פסטיבל האורות של ברלין

יום קצת מבעס היה אתמול: נתבשרתי שלא קיבלתי את מלגת המחקר שביקשתי. זה בא לי קצת בהפתעה. אבל אומרים שאם עשית את מיטבך אתה צריך להיות מסופק. ואם גם מיטבך לא הספיק, אז היחיד שנותר לעשות זה לקום מחר בבוקר ולנסות למצוא מקורות מימון חדשים. בכל מקרה, עד אז מותר להתפרק יום אחד.

יצאתי עם אנטה המרהיבה לסיור אורות בברלין.


[תמונה מקצועית. מפה. CC]

פסטיבל האורות של ברלין הוא אחד מפסטיבלי האור הגדולים בעולם. ספרתי, יש בו שמונים אטרקציות. במילה אטרקציה מתכוונים לבניין – נגיד, שער ברנדנבורג המפורסם – שמואר בתאורה שונה מהרגיל. אצל המצטיינים שבהם מהווה הבניין קנבס ענק לסרט אורות או יצירת אמנות אורות מרהיבה. יש אמני אור שעובדים על פרוייקטים כאלה במשך חודשים.

זה אחד הדברים שהייתי מייבא לישראל – לא לתל אביב! אלא דווקא לירושלים. המקום עם הריכוז הכי גבוה של בנייני תרבות ומורשת מרשימים בארץ. בתל אביב עוד יאירו בטעות את עזריאלי – שלמרות גודלו המרשים – הוא ביטוי לקפיטליזם ולא לתרבות גבוהה. החלום שלי הוא לראות מה יעשה אמן אורות מוצלח עם הכותל. אבל זה בחיים לא יצא לפועל.


[קתדרלת ברלין (דום) יחד עם מגדל הטלוויזיה של אלכסנדר ברקע. תמונה חובבנית. צלם: ניימן]

סתם עוד אנקדוטה: פסטיבל האורות הוא גם פסטיבלם של הצלמים. שורות-שורות של צלמים חובבניים עם מצלמות יקרות על כן צילום ממלא את הרחבות מול האטרקציות. איכשהו, עם כל זה, לא מצאתי תמונה אחת שהעבירה את אווירת האירוע בכל הרשת. לכו תבינו.

תמונות נוספות: פה, פה, פה ובכל חור בפליקר בעצם.

7 תגובות

 1. טליה הגיב:

  מראה מרהיב! עוצר נשימה ! היפי הזה כמעט בלתי נסבל!
  לדעתי יש אי אלו מבנים מרשימים בארץ שיכולים להשתתף במבצע שכזה,הבעייה שהם מפוזרים בערים שונות ולא כמו בברלין שבה מקבץ מדהים של מבנים מרשימים ביותר….יחי ההבדל.

 2. ניימן הגיב:

  ברלין בגודל של חצי ישראל 🙂 גם הפיזור שם די גדול. קפאנו מקור כשהלכנו בין האטרקציות, ובסוף ראינו רק טיפה מים שלהם.

  אני גם חושב שבירושלים זה יכול לעבוד. לא חסרים שם מבנים מרשימים.

 3. גיא הגיב:

  דווקא יש פסטיבל אורות בירושלים לפחות בשנתיים האחרונות. יש מיצגי תאורה על החומות ועל עוד כמה בניינים

 4. ניימן הגיב:

  אהמ. טוב לדעת. לזכותי ייאמר שאני לא בישראל כבר שלוש שנים, אז פספסתי זוטות כאלו..

 5. CrazyVet הגיב:

  אכן יש פסטיבל אורות בירושלים, אבל ההבדל הוא שהוא חלש ביותר מבחינה אמנותית וסובל מעומס מטורף וונדליזם. לא שווה, גם אם אתה באזור.

 6. CrazyVet הגיב:

  כן, למרות שהיו הרבה אנשי “אבטחה”*. אתרע מזלנו והגענו פעמיים לפסטיבל השנה (פעם אחת עצמאית ופעם אחת עם סיור מאורגן דרך העבודה של הזוגי), כך שראינו “לפני” ו-“אחרי”. אחד המיצגים היה גופי תאורה מתנפחים בכל מיני צורות. בסיור הראשון כולם עבדו יפה. בסיור השני רובם היו מפוצצים. מסופקתני שהציפורים עשו את זה. גם מיצגים אחרים ספגו נזקים. בכללי, רוב המיצגים בכלל לא התייחסו לרקע הארכיטקטוני (כלומר, לא היו תאורה שונה על בניין אלא מיצג נפרד, לרוב בעל אלמנט פיסולי) והיו מאכזבים למדי.

  *ילדים בני 18 שהריצו קטעים ולא באמת הסתכלו מה קורה מסביבם

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

Subscribe without commenting