המדף הז’אנרי: עידן הסוד – בריאן אולדיס

מאז המעבר לגרמניה, הביקורים בארץ מנוצלים למעבר על אוסף הספרים המכובד שצברתי במהלך חיי*. כדי לסיים לקרוא את כולו אצטרך, אם חישובי אינם שגויים, עוד 92.8 שנות חיי-חו”ל נוספות. אם זו לא מוטיבציה לפוסט דוק במקום אקזוטי, לא ברור מה כן. בביקור האחרון קראתי את ‘פיליפ ק’ דיק מת, כמה חבל’ הפושר למדי, ואת עידן הסוד המעולה. אז נתעלם מהראשון, ונדבר על השני.

ישנה נטייה לייחס לכל ספר ישן, ועידן הסוד, cryptozonic במקור, הוא מ -1967  (התרגום מ – 79′), את שם התואר ‘קלאסי’. כך שאוטומטית הנחתי שהספר בידי הוא לחם וחמאה של ז’אנר המד”ב שמוכר בכל העולם. אחרי הקריאה הלכתי וגיגלתי קצת ביקורות לספר באנגלית, ומצאתי אפס כאלו לא בתוך אתרי חנויות ספרים. שזה קצת מוזר לספר ‘קלאסי’, וייתכן שעידן הסוד הוא סתם ספר טוב שצד את עינו של עורך סדרת הספרים של מסדה. או שהיה להיט בזמנו. או, וזה ממש יכול להיות, שכישורי החיפוש בעשר-שניות שלי בגוגל לא משהו. לא משנה.

העלילה מתרחשת בשנת 2093. תקופה דיסטופית בה ארה”ב היא מדינה טוטליטרית אכזרית. מצב דומה, אגב, לזה המתואר ב’פיליפ ק’ דיק מת, כמה חבל’. באותו הזמן יודעים בני האדם לבצע “מסע מוח”. שזה סוג של מסע בזמן לתקופות הפרהיסטוריות, ולפחות בהתחלה הספר לא ממש ברור מה ההבדל בין מסע מוח למסע בזמן. הגיבור שלנו הוא סוג של לברון ג’יימס של נוסעי המוח, מה שגורם למשטר הטוטאליטרי לעשות את מה שמשטרים כאלו עושים הכי טוב: מנצלים את המוכשרים שבאזרחיהם לרעה. במקרה שלו מועבר הגיבור אימון צבאי אינטנסיבי מהיר, ונשלח לעבר לבצע התנקשות פוליטית.

כבר הזכרתי שמתנקשים הם הגיבור הספרותי החביב עלי?

הספר, הקצר למדי (179 ע’), מבריק ברובו עד כדי נפילת כשרון מוחלטת ולא ברורה בעשרים העמודים האחרונים. הוא מכיל רעיונות כרימון, דמויות עגולות, פיסקאות מופת שהעתקתי למסמך הציטוטים שלי ועלילות משנה מרתקות בנות שני עמודים. העלילה הראשית מבולגנת קמעה, אבל היא באמת מרגישה כמו תירוץ לפרוש את נפש הגיבור לעיני הקורא, ולקדם את השינויים האיטיים בה. זה לא מהספרים שקל למצוא כיום בארץ. אפילו לא בחנויות הספרים המשומשים. אבל בשביל זה המציאו ספריות – ואם תתקלו בספר על המדף, יש לכם אישור חם ממני לנסות אותו. קצת פחות קצבי ומלוטש מהדברים שיוצאים כיום. אבל בספרות, ריח עובש הוא לא תמיד דבר רע.

—————–
* הרבה ממנו נקנה בזמן שהייתי חייל קרייה מפונק. כל שלישי בבוקר, במרתף החניון שליד בית אריאלה, התבצעה מכירת מחסן הספרים של המקום. מחיר לחיילים: שקל לספר. זה התחיל ב – 9:00 בבוקר. הייתי מגיע עשר דקות קודם, כדי להתחרות עם סוחרי הספרים החרוצים על היצירות המוצלחות ביותר. מישהו יודע אם זה עדיין מתפקד?

12 תגובות

 1. מרק ק. הגיב:

  יתכן שהוא עדיין נמצא אצלי, אבל לא זוכר איפה….. פרט לפואנטה המענינת אני לא זוכר שהוא השאיר עלי רושם כלשהו, למרות שהוא ספר נחמד לקריאה.

 2. ניימן הגיב:

  אנחנו בדיוק ההפך. עלי הוא השאיר רושם מצוין – מלבד הפואנטה בסוף שהייתה אולי חכמה ומקורית, אבל גם מאולצת בטירוף.

 3. מזוקניבליסט הגיב:

  מצטרף לשאלה אם מישהו יודע בקשר לבית אריאלה והמכירה. בתור חייל בעתיד הקרוב מדי זה נשמע טוב יותר מכל מבצע מופרך של צומת ספרים

 4. ניימן הגיב:

  במקרה שלך – היות והשאלה אשכרה רלוונטית – למה שלא תרים טלפון (או יותר טוב – תלך, אם זה לא רחוק לך מדי) ותשאל? [ואל תשכח לעדכן!]

 5. יותם הגיב:

  אז בתור חייל בהחלט סקרנתם אותי, וגוגל שלח אותי אל עמוד הספריה באתר עיריית ת”א.
  וזה מה שמצאתי שם:

  “מכירת ספרים בבית אריאלה
  ביום ג’, 7.9.2010, תיערך מכירה של ספרים עודפים בבית אריאלה (במחסן האחורי בחניון גולדה). המכירה תתקיים בשעות 9:00 עד 14:00.”

 6. ניימן הגיב:

  יאפ! זה – זה! זה -זה ! לך לשם! זה הדבר הכי מגניב באיזור הקריה!

 7. מזוקניבליסט הגיב:

  הולי שיט – אני בדיוק שם בדיוק באותה שעה – זה מסר מאלושם או בעל-זבוב – אני כל כך שמח שזה לא מצחיק (אבל זה לא היה מלכתחילה).

 8. ניימן הגיב:

  אם בא לך – אז דווח מה קנית – ומה קורה שם בימים אלו…

  עצה שלי: תגיע על הפתיחה. אפילו כמה דקות קודם. כל הספרים הטובים נלקחים בשעה הראשונה.

 9. נועה הגיב:

  אני לא מאמינה שגיליתי על המכירה הזו יום אחרי….:(

 10. ניימן הגיב:

  זה כל יום שלישי 🙂

 11. ענת הגיב:

  לא רק שהספרון המדהים הזה השאיר עלי רושם עז הרי שכבר קראתי אותו 8 פעמים מאז יום הולדתי ה – 12 (אז אבי הביא לי את הספר בעיברית),
  מאז היו לי כמה עותקים, חלקם באנגלית. כמובן שאת כולם העברתי הלאה (מתוך אמונה שלפחות אחד מהם יוחזר אלי…). היום אני מחפשת נואשות עותק במצב טוב…. עברית או אנגלית… הבכורה שלי כבר בת 13 אוטוטו….. אם למישהו יש אנא צרו עימי קשר – ענת: badolinat@gmail.com

  תודה
  ענת

 1. 22 באוגוסט 2017

  […] ניימן על "עידן הסוד " […]

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

Subscribe without commenting