גיקדום 25.05.2010

(בכל ציפיה, יש עצב נבו)

אני מרצה היום – עוד מעט ממש – בדרזדן. זהו כנס המתמטיקה הגדול ביותר שנכחתי בו עד כה (1500 אנשים! וודסטוק של מתמטיקה), ויש לי כמה שעות לפני ההרצאה לשכוח את גודל המעמד. זמן אידיאלי להחיות את פוסטי הגיקדום, נכון?

1. אין דברים יותר יפים מפוסט הרובוטים-כלבים של בוינגבוינג. פשוט אין.

2. המוסד לשפות זרות – מקום שמאמן דיפלומטים אמריקאיים כבר שנים – נמצא בכפות ידכם! בסוף אפריל עבר חלק ניכר מארכיון המוסד לנחלת הכלל, והוא ניתן להורדה חינם לגמרי באינטרנט. הם מכסים 41 שפות (בלי פולנית. מעפנים), ומספקים חוברות (pdf), קבצי שמיעה (mp3) ומבחנים. אני מתכנן על החומר שלהם ברוסית בקרוב. מאד מאד בקרוב.

3. יש בלוגים עם פוסט ששווה אייטם. ויש בלוגים ששווים אייטם בפני עצמם – עד כדי כך הם טובים! אחד מהם הוא Super Punch. בלוג צעצועים, עיצוב, קומיקס, גיקיות ושאר טיבין. אבל יש המון בלוגים כאלו – ו Super Punch מתבדל מהם בכך שהוא פשוט..מעולה. עם פוסטים כמו סיכום הצעצועים של החודש, או כריכות הקומיקס היפות ביותר של הקיץ. ועד שתעיפו מבט ותתמכרו – הנה תמונה מעוד פוסט מקסים: דמויות עוגות חתונה של גיקים.

4. בסופו של דבר הגרעין של הכל הוא סיפור. ומשחקי מחשב, שהחלו כז’אנר עתיר אקשן ודל עלילה, הולכים ומחזירים במהלך השנים את הסיפור למרכז הבמה. קחו למשל את ג’יסון רורר (Jason Rohrer), היוצר של Sleep is Death (אתר) – משחק שהחל דרכו כמועמד בתחרות The Art History of Games והגיע בחודש שעבר להפצה מסחרית. מה שיש שם, ומדובר בקונספט לא פחות ממבריק לדעתי, זה משחק לשני משתתפים: אחד המספר – ואחד הגיבור. המספר בונה את העלילה בעזרת סט כלים שמספקת לו התוכנה. והגיבור? משחק בה. הם גם מתחלפים כל שלושים שניות – מה שיוצר כמובן בלגן מוחלט במסורת בית הנבחרים הישראלי (זה לא נכון. ראו את התגובה של שלום). הביקורות בינתיים נלהבות לגמרי – כי טרם נוצר המבקר שיכול לקטול יצירה מקורית כל כך. וכבר נוצרו סרטים בעזרת המשחק. אבל אני מחכה לביקורות אובייקטיביות. של אנשים שאני מכיר ששיחקו בזה. ואז אוכל לשפוט אם זה גם כיף – ולא “סתם” יציאה מקורית.

5. סטיבן הוקינג, שמלבד היותו פיזיקאי בחסד היה גם תמיד פופוליסט נהדר, פירסם כתבה על מסע בזמן. אפשרי? לדעתו כן. אבל לא לפני שנדבר על המימד הרביעי, חורי תולעת, פרדוקסים ושאר מילות באז. קצת שטחי מדי לטעמי, וגם לא מספק מידע שקורא מד”ב ממוצע לא נחשף אליו לפני עשרים שנה לפחות – אבל כתוב היטב. כמו תמיד אצל הוקינג.

6. בספר ‘אחד משלנו’ (מומלץ מאד)’, שבדיוק קראתי שבוע שעבר, מתאר מייקל מרשל סמית’ את הנסיעה ברשת העתידית כנסיעה בכביש מהיר לכל דבר – רק קצת משוגעת. יותר איטי משיטוט בגוגל, אך גם יותר מעניין. זה פחות או יותר מה שעלה לי בראש כשנכנסתי לאתר של Miroslaw Balka – הזוכה ב – Webby Awards 2010 בקטגוריית האמנות. עלעול ברשימת הזוכים, והמועמדים, נותן קפיצת מטורפת לכל מה שהיה מקורי ושווה השנה ברשת. כמו מה למשל? כמו Playing the City למשל. סוג של מונופול בערים אמיתיות עם אירועים אמיתיים. אל תשאלו – פשוט תכנסו.

7. מתעניינים בחייזרים? רוחות רפאים? מוזרויות? הארכת חיים? תופעות קוונאטיות, מקורות האנושות, יישוב החלל וכדומה? מק טוניז, סופר אמריקאי חובב מוזרויות שהלך לעולמו שנה שעברה, החזיק רשימת ספרי קריאה מומלצים בכל הנושאים הנ”ל – ואפילו עוד כמה הזויים. אני שומר את הלינק כעיסוק לשנת השבתון. או לחומר קריאה בזמן טיול סביב העולם.

8. חלק ניכר מלאהוב תחום, מלהיות אובססיבי לגביו, זה לגעת בסיפורים שלו. כי לכל דבר יש סיפור מאחוריו – אפילו לבלוג הזה. ומעריץ אמיתי הוא אחד שמלא באנדוקטות משעשעות לגבי מושא הערצתו. זה קורה המון בספורט ובמוזיקה, אבל גם כמובן – במד”ב. וחובב מד”ב קלאסי אמיתי חייב לקרוא את האתר של פרדריק פול – The way the Future. סופר מד”ב מיתולוגי שכותב לאחרונה, את זכרונותיו, בצורת בלוג. יש שם המון פרטים ולכלוך על קהילת המד”ב בכללותה. לכל מי שתמיד תהה איך הינליין מגיב לביקורות על ספריו. ספויילר: לא טוב.

9. יש מספרים שיש להם כוח. יש מספרים שמלווים אותך בחיים. ויש מספרים , כמו המספר 23, שמייחסים להם תכונות מיסטיות. ב – 1960 התרברב אחד, קפטן קלארק, באוזני בחור בשם וילאם בורוז, שכבר 23 שנה הוא בים ואין לו תאונה. באותו היום ספינתו טבעה. בורוז הושפע קשות מהמאורע, והחל לאסוף עדויות על האניגמה של המספר 23, ונחשב לראשון שחקר את התופעה. אלא שחקירה אחורה מובילה לאנשים נוספים, מוקדמים יותר, ששמו לב לתופעה. כמו האמן הגרמני מקסימילאן דאותנדי, שב – 1912 כתב על תפקידו של המספר 23 בחייו. הפוסט על השורשים הסמויים של אניגמת המספר 23 הוא מיסטיקה במיטבה.

10. כששהייתי ילד וראיתי את איש ההרס העתידני של סילבסטר סטלונה, חשבתי שתמונת העולם שמוצגת שם מגוחכת. עולם בו אסור לעשן ומקבלים בו קנסות על קללות. אבל ככל שאנו הולכים ומשייטים לקראת השנה 2046 בה מתרחש הסרט, נראה שאיש ההרס היה הז’ול ורן החדש. הנה – בפנסילבניה, אחד ממוקדי השמרנות האמריקאיים, מחלקים קנסות למקללים! ועכשיו יש על זה מלחמה בין חובבי השפה הנקייה לחובבי חופש הביטוי. אני, אישית, חושב שקללות סתמיות כמו ‘פאק’ ו’שיט’ (בניגוד לעלבונות), הן הדרך הכי לא אלימה להיפטר מאגרסיות. אבל מה אני מבין?

11. פרסי נבולה חולקו. והזוכה המאושר בפרס המעניין ביותר (=הרומן) הוא… The windup Girl. ספר שמפומפם קשות כ’הדבר הבא במד”ב’ או כ”מד”ב לירי-פואטי” במהלך השנה האחרונה (למשל, פה). כדאי שאקרא אותו בקרוב.

12. אפרופו מד”ב: בלוקוס יש כתבה מרהיבה שמסכמת את המד”ב הבינלאומי בשנת 2009. בחלק הישראלי מוזכר, בין השאר, הרומן סימנטוב של אסף אשתרי (שבדיוק סיימתי לקרוא, ואני נורא רוצה לכתוב עליו בבלוג בקרוב). את החלק הפולני אני גם מכיר יחסית – אבל שאר הארצות הן אניגמה בשבילי.

13. הייתי באיקון בפעם הראשונה איפושהו בתחילת המילניום. הוא כבר לא היה ממש קטן וחובבני אז, אבל עדיין היה אירוע די קהילתי של האגודה למדע בדיוני ופנטזיה. אירוע הדגל שלה. מאז עברו הרבה מים באיילון, ואיקון גדל ותפח תחת ניהולו של אורי אביב למפלצת פסטיבלית מקצוענית ועטורת יח”צנות. לא שזה רע – אבל זה גם לא מה שהרבה מפעילי האגודה למד”ב ופנטזיה חיפשו. ועכשיו – אחרי הרבה רעש, מריבות ולכלוך בשנים האחרונות, האגודה לוקחת את אייקון בחזרה לעצמה ומוציאה אותו מהסינמטק לאשכול הפיס שליד. מה שנקרא בפורום אורט הותיק: מלחמות אייקון. קשה לי לגבש דעה מוצקת על העניין. גם כי לא הייתי באיקון כבר שנתיים (ברלין, זוכרים?), וגם כי זה מצב קלאסי של הם-צודקים וגם הם-צודקים (מבלי להכניס לפרטים שלא מי עשה צעדים יותר מלוכלכים למען הצדק שלו).

14. חדשות מתמטיקה: ה – Handbook לפונקציות מתמטיות, ספר מיתולוגי שהפך טיפה מיושן מאז המצאת המחשב, זמין, סוף-סוף, אונליין בצורה מלאה וחוקית לגמרי. השתמשתי בו פעם אחת בזמן לימודי – והוא מקור נהדר להכרת רוב הפונקציות המיוחדות בעולם (ויש המון כאלה. ממש המון. לא רק קוסינוס, לוגריתם ושאר דברים שפוגשים בתיכון). מצד שני, כל מי שעובד במתמטיקה קצת זמן מגלה שהפונקציות שמופיעות שם – יחד עם אלו שנוספו לעולם המתמטיקה מאז – הן שבריר מזערי מהפונקציות שקיימות בעולם. כל כך מזערי שעקרונית אנחנו לא יודעים איך לבטא את רוב הביטויים בעזרת שמות מוכרים. לי, אישית, זה נורא מפריע.

מלבד זאת, משוואת בולצמן, המתארת את הדינמיקה של גז אידיאלי, נפתרה! אחרי 140 שנה! היות והיא נוגעת קשות בתחום עיסוקי, ייתכן ועוד תשמעו ממני עליה לעתיד.

14. השבוע הלך לעולמו מרטין גרדנר, האיש שויקיפדיה טוענת ש”במו ידיו החיה את משחקי המתמטיקה בצפון אמריקה”. הוא פירסם במשך למעלה משלושה עשורים טור שעשועי מתמטיקה ב – Scientific American, והביא לשיח הציבורי מושגים כמו פרקטלים, M.C Esher (החביב עלי) ומשחק החיים. מדהים במיוחד לגלות שהאיש מעולם לא לקח קורס מתמטיקה מעבר לרמת התיכון! מה ששוב מדגיש את העובדה שמתמטיקאי אמיתי לא צריך ממסד כדי שיכשיר אותו.

בקטנה:
15. מריו הראשון משוחזר בפלאש! רגע – את זה כבר היה לנו. אבל הפעם גם אפשר להחליף את השרברב השמנמן בשלל גיבור משחקי מחשב אייטיזיים מעניינים: מגה-מן, לינק מזלדה – וכדומה. טיפשי וחביב.
16. סדרת ציורי “סטימפאנק סטארוורז”. או, במילים אחרות, איך מלחמת הכוכבים הייתה נראית לו הייתה נכתבת במאה ה – 17?
17. יש דברים שמציתים לי את הדמיון. האיור של אבותינו-הקדומים (יהודים או לא) נלחמים בהמוני צבועים הוא אחד מהדברים האלה.

18. טוסטר של הפולשים מהחלל הוא תוספת חובה לאוסף הגאד’טים הגיקיים שלי. אילו רק היה מיוצר באמת ולא כפרוייקט אמנות חד פעמי.

19. סוף אפריל-תחילת מאי הגיעו, ויחד איתם החלו, כמו בכל שנה, השלגים באסטוניה להפשיר. והשנה, עקב כמות השלגים העצומה בחורף הקשה, גם כמו המים שהופשרו עצומה. והתוצאה? אסטוניה מכוסה במים. לא מאמינים? תסתכלו פה.

9 תגובות

 1. שלום הגיב:

  גיקדום משובח ואף מועיל למדי!

  למיטב ידיעתי, אין היפוך תפקידים ב”Sleep is Death”, מגבלת ה-30 שניות נוצרה על מנת שכל שחקן יפעיל יצירתיות ודמיון, אך התפקידים המקוריים (מספר הסיפור והמשחק בו נשמרים).
  ראיון חביב מאוד עם היוצר — http://www.podcastdirectory.com/podshows/7743612

 2. ניימן הגיב:

  אתה צודק ואני שיכור (כנראה). לא יודע מאיפה המצאתי את זה :]

 3. ארז הגיב:

  מקווה שהייתה הרצאה טובה. לא ידעתי.

  לגבי איש הרס – כן, קלאסיקה – שאלת את עצמך פעם מה עושים עם שלושת הקונכיות?

 4. ניימן הגיב:

  המון פעמים. התיאוריה שלי היא שהן קשורות לשיטה ההודית :]

 5. יעל הגיב:

  יופי של לינקים! גם אני רוצה טוסטר כזה. בבואנוס איירס ראיתי מנורות נהדרות של הפולשים מהחלל ושל השדים מפאקמן, אבל מחיר של כמעט 500 שקל גרם לי לזנוח את רעיון הקנייה במהרה.

  ואפרופו רובוטי הכלבים, מכיר את הרובו-פינגווין? http://www.time.com/time/photogallery/0,29307,1934950,00.html

 6. ניימן הגיב:

  בבואנוס איירס מכל המקומות??

  לא מכיר את הרובוט הפינגווין. אבל אני שוקל לחזור לחלום הילדות הישן שלי וליצור אוסף רובוטים :]

 7. גיאחה הגיב:

  יופי של גיקדום! גנבתי לך אייטם אחד לעונג (לימוד השפות).

  איך הלך בהרצאה?

 8. ניימן הגיב:

  אני רואה שלינק הלימוד שפות הזה הוא חתיכת להיט :p

  ההרצאה הייתה די טובה. פחות טובה מהחזרה הגנרלית שעשיתי בברלין לפני שלושה שבועות, אבל זה טיבעי כי, נו, אני לא מספיק מנוסה בכדי להרגיש בכנס גדול נוח כמו שאני מרגיש בנוח מול קהל מכור בברלין :]. אבל אני עקרונית מרוצה..

 1. 5 ביוני 2010

  […] * שמעתי על האתר לראשונה דרך ניימן 3.0. […]

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

Subscribe without commenting