גיקדום 06.08.2010

תאריך הפירסום המקורי של הפוסט הזה היה ה – 27 ליוני. באמת, הוא כמעט הושלם אז עם כמה פרטים קטנים ותמונות לשלב. אבל דחיתי את זה, ורק הבוקר החלטתי להתחמק מהעבודה ולעבוד על דברים באמת חשובים. אז החומר פה לא הכי מעודכן בעולם. תסתדרו עם זה?

1. עצרו את המדפסים! הנה הכותרת הראשית למחר! סרט הענק, שובר הקופות, יצירת המופת (שאישית לא התלהבתי ממנה) ‘התחלה’ מבוססת על קונספט… גנוב! ולא סתם גנוב – אלא גנוב מקומיקס מ – 2002 של מעשיות ברווזיות של דיסני! לא מאמינים לי? תעיפו מבט בתמונה למטה? עדיין מפקפקים. לכו לקרוא את הקומיקס (חינם וחוקי. גם ב – pdf) ותחזרו להגיב. מה שמעניין זה שאף אחד לא כתב ניתוחים על גבי ניתוחים של קומיקס ילדים זה. מה שמראה שלפעמים זה לא רק הרעיון, אלא גם הביצוע. ואפילו יותר: מי מבצע. עם עדיפות לג’וני קאש.

2. אני מתכנן טיול אופניים גדול באירופה. אופציות? מסלול האופניים האירופאיR1 מברלין לרוסיה (שמעתה יקרא ‘המסלול המאולתר’, כי הוא נראה כמו משהו שמישהו אילתר על המפה ברגע של חוסר תשומת לב ובלי מחשבה יתרה) – וטיול אופניים בספרד. חקירות בנושא הביאו אותי לאתר הנהדר של תומאס דרימייר, חבוב גרמני שעורך טיולי אופניים בכל העולם מאז 1997 ועוד כוחו במותניו. בין התיאורים השונים תפס את ליבי זה של הטיול מברלין להמבורג. מסלול בן 300 ק”מ שתומאס עורך מדי שנה. ביום אחד. 300 ק”מ ביום אחד. הפוסט שלו בנידון עונה על השאלות איך עושים את זה? מה רואים? והגיגים על מזרח ומערב בין ברלין להמבורג. קריאה מומלצת.

3. שנה שעברה הציגו ב’מפץ הגדול’ הרחבה למשחק ‘אבן נייר ומספריים’, בשם: אבן, נייר, מספריים, לטאה וספוק. מה שהפך ללהיט גיקים ענק – ואני לא רוצה להשוויץ, אבל לאחד מכותבי הפוסט הזה יש סווטשירט עם חוקי המשחק עליו. ועכשיו? גירסת 2010 למשחק מציגה..: קוף-פיראט-רובוט-נינג’ה-וזומבי. בקרוב על הטישירטס הקרובים למקום מגורכם. אתגר לכותבים מתחילים: סיפור עלילתי קצר עם הגיון (פנימי) שמערב ומערבב את כל דמויות המשחק. בין הזוכים תוגרל הקדשה בפוסט הבא.

4. פסטיבל אנימצית הסטודנטים (הראשון!) של קרטון-ברו, אתר\בלוג האנימציה החביב עלי, מגיע עשר יצירות סטונדנטיאליות בוסריות מאת סטודנטים. אחת חדשה מדי שבוע. פיקסאר, כצפוי, זה לא – אבל גם אף אחד לא מכוון לשם כי פיקסאר, עם כל הכישרון שלהם, לא שוברים גבולות אנימציה כבר שנים. הפוסט הראשון נמצא פה, והיות ולא מצאתי דף מסודר לשאר הסרטים, אפנה אותכם לעמוד החיפוש הזה כדי לצפות בהם.

5. פיוצ’רמה חזרה! מישהו צפה? אני טרם הגיעותי לעונה החדשה. אבל לענייננו חשוב שיחד עם פיוצ’רמה, חזרו החזרות הגנרליות של שחקני הקול. ויחס איתם, הגיעו המאפינס עם ה – Brain Slug המקסימים בתמונה למטה (פליקר). פשוט רעיון חמוד. יתקבל בברכה ליומולדת שלי במרץ.

6. לא רבים יודעים, ויש לזה כנראה סיבה טובה, שפאק-מן הוא לא רק משחק מחשב. הוא גם סידרת טלוויזיה שיצרו האנה-ברברה בשנות ה – 80, והייתה, בזמנו, הצלחה קטנה. מאד מאד קטנה. עד כדי כשלון. אבל כחלק מהחזרה של שנות ה – 80 לכל פינה של חיינו, החליט אבי ארד, מפיק טלוויזיה, להחזיר גם את הסידרה המצויירת למרקע. הוא מדבר על הצבה של פאק-מן כתלמיד תיכון, ודיון בסוגיות עמוקות כמו: מי הם הוריו? והאם זה שהוא צהוב מעיד על מוצא אסייתי? בינתיים תוכלו לראות את הפתיח לסידרה המקורית פה, ולשפוט בעצמכם למה היא לא הצליחה.

7. אתה גיק אמיתי אם אתה עובד עם מצב הטקסט של גוגל (Command Line). הההתקנה קצת מסורבלת, אבל בסופו של דבר היא משאירה לגיק החרוץ כלי טקסט פשוט ויעיל, בעזרתו הוא יכול להוסיף אירועים ליומן של גוגל, להעלות קבצי וידאו ליוטיוב ועוד שאר שורות אחרות – כשהכל עם פקודה קצרה ומהירה. Life Hacker חיברו חמישה טיפים קצרים למתחילים.

8. כמה יפה הוא העולם דרך מצלמת אינפרה אדום! כזו שצובעת גופים “חמים” בלבן, ומשאירה קרים בצבעיהם הטבעיים. לו הייתי במאי מד”ב צעיר, הייתי מיד מיישם את הטריק העיצובי כדי ליצור עולם בסגנון זה. הנה הוא לפניכם:

9. בעיה שאני נתקל בה תקופות עם קומיקסי רשת, היא הארכיון העצום שיש לחלקם. כי להיכנס לקומיקס באמצע זה פחות כיף מאשר להתחיל בהתחלה – אבל למי יש כוח לפעמים לקרוא 12 שנה של ארכיון, ספיישלים ורגעי שיא עתיקים? אני אומר זאת, כי עכשיו, רק עכשיו(!), יש לכם הזדמנות פז לעקוב אחרי Scenes from a Multiverse, קומיקס הרשת החדש (בן חודשיים) עוד לפני שיתפח. הוא טוב? כן. הוא יהיה ממש ממש טוב? וודאי. ולו רק בגלל שהוא בא מהיוצר של Goats. אחד מקומיקס הרשת ההזויים, מצחיקים ואהובים על עבדיכם הנאמן.


[לחצו על התמונה כדי להגיע לסטריפ המקורי]

10. הזוכים בלוקאס, אחד משני פרסי המד”ב החשובים ביותר (יחד עם הוגו), הוכרזו. ובמקום הראשון…. (טאם טאם טה-טאם): Boneshaker של צ’רי פריסט. מה שמתואר כהרפתקאת סטים-פאנק זומבים עם ספינות אוויר ופיראטים בסיאטל של המאה ה – 19. קראתי כבר חצי ממנו, אם כי יקח לי זמן לסיים היות והוא שוכב על המדף בברלין ואני בלב, אהמ, מקומות אחרים. אבל לכשאסיים, תופיע ביקורת מפורטת בבלוג.

11. צר לי שלפעמים אתם נשלחים לידיעות בסלאשדוט לא בגלל התוכן, אלא בגלל הדיון. הפעם מדובר בידיעה על תביעה אפשרית נגד גוגל. האישום? אפליית. גיל. בחברה של יותר מ – 2000 20000 (ראו תיקון בתגובות) אנשים יש בסה”כ 200 עובדים מעל גיל 40. ולא ברור אם זה עקב אפליה בתנאי קבלה, או שמא אנשים בני 40 חכמים מספיק כדי לא לעבוד 50-60 שעות בשבוע? שלא נדבר ששעות עבודה אינטנסיביות מספיק לאורך שנים עלולות למנוע ממכם להגיע לגיל 40. כמו סיגריות. והדיון? פנינה על וורקהוליות, הייטק, וטכנולוגיה ל”קשישים בני 40+”.

12. הניו יורק טיימס פירסם את רשימת הבלוגים הטובים ביותר ב – 2010. לא קצת מוקדם לסכם את השנה? בקצב הזה באמת יתחילו לסכם אותה בינואר. או בפברואר לכל המאוחר.

13. נכנסתי חזק למד”ב. אין דרך אחרת לאמר זאת. הנה שלל קישורי מד”ב: World SF Blog מעלים בשבוע מד”ב עולמי. סרט הפתיחה? אכול. של אלעד רות וניר יניב. כן כן – ישראלי!  אם אין לכם מה לקרוא בקיץ, ואני לא מספיק מדען בשבילכם (זה בסדר. לא נעלבתי), הוושינגטון פוסט שאל כמה מדענים אמיתיים על המד”ב האהוב עליהם.

14. יש לנו באפונדה כמה פוסטים על המדע של ההרגלים הרעים. אחד מהם מגיע מהבלוג המצוין מדע ושאר רוח, שם מוסבר למה יש בועות גז בבירה, ואיך זה קשור למזג האוויר. הבלוג Good, Bad and Bogus Science מפריך או מאשר, לעומת זאת, מיתוסים של צריכת אלכוהול, האנגאובר ושאר ירקות. לא תהיתם אף פעם אם ערבוב משקאות באמת גורם להאנג-אובר קשה יותר?

15. [תודה לליידי קילדר] הידעתם? ניתן להעביר קוביה בעלת צלע של 1.03 סנטימטר דרך קוביה בעלת צלע של סנטימטר אחד! אפילו שהראשונה יותר גדולה! המספר המדויק התגלה, בצורה מתמטית לחלוטין, כתשובה לפאזל שהציע הנסיך רופרט מהריין (הידוע גם בכינוי החיבה ‘הפילוסוף הלוחם’) במאה ה – 17. בכלל, הרבה גילויים מתמטיים החלו דרכם כחידות שעשוע פשוטות, שנשארו חסרות מענה במשך עשרות או מאות שנים – עד שבא המתמטיקאי האמיץ (והממוזל) שענה עליהן. רשימת עשרת הפאזלים המתמטיים הגדולים מציגה חלק מהם.


[Creative Commons. מפה]

מה שמזכיר לי: “יש לי שני ילדים. אחד מהם הוא בן שנולד ביום שלישי. מה ההסתברות שיש לי שני בנים?”. תאמינו או לא – העובדה שמדובר ביום שלישי אשכרה רלוונטית פה.

16. עוד טיפת מתמטיקה: כל מתמטיקאי – ומדען מתחיל בכלל – יודע שמאמרים כותבים ב – Tex (טך). תוכנה שמחוללת מאמרים מדעיים יפים ומכובדים בקלילות מרשימה. כך זה עובד כבר בערך עשרים ושתיים שנה. עד ש… רעידת אדמה התרחשה חודש שעבר. ה”המשך” ל – Tex, שנקרא iTex, הוכרז לעולם. טוענים שהוא יכלול כל מיני אופציות תלת-מימד, ושאר דברים נחמדים שכמעט ולא רלוונטיים בכלל לתחום העיסוק שלי.

וגם: סטודנט אמריקאי מנסה לשכנע את העולם לקרוא למספר העצום בגודלו, 10 בחזקת 27, Hella. כמו Hell of a number – שזה, בתרגום חופשי, ‘וואחד מספר גדול’.

17. אותי זה מצחיק:

18. באיחור אופנתי – של שלוש שנים – גיליתי את פרוייקט רשימת הקריאה האפריקנית. בו בלוגרים מכל העולם קוראים ספר על אפריקה, או מאת יוצרים אפריקנים, וכותבים עליהם ביקורות, תשבוחות והשמצות (הוגן זה הוגן) שמרוכזים כולן פה. בטרם היות הבובוזלה.

19. שאלה תמימה בפורום מד”ב של תפוז על רכישת ספרים באנגלית ברשת, הובילה לגילוי המפתיע הבא: מחיר הספרים בחנות הספרים המעולה, Bookdepository, מושפע ממיקום הלקוח! או יותר מדויק: מאיפה שכתובת האיי.פי שלו טוענת שהוא נמצא. וזה בלי קשר לדמי המשלוח. פרטים, ודרכים לנצל את המערכת (מי אמר פרוקסי?) תמצאו בפתיל השאלה.

20. ג’וס וידון, האיש ואגדת המד”ב, חוגג יומולדת (אל תשאלו כמה. *שיעול* 46 *שיעול*). מי כמו TV Squad ידע לנצל את האירוע להומאז’ לאחד מיוצרי הז’אנר החשובים כבר יותר מעשור, עם בחירת רגעי וידון הטובים ביותר.

21. סטודיו ג’יבלי, זה של הייאו מיאזאקי, מתחיל לפתח… משחקים. הראשונים יצאו לשוק שנה הבאה. אם הם יהיו בחצי מאיכות הסרטים של הסטודיו, הרי שצפויה לנו רעידת אדמה. אבל אני, מה לעשות, סקפטי.

פורסם בקטגוריה גיקדום. אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

18 Responses to גיקדום 06.08.2010

 1. מאת CrazyVet‏:

  נראה לי שתאהב את זה 🙂

 2. מאת ניימן‏:

  זה לא נפתח לי…

 3. מאת ניימן‏:

  מקסים. כובע גרב עם כזה(!) brain slug הייתי רוצה :]

 4. מאת ארז‏:

  1. ג’וני קאש רק הרס את השיר של נינ

  2. פיצ’רמה – התסרטיאים הטובים שלהם הוחזרו לסימפסונס

  3. הלוואי ויכולתי להיות גיק אמיתי ולהתקין ולעבוד עם Command Line

 5. מאת ניימן‏:

  הוחזרו לסיפסונס אתה אומר? אז בגלל זה היו שם כמה פרקים לא רעים (אפילו מצויינים) בשנים האחרונות..

 6. מאת רחלי‏:

  העונה החדשה של פיוצ’רמה התחילה חלש, אבל לאט לאט הם נכנסו לתלם (החל מפרק שלישי או רביעי כבר אשכרה צחקתי. בפרק הראשון צחקתי בפעם הראשונה והאחרונה בחמש השניות הראשונות של הפרק.

 7. מאת ניימן‏:

  אהמ. אני ממש חייב לראות את זה בקרוב כדי לחוות דעתי..

 8. מאת פרנק‏:

  הופה, כיף גדול של פוסט! עכשיו לכמה תגובות:
  1. מסכים איתך לגבי אינספשן. גם אני לא התלהבתי ולדעתי הוא לגמרי אוברייטד. ולארז – לא יודע לגבי הביצוע לנינ, אבל הוא בהחלט עשה משהו מיוחד עם השיר של ניק קייב.
  5. פיוצ’רמה חזרה והשמחה גדולה. אבל אולי צריך לתת להם עוד כמה פרקים לחזור לעצמם. מכל הפרקים ששודרו עד עכשיו, אף אחד לא ממש ריגש אותי. למרות שהם בהחלט ניסו. פה ושם יש להם רגעים שאפשר לזהות פוטנציאל למשהו שיכול להתפתח למשהו טוב, אבל זה מתמסמס. זו עדיין סדרה מהנה, יצירתית ועשויה ברמה גבוהה, אבל אני, בתור מעריץ די שרוף, מצפה ליותר. ואולי זה המקום להגיד שגם בריצה המקורית של הסדרה, לא כל פרק היה שוס. אבל אף פעם לא היו פרקים גרועים. בכל מקרה, אני ממשיך לצפות ומשתדל לשמור על אופטימיות.

  יש פה כל מיני אייטמים מעניינים שאני בהחלט מתכוון לבדוק בהמשך. אני אוהב את המדור הזה. 🙂

  * ואם הייתי מתארח פה, הייתי כותב על טרנד חדש ומסקרן שמתפתח בעולם הדיוידי הטלוויזיוני: נתקלתי כבר פעמיים בקומיקס חדש ומקורי שמצורף באופן בלעדי למארז העונה של שתי סדרות. הראשון יצורף לעונה 2 של דולהאוס:
  http://www.ugo.com/tv/exclusive-dollhouse-comic-book-first-look
  הקומיקס מגיע אחרי שג’וס ווידון אמר שהוא לא מתכוון להעביר את דולהאוס לפורמט הזה, אך מסתבר שעבורו זה אבוד: כל פרנשייז שלו יהפוך לקומיקס במוקדם או במאוחר. הכותבים הם האח-של ואישתו (של האח) שכתבו כמה מהפרקים המרכזיים בסדרה וגם אחראים על חלק גדול מד”ר הוריבל. השני יצורף לעונה 1 של קומיוניטי:
  http://www.tvshowsondvd.com/news/Community-Season-1-Press-Release/14126
  והפעם מדובר בבדיחה פנימית – קיקפאנצ’ר הוא הכוכב של סדרת סרטים פיקטיבית, בה צופים הדמויות של קומיוניטי באחד הפרקים. על הקומיקס חתום “טרוי בארנס” – אחד מהגיבורים של קומיוניטי.

  שני המארזים האלה יגיעו אלי מתישהו, ואז אוכל גם להביע דעה על איכות המוצרים הנלווים. ואולי כבר הגיע הזמן לקרוא את הקומיקס של ד”ר הוריבל שקניתי כבר לפני יותר מחצי שנה.

 9. מאת ארז‏:

  לגבי פיוצ’רמה – למי מה שהבנתי ממומחה לעניין (כי אני לא יודע מאיזו עונה היו הפרקים שראיתי וראיתי רק איזה 20 ומאד אהבתי) שתי העונות הראשונות היו בינוניות פלוס, העונות ה3, ה4 וה,5 היו ממש טובות על סף הגאונות כי אותו מפיק העביר את הכותבים הטובים שלו שרצו גיוון לפיוצ’רמה ואחרי זה באמת היו שוב חילופי בפרסונל של התסרטיאים.

 10. מאת ניימן‏:

  וואו פרנק, התגובה שלך לבדה שווה פה פוסט אורח. בפיוצ’רמה, בריצה המקורית, היה איזשהו רצף באמצע (לא זוכר איזה עונות. שלישית? רביעית?) שהיה פשוט יצירת מופת אחרי יצירת מופת. להרבה סדרות יש את זה – רגעים שפתאום נדמה שהתסריטאים נסגרו על עצמם והצליחו לפצח את נוסחת “יצירת המופת”. סדרות מצוירות פשוט יכולות להחזיק את זה יותר זמן – ולכאורה גם יכולות לחזור לזה אחרי הפסקה. מעניין מה התפקשש בפיוצ’רמה (ע”פ כל הביקורות. אני, כאמור, טרם צפיתי).

  יש קומיקס פיירפליי? קראתי פעם מיני סידרה שהתרחשה בין הסידרה לסרט (ואפילו כתבתי עליה איפושהו בבלוג). אבל מאז די לא עקבתי אחרי זה. זו בטח הסידרה היחידה של וידון שממש מעניין אותי לדעת מה קורה בה אחרי. בדולהאוס (ובאפי, ואנג’ל), הקסם היה במשחק, בבימוי – ולא באמת בבניית העולם שהרגישה לי רוב הזמן די מלאכותית. לא ממש איכפת לי מה קורה בו “אחרי” (מה גם שהסיפור די נסגר, לא?).

  וקומיוניטי, שלא התלהבתי ממנה בצפייה רציפה – הולכת והופכת ליותר ויותר טובה עם כל שידור חוזר. ייתכן ששפטתי אותה לא נכון ובטרם עת. למזלי יש לי לפחות עוד עונה אחת לתקן.

 11. מאת ניימן‏:

  ארז: אה! כתבתי את דעתי על העונות השלישית והרביעית לפני שקראתי את ההודעה שלך! ואני רחוק מלהיות מומחה פיוצ’רמה. Great minds think a like :]

 12. מאת חנן כהן‏:

  ברשימת 10 החידות המתמטיות הגדולות מופיעים 3 מוצגים מתערוכת המתמטיקה במוזיאון המדע.

 13. מאת ניימן‏:

  באחד הביקורים אאלץ לבוא ולראות את המקום, אה?

 14. פינגבאק: 8.8.2010 « מה אני קוראת

 15. מאת קפה בקליפורניה‏:

  תיקון טייפו קטן: בגוגל עובדים 20000 איש, ולא 2000 כמו שכתבת.. כלומר מדובר באחוז (!) אחד מהעובדים.

 16. מאת ניימן‏:

  אוווווופס. זה באמת נשמע כבר הרבה יותר כמו אפלייה. אחוז אחד זה ברמת המגוחך לגמרי.

  מעניין מה אחוז הנשים שם?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

Subscribe without commenting