ביטים של ברלין 2013: BKK. פאב הבירות של קרויצברג

BKK – Bier Kombinat Kreuzberg, שזה בעברית ‘קומבינציית בירות קרויצברג’ (מה שאומר שאני מפספס בטח את משמעות השם), הוא פאב בירות הבוטיק הטוב ביותר שאני מכיר בקרויצברג.


[מקור. CC]

מבשלת הבית שלהם היא Schoppe Bräu הקרוייצברגית. יש בפאב איזה חמש בירות שלהם מהחבית: פילזן, לאגר כהה, חיטה, פייל אייל ועוד משהו מתחלף מיוחד. כולן יופי של בירות עם טוויסט ייחודי.

מה שכן, חובב בירה אמיתי צריך להתעלם מהחביות ולהסתכל ימינה. שם עומד מיני בר צנוע עמוס בבירות בוטיק מכל ברלין והסביבה. הבעיה? לא רשום בשום מקום איזה בירות יש במקרר. לכן צריך לשאול את הברמן או לנסות לפענח את הכתוב על הבקבוקים מרחוק.

סיפור משעשע: הגעתי ל – BKK עם ידידה ממרצאן. שזו שכונה מזרח-גרמנית טיפוסית מאד סטריאוטיפית.

נכנסנו, אני הזמנתי דאבל IPA. היא הזמינה “בירה” – בדיוק כמו שעושים בחורי השתייה שהיא הולכת אליהם במזרח העיר. הברמנית התבלבלה: ‘איזה בירה? יש לנו המון’. הידידה משכה בכתפיה, ‘בירה זה בירה. פשוט תביאי לי בירה’. אחרי זה היא עוד מספרת לי שהיא לא גרמניה טיפוסית.

מצד שני, למרות הבירות, האווירה של BKK היא של מסבאה קרויצברגית. הקהל שם יותר חובב כדורגל וסיגריות מאשר בירות בוטיק, ולא ברור איך החיבור הזה עובד.

בשעות משחקי כדורגל, בעיקר של קבוצות מברלין, המקום עמוס עד אפס מקום בחבר’ה מעשנים. בכל שעה אחרת הוא רק חצי מלא, והאווירה בו נורא נחמדה.

[BKK. כתובת: Manteuffelstr. 53 10999 Berlin. תחנת: Görlitzenr Bahnhof קו U1]

5 תגובות

 1. BKK – יש קשר לבנגקוק?

 2. אגב, בבנגקוק יש בר עם יותר מ-200 אופציות מהחבית או מהבקבוק – http://brewbkk.com/

  • ניימן הגיב:

   אז BKK זה ראשי תיבות של קרויצברג, ברלין ומפעל או משהו כזה.

   200 בירות, כולל בירות מהבקבוק, זה לא ממש הרבה… יש כאלה המון ב… כל ארץ כמעט שהייתי בה : )

 3. תמר הגיב:

  “קומבינאט” היה מונח בכלכלה המזרח גרמנית – המקבילה הקומוניסטית ל”תאגיד”. לדעתי מדובר במין tongue in cheek למונח הנ”ל

  וראשי התיבות יוצרים גם את אחד מסוגי קופות החולים הציבוריות פה, שנקרא BKK (קופת חולים של מקום העבודה בתרגום קלוקל לעברית).

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

Subscribe without commenting