פיילוטים 2008: סדרות הדרמה

חלק ב’ ואחרון של סקירת פיילוטי עונת סתיו 2008. אם בחלק א’ צחקנו, הרי שהפעם נהיה במתח, נבכה, נפחד וכל שאר הרגשות האנושיים האלה.

Pushing Daisies
קוברים באדמה - גירסת האגדה


העלילה:
נד, ילד קטן וחמוד, מגלה בנסיבות די טראומטיות שיש לו כשרון מיוחד: הוא יכול להחזיר יצורים לחיים. אך בעוד שמגע ראשון במת, מחיה אותו, הרי שמגע שני מחזיר לערישת המוות. לנצח. תשע עשרה שנה לאחר מכן, מצליח נד להתגבר על הטראומה ולהגשים חלומם של גברים רבים: הוא הופך לאופה עוגות. בין לבין מנוצל כשרונו לדברים קצת פחות חשובים: פתירת מקרי רצח סתומים למשל. אתם מבינים, כשניתן לשאול את הקורבן עצמו מי הרוצח, כל העסק נעשה הרבה יותר קל. מפה לשם מתפתחים הדברים, רומנטיקה טראגית נכנסת לרקע – והסיפור נעשה, בהיעדר מילה פחות באנאלית, מ-ק-ס-י-ם.

הניימן אומר..: קהילת המבקרים כמעט בקונצנזוס שזה הפיילוט הטוב ביותר בעונת השידורים הנוכחית. פשוט קרוב לשלמות. אגדה בלשית (כן כן, ככה מוגדר הז’אנר). תיאור מדויק של המוצר יגרור כל מיני מילים כמו “רונאלד דאל”, “למוני סניקט”, “טים ברטון” ושאר הגדרות שמקושרות לאגדות אפלות. הצילום צבעוני, חזק וחי. הקריינות שנונה וצינית – ואפילו העלילה בפרק הראשון נותנת דוגמא לא רעה למה מצפה בשאר הסדרה. לראות? וודאי. ישרוד? כמו תמיד, קשה לדעת מה יקרה עם המוצרים הכי מקוריים.

Journeyman
אישמסע

העלילה: דן ואסר, איש נשוי ומאושר פחות-או-יותר (עם בעיות משפחה וקריירה קלאסיות לסדרה אמריקאית), מגלה יום אחד שדבר מוזר קורה לו: הוא מטייל לעבר ולעתיד, בלי שליטה. לאחר כמה מסעות מוזרים כאלה, מתחיל דן להבין שכנראה יש הגיון בשגעון. מטרה, להציל מישהו, לשנות משהו, להשפיע על חיים – לטובה או לרעה. נשמע מוכר, נכון? משהו כמו זינוק לאתמול פוגש את חיים למאדים פוגש את היחסים המשפחתיים של מדיום.

הניימן אומר..: חולשה ישנה שלי לעלילות מסע בזמן לא השאירה בידי הרבה ברירה אלא לחבב את הסדרה. אבל אם ננסה להיות אובייקטיבים לרגע: יש בסדרה שלושה אלמנטים עיקריים: מסע בזמן, עלילה בלשית ויחסי הגיבורים (מורכבים ועדינים כמובן). השניים הראשונים נשמעים כמו שילוב קטלני, והיחסים, לפחות בפרק הראשון, היו סבירים כאלה. לא נפלתי מהכסא מהפיילוט, אבל היה חביב.

סיפורי שרה קונורס (Sarah Connor Chronicles)
שרה וחברים

העלילה: בהתחלה היה טרמינטור 1, בו ארנולד היה הרובוט הרע. אחרי זה הגיע השני, וארנולד החליף מחנות. בשלישי לא צפיתי, ואין לי מושג מה קורה בו. ועכשיו, מגיעה הסדרה, שמפרטת התרחשויות בין הסרטים. ארנולד כבר לא איתנו, אבל במקומו קיבלנו את סאמר גלאו, ריבר טאם בשבילכם. כמעריץ אובססיבי של הבחורה, אין שמח ממני על עסקה החליפין. העלילה לא השתנתה: רובוטים עדיין נשלחים להרוג את ג’ון קונור. שרה קונור, אימו, עדיין לוחמת כדי להצילו – וגם הטובים שולחים רובוט(ית) טובה, סאמר גלאו, לחגיגה. אם לא הבנתם מילה ממה שאמרתי – מה אתם עושים פה?! יש לכם כמה סרטים להשלים.

הניימן אומר..: אוי, זה היה כמו גירסא פשוטה של סרט בסדרה – עם אותם השטיקים המוכרים (רובוט מדבר בקול של מישהי אחרת. טריק שתמיד הבעית אותי), והעלילה הכל כך מוכרת. מצד שני, סאמר גלאו(!) אהובתי חוזרת לטלוויזיה! אין סיכוי שאפסיד דקה אחת של הבחורה הזאת על המרקע. למה תמיד מתעקשים לעשות ממנה סוג של ייצור לא-אנושי? אחרי הלוחמת-המושלמת בפיירפליי, קיבלנו פה לוחמת-רובוטית עשויה לתלפיות. יש בה משהו חסון שרק אני מפספס?

פלאש גורדון (Flash Gordon)
פלאש

העלילה:
גירסה טלווזיונית (נוספת) לקומיקס מיתולוגי. סטיבן “פלאש” גורדון, אתלט מחונן, מאבד את אביו באופן מסתורי בגיל 13. הרבה שנים אחרי, הוא וחברתו לשעבר עוברים ליקום אחר כדי לחפש אותו. יש כמובן, כל מיני פרטים, מוטיבציות ושאר ירקות ברקע – אבל בינינו, בינתיים זה לא באמת חשוב. הבנתם אתלט, הבנתם חברה לשעבר והבנתם מימד אחר שנשלט בידי שליט מרושע – משמע: הבנתם את רעיון הסדרה.

הניימן אומר..: מששת פרקי הסדרה ששודרו עד עתה (לאיפה הם רצים?) ראיתי רק את הפיילוט. הוא היה, אהמ, בדיוק מה שמצופה מהז’אנר. קלישאתי לעיתים, ילדותי, קצת מגוחך – אך חמוד למדי. סדרות מד”ב רבות מתחילות בצורה זו (מי אמר סטארגייט?) אך לאורך הפרקים והעונות, מפתחות עומק שלא תמיד קל למצוא במקומות אחרים. מוקדם מדי לנבא אם זה יהיה גם גורלה של פלאש גורדון, אבל זו בהחלט אופציה אפשרית.

האישה הביונית Bionic Woman)
האשה הביונית

העלילה: רימייק לסדרה ידועה משנות השבעים. ג’יימי סומרס, ברמנית קליפורנית נקלעת לתאונת דרכים. בתהליך השיקום מושתלים לה, כמו שמסגיר שם הסדרה, חלקים ביוניים שונים ומשונים, שהופכים אותה לחצי סופרמן. הסדרה, בצורה מפתיעה, מגללת את קורותיה.

הניימן אומר..: אהמ, למרות התלהבות שנרשמה במחוזות אינטרנט שונים, מצאתי עצמי די אדיש לסדרה. הדמויות לא דיברו אלי יותר מדי, וגם לא האווירה. מצד שני, כל הקטע הזה של השתלות איברים באנשים תמיד היה לי קשה, כך שיכול להיות שאני משוחד לרעה.

5 תגובות

 1. Haim הגיב:

  אחל’ה תיאורים, טוב לדעת על סדרות חדשות להוסיף ל-D/L LIST 🙂

 2. י. הגיב:

  היי

  תודה רבה על הסקירה.

  אפשר לדעת מה זה פיילוט? זה לא אמור להיות מעין מבוא וידיאו לסדרה? (פשוט הפנו אותי לכאן שאמצא כאן “פיילוטים” וראיתי רק טקסט בנתיים.

  שוב תודה,
  י.

 3. ניימן הגיב:

  פיילוט הוא אכן מבוא וידאו לסדרה (או בשפה יותר פשוטה: פרק המציג את הסדרה, וע”פ מחליטה הרשת אם היא מעוניינת בה או לא).

  כאן יש, כמובן, ביקורות פיילוטים, ולא את הפיילוטים עצמם.

 4. כמה דברים (וסליחה על התגובה המאוחרת ואולי הארוכה יתר על המידה):

  דווקא אחת מסדרות הדרמה שהכי מסקרנות אותי לקראת העונה החדשה בארה”ב היא Cashmere Mafia עם לוסי ליו (לא מתה עליה) ומירנדה אוטו הנפלאה (שר הטבעות, גרושה כמו חדשה). למיטב הבנתי הפיילוט רק בהכנה בימים אלו ולכן מן הסתם לא דלף לרשת, אבל ממש מסקרן אותי אם היא תצליח לשרוד בתור סדרה שאמורה להיות אולטרה פמיניסטית (כמו שסקס והעיר הגדולה רק התיימרה להיות) על נשות עסקים קשוחות שעוזרות זו לזו. נקווה שזה יהיה טוב כפי שנדמה לי מהטריילר.

  לגבי הפיילוטים שכן סיקרת כאן…אין מילים לתאר כמה פלאש גורדון הוא מוצר טלוויזיוני שמקומו אמור להיות בארכיון שכוח-אל בנוואדה. הפיילוט של שרה קונור היה עשוי היטב, אבל לי יש תחושה שאין לדמויות הרבה מרחב גדילה בתוך הסיפור הקבוע והמוכר וכל קטעי האקשן. אני מקווה שהם ימצאו טוויסטים מעניינים כדי להחיות את הנושא, והעיקר שיש שם לנה האדי שבעיני מתאימה בול לתפקיד. האישה הביונית…מישל ראיין משחקת אולי פי 3 יותר טוב בג’קיל מאשר בסדרה משלה, ולא ברור לי איך האמריקאים הצליחו לעולל דבר כזה. הפיילוט המקורי היה חביב, אבל רק בזכות האינטרקציה שלה עם זותי מבאטלסטאר. ואני מצטערת לומר שלא השתגעתי על Pushing Daisies. יש לסדרה את המראה והקצב של Wonderfalls, אבל בלי הנשמה. לא איכפת לי מהדמויות, אני לא מזדהה איתן, אני לא בדיוק רואה איך המשך עלילותיהן יחזיקו עונה שלמה. רוב הסיכויים שזה ישתפר אבל הפיילוט עצמו מאוד “מגניב” שכזה, אבל כאמור בסופו של דבר – מאכזב. ואת איש המסעות אני צריכה עוד לראות…

  אבל למען האמת השנה לא בוער לי לראות את הסדרות לפני שהן מגיעות לטלוויזיה. אפילו עם הירוז אני מצליחה להתאפק באומץ:-)

 5. ניימן הגיב:

  סקס והעיר הגדולה הייתה אמורה להיות פמינסטית? אכן לא יצא להם משהו. שמעתי על Cashmeme Mafia, אבל זה פחות גירה את סקרנותי מאשר את שלך. מצד שני, נחכה ונראה :]

  פלאש גורדון זה סתם כיף אייטיז כזה. דרך להרוג שעה בלי לאמץ את תאי המוח. ובינתיים, הפרק השני של איש המסעות היה בדיוק כמו הראשון: פושר פלוס, אך עם פוטנציאל להתפתחות מרשימה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

Subscribe without commenting