אוף פסטיבל: אלטרנטיבה פולנית

ניימן באירופה 2יש מילות תואר בעלות יריעה נרחבת מדי. ‘פסטיבל’ למשל. מילה המתארת את סיגט בהונגריה וגם את אוף פסטיבל בפולין. בעוד שהראשון הוא מגה-מפלצת משומנת, הרי שבמקרה השני מדובר באירוע צנוע בן-יומיים. קשה לראות איך אותה מילת תיאור מתאימה לשניהם.

אוף פסטיבל הוא ה’אינדינגב’ וה’חוצמזה’ המוגדלים של פולין. אותו הקונספט – יומיים עם המון להקות מקומיות אלטרנטיביות צנועות. ועם שיפורים: מתחם מרשים, או אורחים מחו”ל (architecture in helsinki למשל). את העסק ארגן מנהיג להקת Myslovitz. להקה שאפילו התפרסמה לכמה דקות בארץ בזכות הלהיט (הנהדר) Sound of Solitude.

אוף פסטיבל 2007
הפסטיבל הכיל שתי רחבות מוזיקה – שהתחלפו ביניהן כל הזמן: כאשר נגמרת הופעה ברחבה אחת, מתחילה בדיוק בשניה. מדי פעם נתנו לקהל עשר דקות נשימה ללכת לשתות בירה. פולנים, בכל זאת. איזור האוכל היה מעניין ביותר – היות והכיל כמעט אך ורק ג’אנק פוד פולני. פירוגי, ביגוס (צ’ולנט פולני), נקניקיות ענק, מרקים מקומיים ועוד שלל דברים מפתיעים. היו שתי רחבות אלכוהול עיקריות. הרשמית – וזו הנקראת ‘הסופרמרקט מחוץ לאיזור הפסטיבל’. היות ואסור לשתות ברחוב בפולין, ואסור להכניס שתיה למתחם הפסטיבל, הפך יער סמוך למקום התדלוק הרשמי. תאמינו או לא, אך שתייה ביער היא גם סוג של חוויה.

וטעימה קטנה והתרשמות כללית מכמה הופעות שראיתי:

Lao Cheמרד ורשה, מקרה מאד שונה ממרד גטו ורשה, הוא אירוע מכונן בהיסטוריה הפולנית. אלבום הקונספט שהוציאו Lao Che בנושא המרד הוא אחד מלהיטי האלטרנטיב של המדינה. הם מחליפים באלבום יותר כובעים מאמנית פלורנטינית, ועוברים בין רוק, למטאל, לפאנק, לרגאיי לכל סגנון שתרצו (כמעט). היילייט ההופעה בשבילי: הקלטת רדיו עתיקה, מימי המרד, בה נושא נשיא פולין דברים לאומה. גדול!

Dezerter – “אגדה” פולנית (כל מה שמספיק ישן הופך בסוף לאגדה). הם עושים רוק קצת כבד, קצת קל, קצת מצועצע וקליט – וממש מקפיץ. הנושאים שלהם מדברים לליבו של הטינאייג’ר הממוצע. לדוגמא, השיר “תשאר בחיים” המדבר על רובים, מכות, השרדות ושאר ירקות מקסימים.

Pink Freud – להקה מגדנסק העושה ג’אז-אלקטרוני. לבושתי, רשימותי לא מפרטות עליהם מעבר לרמת ה’נחמד’.

Scianka – הופעת רוק פסיכדלי, או מתקדם – או משהו בסגנון. אבל מוזיקה מאד מחשמלת ואווירתית. בתזמון מדהים החל מבול בזמן ההופעה, והמוזיקה יחד עם הגשם והבוץ התערבבה לתרכיז מהמם.

Dick4Dick – הלהיט המקומי של הערב. להקת רוק-הומוריסטית שיודעת לעשות שלושה דברים. 1. מוזיקה טובה, קליטה ומקפיצה. 2. שואו מהסרטים. מסכות, הצגות, וידאו-קליפים וכל שטיק שרק תרצו. אבל הם עושים זאת ממממש טוב. 3. לדבר על איבר המין הגברי. באמת, יש להם אובססיביות לעניין. מעניין על מה זה בא לפצות? הקהל הכיר את המילים בע”פ, וההופעה היוותה יופי של סיומת ליום מתיש. עכשיו שרק קווירחנה יביאו אותם לאירוע מקומי.

בקטנה:
1. הפולנים שהסתובבתי איתם חיפשו נואשות צוותי טלוויזיה כדי להשוויץ במה שהם חשבו שהוא ‘הישראלי הראשון בתולדות הפסטיבל’.
2.
עוד משהו על החבר’ה שהסתובבתי איתם. הם טענו נואשות שאינם שותים אלכוהול. זה בכלל לא הקטע שלהם. מיותר לציין ששתו קצת יותר ממני.
3. כמובן שגם ירד גשם לקראת ערב. למזלי, ויקטור דאג לי והביא עימו כמה שכמיות צהובות ענקיות. לבשתי אחת מהן, הוספתי לה חיוך מטופש – ונראיתי מגוחך ביותר. אבל יבש.

5 תגובות

 1. יוחאי הגיב:

  פסטיבל רוק בפולין נשמע מדליק, ופחות חשוב מה יש שם. תקליט שלם על המרד בורשה נשמע מאוד מענין. כשהייתי בורשה, ב 2004, היתה תערוכה בעיר לרגל 60 שנים למרד. חזק ביותר.

 2. טל הגיב:

  היית ב-Architecture in Helsiki? יש להם הופעה כיפית, בדיוק ראיתי אותם בברלין לפני חודש. מתחלפים בכלים כל הזמן, כולם עושים שמח חוץ מהסולן שעושה פרצוף רציני, הזכיר לי את איאן קרטיס מג’וי דוויז’ן. חוץ מזה שגם המוזיקה כיפית.

  (שני הלינקים הראשונים מצביעים לאותו אתר, אגב)

 3. ניימן הגיב:

  יוחאי – עוד לא הזדמן לי לשמוע את התקליט על מרד גטו ורשה. ב – TODO list שלי.

  טל – הם הופיעו מאוחר מדי בשבילי (אחרי הרכבת האחרונה). הייתה תקופה של חודש, לפני שנתיים, שהאזנתי להם נונ-סטופ.
  (הלינק תוקן. תודה)

 4. זהו, שבהתחלה ראיתי את התמונה והמיסלוביץ’ הזה ישר קפץ, תהיתי אם באמת היה קשר לזמר והופתעתי לגלות ש-כן-! (אגב אני חושבת שהשיר הזה קצת פוספס פה בארץ, והוא ממש יפהפה, אצלי מונצח בפלייליסט הפרטי בתוך דיסק אם פי שלושים הנטחן והנוסטלגי הזה באוטו, לכל אחד יש כזה, לא? :))
  ויום יבוא ותצטרך לגלות לי באמת איך זה מרגיש לשתות ביער. איך שהוא אף פעם לא יצא לי.
  אגב חברה שלי נועה הגיטריסטית מופיעה באינדי פסטיבל הזה.
  אני חוככת לנסוע אולי…
  טוב, לישון.
  לישון?
  לישון.

 5. ניימן הגיב:

  תבואי! אנחנו (=אני + כמה אנשים שאת מכירה או לא מכירה) שם :] בטח גם נוכל למצוא יער בסביבה..

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

Subscribe without commenting