יומיות 11.04.2019: כנס מדע בדיוני ופנטזיה בהאג, אוגוסט 2020

מנפגעי יום הבחירות: האתר הזה.

מספר נמוך להפליא של קוראים העדיפו לבלות את היום בקלפיות מאשר פה!

1. לראשונה בהסיטוריה האנושות הצליחה לצלם חור שחור. התמונה גם משעממת וגם צפויה. כולנו ידענו שחור שחור נראה ככה:

לראיה, הסרטון המ-עו-לה הבא. הוא מפרש את התמונה בצורה פשוטה יחסית. הוא פורסם יום לפני שפורסמה התמונה, מה שמראה שהתוצאה הייתה באמת צפויה.

אז למה כולם כל כך מתלהבים? משתי סיבות.

האחת היא ההישג הטכני של צילום החור השחור. זאת התגלמות שאיפה בת 25 שנה של פרופסור עם חלום מטורף. כמו הרבה מהדברים שהם מרתון, אף אחד לא נתן לו סיכוי בהתחלה, אבל הנה הוא פה.

הצילום הושג בעזרת רשת של שמונה טלסקופים על גבי הגלובוס. את המידע הם הטיסו על גבי מאות דיסקים קשיחים למרכז עיבוד המידע בארה”ב, כי הוא היה גדול מדי בשביל להעביר באינטרנט. מה שמראה שלעשות סטרימינג לסרט זה משהו אחד, אבל להעביר מידע חשוב באמת זה משהו אחר, ולא בטוח אם אי פעם נמצא שיטה יותר טובה מאשר משאית מלאה בדיסקים קשיחים.

החור השחור נמצא 55 שנות אור מכדור הארץ. זאת אומרת שיש קו ישיר מפה למקום שמרוחק 55 שנות אור, וכך אפשר לצלם את מה שקורה שם. תקחו שניה לחשוב על כמה החלל ריק.

גם הגודל של החור השחור בלתי נתפס. הוא יותר גדול מכל מערכת השמש שלנו, ויש לו מסה פי 6.5 מליארד מהשמש. וואו.

אבל מה שאולי הכי מלהיב, זה שאנחנו לא באמת יודעים הכל על חורים שחורים. זה שהצלחנו לחזות בהצלחה את הצורה הכללית שלהם, לא אומר שאין המון שאלות פתוחות. התמונות הללו מספקות מידע חדש בתחום, ואני מנחש שבקרוב יצוצו שם תיאוריות חדשות שמבוססות עליהן.

מוזמנים לקרוא ישירות את המאמר של הצוות שצילם את החור השחור.

2. האם יהיה לנו ברקזיט מחר ואירופה תכנס לטלטלה חסרת תקדים? בפולין בינתיים השיקו בירה חדשה לכבוד המאורע.

3. באוגוסט אהיה בדאבלין לכבוד כנס המדע-בדיוני ופנטזיה העולמי. אבל מה עושים שנה הבאה? הכנס בניו זינלנד וקשה להאמין שאסע.

פתרון: האג, ב-21-23 לאוגוסט שנה הבאה, יתקיים Reunicon 2020. כנס שחוגג שלושים שנה לכנס המדע-בדיוני ופנטזיה העולמי שהתקיים בהאג ב-1990.

האתר עוד לא ממש פועל, אבל עמוד הפייסבוק כן, וגם יש להם הזמנה מקסימה. אנשים מהקהל חושבים להגיע אולי?

4. אני חושד שבכל הטלפונים שהיו לי בשנים האחרונות היה וירוס או תוכנת ריגול בשלב זה או אחר, אבל קשה מאד לוודא השערה כזאת.

מעבדות קספרסקי הודיעו שהם יתחילו לספק שירות שמתריע כשיש תוכנות מרושעות על הסלולרי שלכם.

5. כתבה ב-Quanta על ספריית הפונקציות הקריפטוגרפיות Evercrypt מבטיחה קריפטוגרפיה שאי אפשר לפרוץ.

זה כמובן לא נכון.

מה שכן, Evercrypt היא ספריית קריפטוגרפיה שנכתבה בצורה בטוחה למדי. השיטה שבה היא עובדת היא להשוות “תיאור” של מה שהתוכניתנים רצו לכתוב, ואז הקוד עצמו שהם כתבו, ובודקת שהקוד מתאים לתיאור.

זה אחלה, אבל לא אומר שאין מצב לבאגים. ראשית, כי לא ממש קל לכתוב את התיאור עצמו בלי טעויות. שנית, כי יכול להיות שיש בעיות בכלי הבדיקה, ושלישית, כי יש כל מיני פריצות שמשתמשות בבאגים במעבד עצמו, ו-Evercrypt לא חסינה להם.

כל זאת בלי להזכיר שהתוכנה בגירסת אלפא, לא גירסה סופית.

הם עצמם כותבים תיאור הרבה יותר מדויק של מה שהם עושים. אחד המפתחים, ג’ונתן פרוצנקו, כתב פוסט מצוין על Evercrypt לכבוד ההשקה.

6. “תרמתי” לפרוייקט הטפל מול האיכר של טלוי. גם כי ” אלבום רוק שמדבר מהלב על נושאים חברתיים הבוערים לכולנו” נשמע נהדר, וגם כי השירים שלו בגדול מצוינים.

7. בתוך דיון על כך שגוגל “שוכחת” את האתרים הישנים של האינטרנט, עלתה תגובה שמביאה רשימה מכובדת של מנועי חיפוש אלטרנטיביים.

חלקם נראים טוב! השאלה היא כמה מהם משתמשים בגוגל כדי לעשות את החיפוש עצמו.

3 תגובות

 1. שונא מטלאב יחיה הגיב:

  כמה הערות:
  1. לגנזך: אלכסון עדיין לא מופיע בו 🙂
  2. לכנס בוולינגטון: הייתי מציע לך חדר כאן, אבל כאן = כרייסטצ’רץ’, אז זו עוד טיסת פנים. בנוסף, זה בפאקינג אמצע החורף אצלנו וזה קרררר. תוסיף לזה את העובדה שוולי היא עיר סחופת רוחות בכל מקרה. לא עיתוי נעים במיוחד, אז אוותר…
  3. טלפונים וכד’: די מייאש שכל טלפון הוא בעצם רוגלה אחת ענקית של מישהו (אפל/ גוגל/ יצרנים אחרים). ועוד יותר מייאש לראות איך אנשים מתמכרים לזה בכזאת קלות. אין כמו הנוקיה 3310 שלי…וברצינות לרגע: יש איזשהו טלפון או מע’ הפעלה אלטרנטיבית לדעתך?
  4. אני עדיין עם ‘סנלין מתרומם’, תקוע באמצע הספר השני (לימודים וכאלה, אז לא בטוח שאתקדם הרבה). ספר עם רעיונות נחמדים בסה”כ. ניסיתי לחשב מה הגודל של כדור פורח לספינה כמו האררט, אם צריך בערך מטר קוב הליום לק”ג, וכפועל יוצא מה גודל הכניסות לתוך המגדל…יצא לי שהמגדל כנראה היה הר במקורו…
  ופה מצאתי מחשבון מועיל:
  https://www.highaltitudescience.com/pages/balloon-performance-calculator

  טוב, חזרה לספסל הלימודים…
  שב”ש
  א.

 2. פשוט יעל הגיב:

  לגבי 4 – קספרסקי הם לא אלה שממש לא מזמן התברר שהם מעבירים מידע של המשתמשים בהם לגורמים רוסיים כלשהם?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

Subscribe without commenting