גיקדום 07.02.2010

ברוכים הבאים לגיקדום הראשון לשנת 2010! וגם הראשון אחרי מי-יודע-כמה חודשים. אני בטח לא רוצה לספור. מה זה גיקדום? חדשות לגיקים כמובן. לא תמיד מעודכנות, לא תמיד מעניינות – אבל תמיד גיקיות בצורה זו או אחרת. מי שרוצה לראות את עבודת העבר של עבדכם הנאמן בתחום, מוזמן לשוטט בקטגוריית גיקדום. שנתחיל להריץ?

1. כל כך גאוני שלא ברור איך לא חשבו על זה קודם. פינטס (כך קוראים לקומיקס של סנופי) מבוטנים. אין צורך להסביר, בשביל זה יש תמונה שגם תפתח פוסט זה.

2. אנשים שמערבבים תחומים ודיסצפלינות תמיד קסמו לי. לא צריך ללמוד ארבע שנים פסיכולוגיה כדי להבין למה – כי ברור שבמעקי תוכי אני חולם להיות אחד כזה ביום מן הימים. בינתיים, אסתפק בלקרוא ולשמוע על שניים כאלה. על הראשון, ארנסט הקל (Ernst Heackel) דווח ב – Boingboing. הוא היה מחלוצי הדרווניזם – וגם אמן לא קטן בפני עצמו. בצורה טבעית התחומים הושפעו אחד מהשני, וכאמן הוא יצר סדרת ציורים על ייצור בשם Radiolarian: ייצור חד-תאי שמפגין תבניות וציורים ששמים את פיקסו בכיס הקטן (אוקי, אולי קצת הגזמתי פה). מי שמתעניין יותר יכול למצוא את הספר המקורי שלו, כתבה עליו – וגם תוכנית דוקיומנטרית לצפיה, פה.

טוד מאכובר (Tod Machover – איך הוגים את שם המשפחה הזה לכל הרוחות?) – מוזיקאי, ממציא ותוכניתן – הוא איש שמערבב דיסציפלינות באופן חופשי. בעיקר מחשבים ומוזיקה שכבר שנים הולכים ונשזרים אחד בשני. בכתבה הבאה הוא פותח למשך שעה את חייו, ראשו ודעותיו לעיני הציבור. מהעתיד של האופרה דרך גיטר הירו ועד השפעת המוזיקה על הנשמה (ועל מצב הרוח). כל מה שרציתם לדעת על הפילוסופיה של המוזיקה ולא העזתם לשאול.

3. במדען התפרסמה כתבה שקולה ומרתקת, שנלקחה במקור מגלילאו, המדברת על המדע כדת החדשה. מעבר למידע שיש שם, אני גם מעריך את הטון השקול, כפי שניבט מהפיסקה הבא:

לא כל תיאוריה מדעית היא נכונה, שהרי תיאוריות מדעיות מתחלפות לבקרים; כמו כן אין שום מניעה עקרונית שעמדה בלתי-מדעית (כמו אמונה דתית, למשל), תהא דווקא זו שתתאר את המציאות האמיתית. המדע חותר לאמת, ועושה זאת בכלים מדעיים, אך התשובה על השאלה עד כמה תיאוריות מדעיות קולעות לאמת אינה פשוטה.

זהו. חסר פואנטה נוספת.

4.
קומיקס הרשת Goats הוא אחד הדברים ההזויים, סוריאליסטיים, מוזרים ומצחיקים – למי שאוהב את ההומור הזה כמובן – ביקום. עכשיו יצא להם ספר שני, שטרם קראתי אבל אין סיכוי שאני מחמיץ. מי שרוצה לראות מה זה יכול לבדוק את הסטריפ הראשון שלהם שקראתי אי פעם (שגם גרם לי להתאהב בקומיקס). כל השאר צריכים לזכור, שמשאלות אי אפשר לעצור.

5.
Pirate Bay, החבר’ה שמייצגים את מורדי הממסד ברשת – ממשיכים במלחמתם באח הגדול! והפעם: שירות חדש שמאפשר לכל דיכפין להשתמש ב – VPN. ו – VPN למי שלא יודע, זו דרך מאובטחת לעשות דברים ברשת בלי שאנשים לא רצויים יגלו מה אתה עושה. מיועד לכל הפאראנואידים למיניהם שבטוחים שדקה לאחר שיורידו את החדר של טרנטינו, ידפוק על דלתם שוטר במדים ואזיקים בידו.

6. מת’יו אלבניז בורא עולמות. ג’יימס קמרון סטייל אבל לא באמת: הוא יוצא דגמים מדוייקים וקפדניים, מלאי פרטים, של סצינות ופיסות עולמות שונים. קשה לתאר כמה זה יפה בלי לשלוח את הקוראים לאתר של מת’יו עצמו. מי שממש עצלן, יקבל דגימה פה:


[אוקי, הוא כנראה גם צלם מאד מוכשר]

7. מישהו שמבין בסרטים יכול להעיף מבט ברשימת הסרטים המסקרנים של הברלינלה (פסטיבל הסרטים של ברלין) ולאמר לי לאיפה כדאי לי ללכת? כבר עכשיו די ברור שאם יתאפשר אגיע ל – The Illusionist המאויר. הסרט החדש מבית היוצר של שלישיית בלוויל – יצירת אנימציה לא מסחרית מקסימה לגמרי. הסרט החדש, שמתרחש באדינבורו, שובר כל מיני שיאים סקוטיים עוד טרם יציאתו. לדוגמא: הוא כבר עכשיו הסרט היקר בתולדות סקוטלנד עם תקציב של 16 מליון דולר. ככה שישראל היא לא המדינה היחידה שלא מפיקים בה יצירות קולנועיות יקרות וגרנדוזיות. עוד על הסרט אפשר לקרוא פה. עוד המלצות לאיזה סרטים כדאי לי ללכת לפסטיבל אפשר להשאיר בהודעות או המייל. ותמהרו – עוד מעט מתחילה המכירה, והכרטיסים בדר”כ נחטפים כמו מזחלות אחרי השלג.

8. טרם החלטתי אם אמזון הם ממלכת הרשע או לא. מצד אחד – שירות הספרים שלהם אלוהי – ואיך אפשר לשנוא מישהו שמביא לך ספרים-עד-הבית? אבל מצד שני, יש להם אלף פטנטים מעצבנים שהורגים תחרות, ומדיניות הקינדר שלהם היא שערורייתית לעיתים קרובות (נגיד: מחיקת ספרים מרחוק). שבוע שעבר התפוצץ לו סיפור קטן בין אמאזון לבין חברת הוצאה גדולה למדי בשם מקמילן (Macmillan). האחרונים דרשו שאמאזון יעלו את מחיר הספרים האלקטרוניים שלהם מ – 10 דולר ל – 15. אמאזון התעקשו, ובשלב מסוים אפילו ירדו כותרי מקמילן מחנות אמאזון (בצורה אלקטרונית ופיזית) לכמה ימים. לא צריך לציין שזה סיפור שברור שמקמילן יוצאת ממנו ממש רע: שיווק אלקטרוני של הספרים חוסך להם המון (מלא! טונה!) כסף – ואין שום סיבה בעולם שספר אלקטרוני יתומחר כספר פיזי. התירוץ שלהם? פחד שספרים אלקטרוניים יהרגו את הספר הכתוב – וכך הם מנסים להגן עליו ועל המסורת. כמובן שלכאורה אפשר לטעון שאמאזון נראית כאן כסוג של רובין הוד שמגן על הצרכן – אבל כשנזכרים בתנאי השימוש הדרקוניים שהספרים האלקטרוניים של אמאזון מגיעים איתם – נזכרים שזו לא החברה הכי טובה בעולם (הנה אחד מעצבן במיוחד: אי אפשר להעביר את הספרים לקוראי ספרים אחרים מלבד ‘קינדל’ של אמאזון).

בסופו של דבר, אחרי שלל הכחשות, אישורים ושלל דברים שמלווים אירועים מסוג זה, נשברו אמאזון והודיעו שלאור חשיבות כותרי מקמילן, עדיף להם לספק את הספרים במחירם היקר מאשר לא לספקם בכלל. לא קל להיות צרכן בעולם הזה. [והנה כל הסיפור כתוב נהדר מאת צ’רלס סטרוט]

9. מעניין אם מישהו זוכר שפעם, מזמן, בעבר העתיק והרחוק, נהגתי לסכם כל חודש את משחקי האינדי שיצאו ולהמליץ\להשמיץ כמה מהם? אז באותה הרוח, נספר על פסטיבל משחקי האינדי (יענו, משחקים עצמאיים ולא של חברות גדולות) שמתרחש ב – ;9 עד ה – 13 למרץ בסן פרנסיסקו. אז לא – אני כבר לא עובר על המשחקים אישית כמו פעם (אפילו ‘חלונות’ לעשות זאת אין לי כבר), אבל אני כן עובר על המדריכים של בוינגבוינג לפסטיבל. במדריך הכללי תמצאו את רשימת משתתפי הפסטיבל השנה, כולל סרטונים, ביקורות – וכמובן: לינקים למשחק במידת האפשר. במדריך תצוגת הראווה של הסטודנטים – תמצאו אותו הדבר רק למשחקי הסטודנטים שהוגשו לפסטיבל. ואל תזלזלו בהם: Portal, המשחק הסופר-מצליח, נולד ממשחק סטודנטים שהוגש לפסטיבל ב – 2006.


[Owlboy – אחד המשתתפים – הוא משחק ה – 16 ביט היפה ביותר שראיתי לאחרונה. כלומר – שראיתי סרטונים שלו – כי המשחק עצמו טרם פורסם. בכל מקרה, זה נראה מקסים. ראו סרטון בלינק לבוינגבוינג שבפיסקה למעלה]

אם כבר בוינגבוינג ומשחקים: אל תפסידו את עמוד המשחקים שצריך להשיג שלהם. הוא מכיל את כל הדברים שאתם חייבים להשיג שיצאו השנה. בלי אפליית ז’אנר או קונסולה.

10. או בייבי! החיבה עתיקת השנים שלי ללגו – שמתישהו תתממש בדמות טיול ללגו לנד (ניסיתי לארגן אחד בעת שהותי בקופנהגן. אבל הסתבר שאם לא דואגים לעניין מראש, יוצא שהטיול יקר בצורה מגוחכת) – סופקה השבוע בידי פרסומות וינטג’ גרמניות משנות השמונים ללגו. יש שם תמונות מחממות לב, וטקסטים ברוח האייטיז כמו: “כולם מחליפים רכבת במחלף הלגו!”.

11. תוכנת Sketch2Photo נוצרה לאמנים חסרי כשרון טוטאלי כמוני. היא מן דבר כזה שנותן לך לכתוב על נייר מה אתה רוצה (נגיד: נחש בתוך כבשה בשדה תעופה). התוכנה לוקחת את הנייר, מחפשת באינטרנט תמונות מתאימות (של נחש ושל כבשה ושל שדה תעופה), גוזרת, עורכת, ממזגת – ויוצרת משהו חדש לגמרי. זה לא קיים באמת עדיין – אבל יש כבר מאמר מדעי על זה ויש גם כמה סרטוני הדגמה. איפה? פה.

12. טה וואי (Te Wei) הוא מהאנשים האלה שבורים כמוני לא שומעים עליהם עד יום מותם (השבוע). הוא מאבות האנימציה הסינית, ואחד הדמויות המשפיעות בתולדותיה – פרט מדהים למדי כשמתחשבים בעובדה שהוא ביים רק ארבעה סרטים במהלך חייו! שניים מהם, כולל הסברים, פרשנות ושאר ירקות ניתנים לצפייה בפוסט ההספד הנהדר הזה. זה נראה קצת כאילו שהדמויות שמצוירות על המניפות הסיניות המסורתיות התעוררו לחיים ומככבים בהצגה. מאד לא שגרתי. מאד לא דיסני או פיקסר.

13. הנה אבדו לי כמה שבועות מהחיים: לוקוס מפרסמים את רשימת הקריאה המומלצת ל – 2009 במד”ב ופנטזיה.

14. Wander Over Yonder הוא קונספט לסידרת אנימציה חדשה שמפתח היוצר של הפאוורפאף גירל. הוא עוד לא-ממש-שם, כך שבינתיים אפשר למצוא רק ספר סקיצות של הרעיון – ומה שיותר חשוב: טי שירטס. “אני כל כך אינדי שאני הולך עם חולצות של סדרות אנימציה של נוצרו עדיין!” מוהאהאהאהא!.


בשולי הגיקיות:
15.
שאלת האח הגדול השבועית: האם יש לנו פרטיות על חום גופנו? (כלומר, האם מותר לבדוק לנו את חום הגוף מרחוק ללא רשותנו?).
16. בקליפורניה שוקלים להעביר חוק שמטיל אחראיות על מי שלא עשה את המעשה הנכון למניעת פשע (יענו, ראה אדם נשדד ולא רץ להצילו). מישהו אמר סיינפלד? פרק הסיום? המציאות משתווה סוף סוף לדמיון?
17. סלאשדוט מדברים על הנושא החביב עלי בשנתיים וחצי האחרונות: לימוד שפות. וספציפית: לימוד שפות בלי לצאת מהבית. כלומר – דרך הרשת. יש שם טיפים שווים. באמת.
18. אם לא הספיק לנו שב – 2006 טיים מגזין בחר בנו כ’איש השנה’ (כאות תודה על פיתוח ויקיפדיה) – הרי שעכשיו האינטרנט מועמדת לפרס נובל לשלום. נו…. באמת.

11 תגובות

 1. חנן כהן הגיב:

  היה לי רגע של דיסאוריינטציה כשראיתי את הציור של Ernst Heackel

  זאת התמונה שבה אנחנו משתמשים ליחסי הציבור שלנו לתערוכה “דרווין עכשיו”.

  http://www.mada.org.il/darwin/darwin-now

 2. ניימן הגיב:

  בחירה בהחלט מוצלחת אם יורשה לי לציין. מה תפקידך בתערוכה?

 3. קפה מתגעגע לניימן הגיב:

  חסר לינק למת’יו אלבניז ?

 4. ניימן הגיב:

  אופס. צודק. תוקן.

  סחטיין על הניק :]

 5. מורן הגיב:

  חוק “לא תעמוד על דם רעך” – מכיר?

 6. ניימן הגיב:

  נופ – אבל עכשיו אני מכיר. לא ברור מה זה יותר – מצחיק או מקסים..

 7. נוראל הגיב:

  וואפ, הדרישה גוברת.
  אנחנו עצלנים.
  הנה אתר לינקים שני. אח לעונג שבת.

  תחי הלינקיאדה הבלוגרית.

  וואו.

 8. ניימן הגיב:

  יש פה פוסט לינקים אחד בשלושת החודשים האחרונים לצד ארבעים פוסטים אחרים – וזה הופך את זה לבלוג לינקים? :] וואו בן אדם, סחטיין על יכולת ההגדרה המהירה..

 9. יעל הגיב:

  צר לי לבאס, אבל לקחתי לשם פעם את אחותי הקטנה, ולגולנד מאכזב בטירוף אם עברת את גיל 8 (ואני מהאנשים שהתרגשו כתייר יפני מול… כל דבר בעצם, בביקור בדיסנילנד אחרי הצבא). מה שכן, הייתי בשלוחה הבריטית של לגולנד.

 10. ניימן הגיב:

  יש גם שלוחה ברלינאית של לגולנד. ברצינות. אין סיכוי שאניח שם את כף רגלי :]

  אמרו לי גם בדנמרק שכדאי שאגיע ללגולנד רק כשיהיו לי ילדים. אבל… לא יודע… אני… ממש רוצה לנסוע לשם. זהו כוחם של חלומות ילדות.

 1. 15 באפריל 2011

  […] החולפת היה ה – 12 לפברואר, וזה בגלל שאז גיאחה קישר לפוסט גיקדום והגיעו בעקבותיו המוני קוראים. היאח גיאחה, ובהצלחה עם […]

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

Subscribe without commenting