נגנז בגנזך 01.05.2014: ריבוי שפות, סרט מד"ב ישראלי, יום השואה, גזענות ב – NBA, אינטל ועוד ועוד

שלושה פוסטים שלמים עלו ברשת הישראלית השבוע! כלומר, בבלוג שלי. בשאר הרשת עלו יותר דברים, אך בואו נראה ראשית מה התפרסם פה.

פוסט לא טיפוסי (בשבילי) על יום השואה. תחיית הזומבים קראתי לו.

פוסט שבת שטותי עם טרילוגית אנימציה קצרה על עולמות זעירים.

ולסיום: ביקורת במדף הז'אנרי; הפעם על החקירה השניה של הבלש הישראלי (מאד) אברהם אברהם.

1. לפני שנה יצא הסרט הישראלי הרועה האחרון. הוא היה יוצא דופן בזירה המקומית. גם כסרט פנטזיה ישראלי, גם כסרט חובבים, וגם כסרט שקיבל תקציב דרך מימון המונים. לא ראיתי אותו; אין ממש איך לצפות פה מגרמניה, אבל מספיק מכרים אמרו לי שהוא מעולה ואני נוטה להאמין להם.

עברה שנה, והקבוצה של הרועה האחרון ניגשת לפרוייקט הבא שלהם: צלילה חופשית. הפעם הם עברו לקצה השני של הז'אנר: מדע בדיוני. סיפורה של יחידת הצוללים; יחידת אנשים המסוגלים לעבור בין יקומים מקבילים. גם הפעם מחפשת הקבוצה מימון מהקהל. הטריילר באתר נראה מסקרן.

זוהי, אגב, לפחות היצירה הישראלית הרביעית מהשנים האחרונות שעוסקת ביחידת משטרה על טבעית! יחד עם סימנטוב, שדים ברחוב אגריפס ומצרפי המקרים (שטרם קראתי), יש מצב שנוצר פה תת-ז'אנר של ממש. מבטיח פוסט על התופעה לאחר שאשיג איכשהו את מצרפי המקרים.

2. כמו שהבנתם מפוסט יום השואה שלי, אין לי חיבה גדולה לציון יום השואה. אבל יש פוסטים אליהם חייבים בכל זאת לקשר. הראשון הוא פוסט יום השואה של רונן דורפן, שתמיד מצליח להאיר באור נוגה סיפורי שואה של ספורטאים יהודים. השני הוא פוסט על אנימציה והשואה. חיבור לא טבעי אך זה עובד.

3. דונאלד סטרלינג, הבעלים של קבוצת הכדורסל לוס אנג'לס קליפרס, נשמע השבוע אומר דברים גזענים מזעזעים. החברה שלו, אתם מבינים, הצטלמה עם בחור שחור (מג'יק ג'ונסון), וסטרלינג ביקש ממנה "לא להביא את השחורים האלו למשחקים של הקבוצה שלו". כאמור, מזעזע. מה שכן, המשפט נאמר בשיחה פרטית, מה שהביא את רונן דורפן לכתוב פוסט מרתק על הזכות לפרטיות מול הזכות ללינץ' ציבורי.

סטרלינג, בינתיים, הושעה מכל החיים מה – NBA וקיבל קנס של 2.5 מליון דולר.

4.יש לי חיבה לטורי פורייה. חיבה עזה מאד. גדי אלכסנדרוביץ כתב בכשרון אופייני פוסט הצגה לטורי פורייה. צריך קצת רקע מתמטי, אבל לא המון.

5. חץ בן חמו כותב על שוק המעבדים לשרתים, ובעיקר שואל, מה קורה עם אינטל?

6. הקליניקה לצדק חברתי בפקולטה למשפטים באוניברסיטה תל אביב פועלת למען הגדלת ההיקף בתחבורה הציבורית בישראל. ממתנגדיה העיקריים: חברות האוטובוסים הציבוריים. הכצעקה?

7. מעולם לא נמניתי על מעריצי חולית. מוזר, אני יודע, אבל יש דברים שהם עניין של טעם, ויכול להיות שגם קראתי את הספר בגיל צעיר מדי מכדי להבין אותו באמת. אז אהוד מימון עוזר לי, בפוסט מצוין על דת וחולית.

8. הסולידית אומרת שעדיף שילמדו פעוטות על כסף, ולא על השואה. ולא, זה לא נובע מקפיטליזם.

9. אם חייתם מספיק זמן, אז כנראה שיש לכם סיפור עגום על מערכת הבריאות הישראלית. כבר שנים שאומרים שהמערכת קורסת. עד עכשיו הגיבוי היחיד לטענה היו מספרים וסטטיסטיקה. אבל לא עדיף לגבות אותה בעזרת סיפורים?

ואן דר גראף אחותך מספרת סיפור אחד כזה, ומבקשת מהקהל: שלחו לי עוד! אני אדאג להפיץ אותם הלאה. אל שרת הבריאות, שר האוצר, ראש הממשלה וכל אנשי הרשת. ככה היא מקווה לעשות שינוי.

10. פוסט מעורר מחשבה באלכסון על פוליגלוט (אנשים שמדברים ברמת שפת אם בכמה שפות) ואיזה שפה כדאי לדבר עם הילד.

בקטנה:
1. יאיר רוה שואל (ועונה, חלקית): מה יהיה הסרט הבא של שפילברג?
2. אריק גלסנר מספר על ספר העיון של השנה. להוסיף לרשימת הקריאה?

נהניתם? יש מצב שתאהבו גם את הכתבות האלה..

3 תגובות

 1. melquiades הגיב:

  לא זכור לי שיש משטרה במצרפי המקרים.
  אבל זה ספר פנטזיה מאוד נחמד, מומלץ.
  ממש ספר feel good שכזה.

  מומלץ לא פחות גם הספר החדש של אותו סופר (יואב בלום), "המדריך לימים הקרובים".
  שוב סיפור פנטזיה המתרחש בישראל של היום.
  רעיונות מקוריים, ואקשן כתוב היטב 🙂

  • ניימן הגיב:

   אופס. לא קראתי, אבל ראיתי, ממש מזמן, בתקציר משהו על חניכים ב"קורס מצרפי מקרים" ואיכשהו הנחתי קורס ליחידת משטרה\צבא. נו, ניחא.

   • אורן הגיב:

    זו לא משטרה, אבל כן מעין כח שימור סדר. הם צריכים לגרום לצירופי מקרים שאומרים להם, כמו לגרום לשני אנשים להתאהב או לגרום למישהו למות בתאונת דרכים. ויש תוכנית על שהם לא מודעים אליה שאחראית למה צריך לעשות. פרט לזה מסכים לחלוטין עם מלקיאדס.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *