יומיות 22.03.2020: אל תהיו Covidiots

לחצי שנייה היה נדמה אתמול שהפוסט על לחם המחמצת מקבל יותר קוראים מהיומיות, אבל אז כמובן נרשם מהפך, והיומיות עשו נוקאאוט במספר הקוראים.

אתם כולכם יומיות-addict.

הקורונה דחקה אגב את הפוסט האחרון בפרוייקט ספרי העיון של הבלוג. אל דאגה, הוא יגיע השבוע.

מחר נפתח סבב מלגות לפרוייקטים בשם Gitcoin, לאחר שנדחה בשבוע בגלל הקורונה. האמת היא שהייתי בטוח שידחו אותו עוד קצת, אבל מסתבר שלא. ביליתי את חלק הארי של היום בלהכין בקשת מענק כספי לפרוייקט שאני עושה עכשיו, אלמונית. אני לא יודע עד מה הסיכוי שנקבל משהו באקלים הנוכחי, אבל לנסות תמיד אפשר.

בגלל זה היומיות היום הן קצרות וישירות.

1. ניב גלבוע הוא מבקר אוכל רטנוני וחביב, שחזר לפני שבוע מברזיל ונכנס ישר לבידוד. את הבידוד מעביר גלבוע בדרך מקסימה: עשיית סרטוני ביקורות טייק אווי.

הביקורת הכפולה שלו על מסעדת קורדרו מכילה מספיק אוכל לגדוד קטן. גילטי פלז’ר שמאד נהניתי לצפות בו.

2. ויו-מאסטר הם משקפת תלת מימד בטכנולוגיה ישנה, מלפני 60-70 שנה. אפשר היה לראות איתם תמונות תלת מימד. היו לנו כאלה ענתיקות בבית כשהייתי ילד קטן ואני זוכר שצפיתי באוסף התמונות שלנו שעות על גבי שעות.

גיליתי היום אתר שאוגר תמונות ויו-מאסטר ישנות, כולל אוסף נהדר של תמונות משפחת קדמוני משנות ה-60!

משפחת קדמוני בתלת מימד

3. דובי חולק בפייסבוק שלל קישורים של תרבות מיוחדת לימי קורונה.

4. הסרטון הכי טוב שתראו בשבוע האחרון. ההמלצה היא אמנותית בלבד, לא אמירה על התכנים הפוליטיים!

5. ההרצאה המתמטית הכי כבדה ומדויקת שתמצאו על ההתפשטות של וירוס הקורונה.

מומלץ למתמטיקאים, סטטיסטיקאיים או שאר אנשי מקצוע. זאת הרצאה אקמאית פרופר, לא בידורית.

6. אופניים עם גלגל שקוף. איך הם עשו את זה? תצפו בסרטון ותגלו *בדיוק* איך הם בנו אותם.

כחובב רכיבה מושבע אני לא יכול להתעלם מפקטור המגניבות של הרעיון. אבל בתכל’ס לא נראה שזה בטוח או שימושי מדי.

7. מנפגעי הקורונה

8. אני כבר יודע עכשיו מה תהיה מילת השנה 2020 של וובסטר. Covidiot: אדם שמתעלם מהאזהרות הציבוריות לגבי וירוס הקורונה.

באותו ההקשר: הופתעתי לגלות כמות אדירה של חברים שהלכו או התכווונו ללכת אתמול והיום לפארק ולחוף הים. כל אחד והתירוץ שלו, וכל אחד כי הוא חשב שיהיה שם ריק.

אז חבר’ה, ההוראות אמרו שאפשר לעשות ספורט בחוץ ביחידים או בזוגות, אבל לא בפארק או בחוף הים. אז אל תלכו למקומות הללו, תאלתרו קצת ותמצאו מקומות מבודדים לספורט.

הכי חשוב, תזכרו, אל תהיו Covidiots.

[עדכון: קוראים בפרטי עידכנו אותי שההוראות לא מאד ברורות והשתכנעתי. מקווה שאיש לא נעלב]

11 תגובות

 1. מרק ק. הגיב:

  לגבי ההליכה בפארק זה הרי ברור שבימי לחץ וחרדה צריך למצוא מישהו להאשים במשהו בשביל להוציא חלק מהאנדרנלין. בטח לטווח היותר ארוך, לצורך הבריאות הפיזית והנפשית, אנשים צריכים להיות מסוגלים לצאת מהבית וזה מטופש לאמץ כלב רק בשביל שיהיה לך תירוץ.

  מצד אחד ההוראות פשוטות וזה בסדר לצאת החוצה לצורך “התעמלות” מצד שני מכל מה שאני קורא רב הנדבקים היו קרובים למדביק למשך זמן יותר מטריויאלי כך שהסבירות להדבק ממשהו שבה מוןלך בטיילת היא קרובה לאפס.

  ועדיין ביום שבת היו מקטעים בטיילת שלא יכולת לשמור מרחק של יותר מחצי מטר מאנשים אחרים… אנשים באמת צריכים להתאפס על עצמם כי באמת שיש עוד הרבה מקומות בהם ניתן ללכת או לרוץ בעיר וכמו שקל לנחש גם איכות האויר השתפרה ויש ממש מעט רחובות ראשיים בהם לא נעים ללכת בטח בשישי ושבת

  • ניימן הגיב:

   אני לא בטוח שהבנתי את התגובה שלך – כי כאילו הפסקה השניה סותרת את השלישית, והמשפט הראשון בפסקה הראשונה עושה רושם שאתה חושב שאני מחפש מחפש שעירים לעזאזל(?).

   אני מסכים לגמרי עם הפיסקה השלישית שלך, לגמרי.

   • מרק ק. הגיב:

    ענין של איפה אתה קורא את החדשות שלך אבל עושה רושם שיש הרבה מאוד morale outrage בכל העולם לגבי אנשים שמעזים ללכת לים כאשר יש אנשים חולים/מתים/סתם מפחדים לצאת מהבית. סביר להניח שהרבה יותר מסוכן ללכת לעבודה מאשר להשתזף בים אבל אף אחד לא יקרא ל10 פקידות בבית המשפט בבאר שבע coronaidiots.
    אז אני חושב שכן נפלת קורבן לשטיפת המוח נגד היציאה מהבית שעוברת בכל ערוצי החדשות כל הזמן.

    כמובן שזה שהסיכון ללכת לים הוא קטנטן לא אומר שאנשים צריכים להתנהג בחוסר זהירות.
    דבר שיכלו להדגיש יותר זה חבישת מסכה וכפפות כאשר יוצאים מהבית.

    ביפן, דרום קוריאה, סינגפור אנשים המשיכו לצאת החוצה והתפרצות הקורונה שם היא הרבה יותר בשליטה ממה שבארץ, אז זה לא שיש אפילו שמץ של תצפית שמראה שהמדיניות של הגבלת היציאה של אנשים מהבית יש בה תועלת מוחשית

    • ניימן הגיב:

     תשמע, אני כותב על הקורונה כבר שבוע וחצי, והדעה שלי מורכבת ומנומקת. אני יוצא מהבית כל יום – אתה יכול להסתכל בפוסטים הקודמים.

     אז לגיטימי שדעתך שונה משלי, אבל לא הוגן שהדבר הראשון שאתה עושה זה להפיל את הבדל הדעות על זה ש”נפלתי קורבן לשטיפת המוח נגד היציאה מהבית שעוברת בכל ערוצי החדשות כל הזמן”. הרווחתי קצת יותר כבוד מזה לדעתי לאור ההכרות האינטרנטית הממושכת שלנו:-)

     בקשר לעניין עצמו: אתה מבלבל בתוך התגובה שלך בין “לצאת מהבית” לבין “ללכת לים”, ומחליף בין המושגים כאילו הם שווים.

     לצאת מהבית למקומות ריקים זה מן הסתם חיובי – אני כותב כבר שבוע וחצי על השיטוטים שלי במקומות נטושים. אני חושב שללכת לים או לפארק בת”א זה ברמת ה-coronaidiots. לפי התגובה הראשונה שלך אתה אפילו מסכים איתי, אז אני באמת לא יודע מה אתה רוצה.

     בפוסט אמרתי “לים ולפארק” בכלליות כי שכחתי שיש עוד חלקים בישראל, אבל ענבל תיקנה אותי בתגובות:-)

     • מרק ק. הגיב:

      כן בעיות ההתבטאות באינטרנט 🙂

      אבל כאשר תקרא את החדשות היום תראה שרוצים לעצור יציאה מהבית למרחק של יותר מ50 מטר שזה אומר שרוב האנשים לא יוכלו באופן תיאורטי ללכת לסופר אם אין להם רכב

      למה בעצם הפוקוס על פארק וים? כי אנשים נהנים מזה. לא ראיתי מישהו שנותן אנשים שהולכים באבן גבירול כדוגמה לצורך בעצר יציאות.

      כמובן שהתקהלויות של בתי כנסת ומקוה הן הרבה יותר מסוכנות אבל לא עושה רושם שמישהו עומד להפסיק אותן ואף אחד לא קורא לאנשים שהולכים לשם אידיוטים למרות שהם בערך פי אלף יותר אדיוטים מאנשים שהולכים לים.

      אני חושב שאנשים שמטיילים בטיילת עמוסה לוקחים על עצמם סיכון הרבה יותר גדול ולחלוטין מיותר מאנשים שמטיילים באבן גבירול, אבל זה עדיין רחוק מאוד מהסיכון שלמשל אופנוענים לוקחים ואף אחד לא קורא באופן חצי רשמי לאופנוענים אדיוטים.

      הסיבה לדעתי שבכלל מישהו משתמש בשפה כזו היא כי אנשים נמצאים בחרדה וזו דרך להתמודד עם הסימפטומים שלה. למרבה הצער אנשים רק יהיו הרבה יותר עסוקים בלהתבוסס בחרדות שלהם אם לא יתנו להם להתאוורר ולחרדות יש גם אפקטים גופניים שליליים לא רק לוירוסים.

      • ניימן הגיב:

       הפוקוס על פארק וים כי שם יש התקבצות של אנשים.

       סדר הדברים היה שקודם צימצמו את החיים במדינה כדי שאנשים יוכלו להימנע מלהידבק, אז אנשים ניצלו את זה כדי ללכת בהמונים לפארקים ולים, ואז הורו לא ללכת לפארקים ולים. עד פה נשמע הגיוני.

       די ברור שאני אקרא coronaidiots גם למתי שמתקהל בבית כנסת ומקווה. יש לי חברים חרים שדיברתי איתם והפסיקו את זה עכשיו, בגלל המצב.

       בקשר לפיסקה האחרונה שלך: נותנים לאנשים להתאוורר, רק מבקשים לא באותם המקומות בו כל שאר האנשים מתאווררים.

       תשמע, אני מנסה להבין מה הקפיץ אותך, לא נדמה לי שאתה מאד חולק עלי. כמו שאמרת, ללכת לים עמוס עכשיו זה לא הדבר הנכון לעשות, וזאת השורה התחתונה שלי.

       אז מה מקפיץ אותך? המילה coronaidiots? זה עניין סמנטי? אם הייתי פשוט אומר ש”זה לא דבר נכון לעשות” אז התגובה הייתה אחרת?

  • יעל הגיב:

   יש מספיק מקומות בתל אביב לטייל בהם בלי לפגוש כמעט אף אחד, וזה אפילו בסתם יום, שבו אין הגבלות יציאה. אפשר גם לצאת החוצה לסיבוב בשעות פחות שגרתיות. אנשים מטומטמים.

 2. ענבל הגיב:

  אני יוצאת לרוץ בטיילת של חיפה בערבים, שם אין שום בעיה לשמור על מרחק של 2 מטר. עומדים שם שוטרים ומשגיחים שאף אד לא ישב על ספסלים כי זו באמת דרך יותר סבירה להדבק. אבל מבן אדם שחלפתי לידו באוויר הפתוח במרחק סביר לחצי שניה? זה פשוט מטופש

  • ניימן הגיב:

   כן, צודקת. במרחק סביר באמת לא, לשם מכוונים כל ההוראות.

   התלונה הייתה על ת”א, טוב לראות את הצד החיפאי ממך 🙂

   הטיילת בחיפה נשמעת הרבה פחות עמוסה מזו בת”א, אני לא יודע אם זה אותו הדבר בימים רגילים. לכן לפי מה שאמרו לי בת”א אי אפשר היה לשמור על מרחק סביר.

 3. D! פה ועכשיו הגיב:

  האלמונית נראה מרתק ואפילו חשבתי לרגע להוריד את התוסף לדפדפן וזא קלטתי שאין לי שמץ של מושג על איזה DWEB אתה מדבר 🙂 ומה אעשה עם התוסף 🙂
  בהצלחה עם המענק

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

Subscribe without commenting