המדף הז’אנרי: Nemesis Games – ג’יימס ס.א קורי (הספר החמישי בסדרת ה – Expanse)

“משבר הספר השני” עבר על ג’יימס ס.א קורי (שם העט של הסופרים דניאל אדאמס וטיי פרנק) ביתר שאת:

הספר הראשון שלהם, Leviathans Wake, היה קרואסון דה-לה-מד”ב ואפילו זכה בפרס ספר השנה של הבלוג. הספר השני, ששיחזר את הנוסחא של הראשון, היה “סביר”, השלישי, שוב אותה הנוסחה, שיעמם לגמרי והיה נדמה שהסדרה מתדרדרת מרגע לדודלי.

אלא שאז הגיע הספר הרביעי, Cibola Burns ושינה סוג עלילה לחלוטין: מאופרת חלל הוא הפך לעלילת חקר כוכב מדעית סטייל מסע בן כוכבים. התוצאה הייתה בונבוניירה של הספר, המעריצים עלצו וצהלו וציפינו לעוד ספר אחד לפחות באותה הרוח.

רק ש – Nemesis Games הוא לא כזה. הוא *שוב* שובר את הנוסחא של הסדרה. לוקח אותה לכיוון אחר לגמרי ואפל פי כמה. כבר השוו אותו להאימפריה מכה שנית, ואני רק אומר עליו את זה:

זאת הולכת ונהפכת לאחת מסדרות המד”ב האהובות עלי אי פעם. (כנראה מקום שני במילניום הנוכחי, אחרי מלחמת האדם הזקן. אני לא מחשיב טרילוגיות וצמדי ספרים).

כריכת nemesis games
[הספר באמזון]

תבנית העלילה הבולטת שהומצאה במאה ה – 21 (עד כה) היא ‘טרוריסט העל’. רשע שממוטט את כל יסודות העולם. האביר האפל שיכלל את תת-הז’אנר הזה לשלמות, יחד עם איירון מן 3, העונה הראשונה של האגדה של קורה וכמובן: בין-לאדן ו – 9/11 והטרוריסטים העכשווים של דאע”ש.

בפרולוג של Nemesis Games אנחנו פוגשים טרוריסט כזה. אנחנו לא יודעים מי הוא (ואני גם לא אגלה לכם, כי ספויילרים וגו’), אבל זה נורא מרגש: טרוריסט על! בעולם של ה – Expanse. מתח ישר עוטף אותנו.

ואז הטרוריסט מתחיל לבצע את הטרור שלו. אפוף באידיאולוגיה כמו דובון איכפת-לי בפרווה, הוא שובר לחלוטין את הייקום של ה – Expanse. זה לא סתם טרור ספרותי רגיל. זה טרור שמתנקש במקומות בדיוניים שנקשרתם אליהם במשך ארבעה ספרים.

רק בשביל תבנית העלילה הזאת (אחת האהובות עלי) מגיע ל – Nemesis Games כוכב זהב. אבל זה לא הדבר היחיד שהספר שובר.

בפרק הראשון, חברי הצוות של הרוסיננטה מחליטים שהם צריכים קצת חופשה. כולם, חוץ מג’ים שהוא סופרמן ואף פעם לא צריך חופשה, עוזבים לבתיהם. כל אחד מסיבותיו הוא.

זה שובר לגמרי את העלילה. נקודת המבט מתחלקת לארבע. כבר אי אפשר להתייחס לכל הארבעה בתור דמות אחת, אלא מקבלים סיפורי הרקע של כל דמות. מסקנות? עמוס שולת!!1, ג’ים הולדן הוא האדם המשעמם בעולם, נעמי מוצלחת כהרגלה ואלכס? אפילו אחרי כמה עמודים של סיפור מקור אין לי מה לומר על אלכס. מישהו יכול להסביר לי מה האופי שלו?

אפרופו עמוס, ידעתם שיש נובלה שמספרת את סיפור המקור שלו? The Churn.

אחת מנקודות החולשה של הסדרה בספרי ההמשך האחרים הייתה דמויות משנה חלשות. אז כנראה שהם שמעו את הביקורת. לספר הנוכחי החזירו את כל דמויות המשנה המוצלחות לאורך הסדרה, כולל כריסיאן אוואסרלה. מנהיגת כדור הארץ מבוגרת בעלת פה של ג’ורה. ספר ספין אוף לאוואסרלה? Sign me up!

האם Nemesis Games הוא הספר הטוב בסדרה? לא. Leviathan Wakes היה ונשאר כמה רמות מעליו. בגלל האופל ובגלל פיצול הדמויות, איבדנו את הדינמיקה הכיפית הנהדרת של צוות הרוסיננטה.

אבל הוא כן ספר נהדר. הוא כן משאיר אותי חסר מנוחה בציפיה לספר הבא. הוא כן ספר נוסף באחת מסדרות המד”ב הטובות שעודן נכתבות כיום.

“אתה יודע שמצאת שאלה ממש מעניינת כשאף אחד לא רוצה לענות עליה”.

[Nemesis Games – ג’יימס ס.א קורי (אמזון). 536 עמודים. 2015]

10 תגובות

 1. אורי הגיב:

  Rocinante, ולא כפי שכתבת.

  ומגיגול קצר – השם של הסוס של דון קישוט. פרט טריוויה חסר משמעות.

 2. רחלי הגיב:

  השאלתי את הקינדל שלי לקרובי משפחה, אבל יצטרף לרשימת הקריאה ברגע שהאבידה תושב לבעליה. הם מפרסמים ספרים בקצב דיי מרשים. איזה כיף.

  • ניימן הגיב:

   ספר בשנה. כי יש חוזה שדורש ספר בשנה. זה שהם מצליחים להוציא ספר *טוב* פעם בשנה זה נורא מרשים. בטח כי הם עובדים בצוות.

 3. ארני הגיב:

  אחלה, בדיוק סיימתי את הנערה עם כל המתנות, זה הבא בתור.
  בנוגע לאיש הזקן – מס’ 6 בדרך, זו לא קצת מריחה?

  • ניימן הגיב:

   למה מריחה?

   ואיך הנערה?

   • ארני הגיב:

    שניים ראשונים טובים אך דומים. לעשות עוד 4 – עלול להיות קצת מריחה. כבר דיברו פה שעל סיפורה של זואי אפשר לדלג. נראה.
    הנערה – אפשר להוריד 100 עמ’ ראשונים חינם, אז אחריהם התלבטתי אם להמשיך או לא. זה די מסכם לא? אבל זה ממש לא ספר רע, אני הייתי נותן 7.5, נראה מה יהיה הרושם הכללי במועדון קריאה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

Subscribe without commenting