המקרן הז’אנרי: הנימיץ אינה עונה (1980)

איקון כותב אורח[ניימן: זה פוסט אורח של הפאט הוביט, שכבר כתב דבר או שניים לבלוג בעבר. הוא מנצל את התקופה הנוכחית לראות סרטים איזורטיים, וכך נולדה פינת המקרן הז’אנר. הסרט הנוכחי הוא סרט מסע בזמן מ-1980. רוצים לדעת עוד? תקראו הלאה!]

הפוסט הבא מכיל מעט ספוילרים, לסרט “הנימיץ אינה עונה”, קריאתו היא באחריות הקורא.

סרטי חזרה בזמן יש לא מעט.

כולם מכירים את “בחזרה לעתיד”, “מכונת זמן בג’קוזי” (“hot tub time machine”), צבי הנינג’ה 3, כאשר ארבעת הצבים חוזרים לימי השוגון ביפן של ימי הביניים, או אפילו את “הנוקמים סוף המשחק”.

אבל אם לצטט אחרים אני מהמר ש 99.3% מקוראי הבלוג לא שמעו אפילו על “The FInal Countdown” או בשם ההפצה העברי שלה “הנימיץ אינה עונה” (ולא זה לא גבעת חלפון האמריקאית).

הסרט, של הבמאי דון טיילור, יצא ב1980, והשתתפו בו קטרין רוס, קירק דאגלס ומרטין שיין. הוא נעשה בתקציב של 12.5 מיליון דולר, והיה להצלחה בשעתו כשהוא גורף בקופות סכום מסחרר של 56.6 מיליון דולר.

ראיתי את הסרט כבר כמה פעמים בעבר. זה סרט שאני מכיר שנים, ומדי פעם חוזר לראות שוב. בצפייה הנוכחית גם יצאה ביקורת עליו.

כרזת The Final Countdown

עלילת הסרט מתחילה על סיפון נושאת המטוסים הגרעינית נימיץ, בימי שנות השמונים. יחד עם צי מטוסי קרב, מסוקים, טילים, חיילים עם מכונות יריה, ועוד. בפיקוד עומד לא אחר מאשר קירק דאגלס ז”ל. מדובר בחוד החנית של מכונת המלחמה האמריקאית, ויוצרי הסרט ינצלו כל הזדמנות פוטגנית להראות לנו את זה.

במהלך שיט שגרתי בסמוך לפרל הרבור נכנסת נושאת המטוסים למערבולת מסתורית, שנראית כמו גשר איינשטיין-רוזן כל צוות הסיפון מאבד את ההכרה לרגע. כשהוא מתעורר ישנם כמה דברים שלא בדיוק במקומם. גלי הרדיו שהם קולטים משדרים תוכניות קלאסיות של משחקי ספורט “בשידור חי” ומוזיקה משנות ה-40.

מאחר ואנחנו נמצאים באמצע המלחמה הקרה, מתחילות לעלות תהיות לעניין. האם מדובר במזימה? גורמים עוינים? נשק חדש של הרוסים? הצפון קוריאנים אולי? על מנת לרדת לפשר העניין, צוות הפיקוד המבולבל מזניק מטוס צילום לפרל הרבור להביא מידע מודיעיני להבין מה הולך.

מה שמטוס המודיעין מדווח חזרה מדהים עוד יותר. בתמונות מפרל הרבור רואים ספינות מלחמה של הצי האמריקאי שהוטבעו 40 שנה קודם. והן מסודרות באותו אופן בדיוק ערב כניסתה של ארה”ב למלחמת העולם השניה.

לאחר קצת חושבים עולה השערה שהם כבר לא בשנות השמונים, אלא חזרו בזמן 40 שנה אחורה. על מנת לאשר את הדבר נשלח מטוס הביון, למצוא את הצי היפני בערב התקיפה. המטוס מדווח שהוא רואה את הצי הקיסרי היפני במלוא הדרו, כך שהם מאששים את העובדה שהם חזרו בזמן ל6 בדצמבר 1941.

האם הם משנים את ההיסטוריה? האם הם מתערבים?הקפטן וציוותו מחויבים הרי להגן ולשמור על ריבונותה של ארה”ב. האם זה כולל את ארה”ב של ארבעים שנה קודם? האם הם עכשיו מקבלים פקודות מפרנקלין דלאנו רוזוולט? בהיותם על ספינת המלחמה מתקדמת מהעתיד הם יכולים לא רק לשנות את ההיסטוריה, ולמנוע את התקיפה היפנית, אלא גם לסיים את מלחמת העולם השניה.

הסרט עצמו היה בלוקבסטר קיצי, הוא נעשה בשיתוף עם הצי האמריקאי, כך שהוא כולל לא מעט פורנו של תעופה צבאית. הסימונטגרפיה מאוד ייחודית לתקופה ולא יהיה משהו שיתקרב אליה עד 1986 כשיצא טופ גאן.

מעבר לאפקטים הממשיים המוחשים לאורך כל הסרט, ישנה סצנה אחת ספציפית של צמד מטוסי קרב מודרנים מנהלים קרב אוויר עם מטוסי זירו ממלחמת העולם השניה. כאשר הצילום הוא לא של מודלים ובטח לא של אנימצית מחשב, אלא של מטוסי קרב סילוניים אמיתיים, שעושים תרגילים אקרובטים עם מטוסי קרב בני ממלחמת העולם השניה (כאלו עם פרופולר).

הסרט צולם על ספינת המלחמה האמיתית נימיץ. כל ה”ניצבים”, וה”תרגולים” הם מאה אחוז אמיתיים של חיילים בשירות, שעושים אותם לעיני המצלמות בנושאת המטוסים האמיתית.

הסרט נוגע בשאלות שחוזרות על עצמן בלא מעט סרטי מסע בזמן, לגבי היסטוריה אלטרנטיבית “מה אם הייתם יכולים לחזור בזמן להרוג את היטלר?” או במקרה של האמריקאים לשלוח נושאת מטוסים מודרנית רגע לפני התבוסה הצבאית הגדולה ביותר שאמריקה ידעה.

הסרט שומר על טון מאוד רציני, בזכות אנסמבל של שחקנים מנוסה, שבאמת מעביר את התחושה והדילמות של הדמויות השונות שנקלעו לסיטואציה במיוחד כשישנה אינטראקציה ישירה של דמויות מהעתיד, עם אלו של העבר, כשברקע “תפאורה” מאוד מציאותית, של אוניית מלחמה. האונייה היא דמות בפני עצמה, שעוזרת לסרט ובמיוחד לאפקטים לעמוד במבחן הזמן.

אם אתם אוהבים סרטי חזרה בזמן, זה בהחלט סרט ששווה לבדוק.

תגובה אחת

  1. ארני הגיב:

    המלצה טובה ויופי של סרט שלא ממש התיישן

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

Subscribe without commenting