבו שרק בישראל גונבים אתכם.

למרות כל התלונות, זה אחלה אירוע. עד יום ראשון, וכל שנה באיזור מאי. פרטים? באתר ובפייסבוק.

פורסם בקטגוריה אלכוהול, ביטים של ברלין 2015, ברלין. אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

4 Responses to 2015 Braufest: פסטיבל בירות הבוטיק של ברלין

 1. וואו,
  זה אפילו הרבה יותר יקר מבאוקטוברפסט

  • מאת ניימן‏:

   בא-רור. זה בירות בוטיק. לא סחורה של עמחא כמו באוקטוברפסט.

   • אני מתנצר.
    העמחא של אוקטוברפוסט עולה בערך אלף אחוז יותר מאשר הוא עולה בחנות של העמחא.
    לא תיארתי לעצמי שבירת בוטיק תגיע למחירים כאלו. אני מקווה שגם האווירה שלכם שם היא לא כמו של העמחא של אוקטוברפסט.

 2. מאת רוני‏:

  אתה מוזמן לבוא לבקר באמסטרדם, יש כאן כמה מבשלות בירה ממש נחמדות
  http://www.yourlittleblackbook.me/beerbreweries-in-amsterdam/

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

Subscribe without commenting