יומיות 01.04.2020: עולם הרחפנים משלים מהפך מחובבנות למסחריות

אתמול ירד שלג, כאילו שהדברים לא היו סוריאליסטיים מספיק.

שנה מוזרה, מזג האוויר של פברואר היה כמו אפריל, מזג האוויר של אפריל כמו פברואר. התמונה למטה לקוחה מהטבע הפראי מאחורי המקום בו אני מתגורר.

יער מכוסה בשלג

בפולין החמירו את ההגבלות. אסור לשני מבוגרים להסתובב בחוץ ביחד, כדי למנוע ממשפחות לבלות שעות ביחד בחוץ.

בין 10 ל-12 הכניסה לחנויות מותרת רק לבני 65 ומעלה. כל החנויות מחויבות לספק כפפות חד פעמיות בכניסה, והשהייה בחנות מותרת רק עם כפפות חד פעמיות.

הכוונות היו טובות, אך היישום איום ונורא. ההוראות ניתנו אתמול אחר הצהריים, אבל איפושהו בלילה הבינו הממשל הפולני שחנויות לא יכולות להתארגן על מלאי כפפות חד פעמיות בין לילה, והודיעו על דחיית יישום ההוראות ביום.

האנשים הצעירים ראו את זה כמובן – בפייסבוק וטוויטר – אבל אנשים מעל גיל 65, שלא תמיד חזקים במדיה חברתית, לא ראו. לכן היום, בין 10 ל-12, השתרכו תורים ארוכים, בלי רווח, בכניסה לחנויות בפולין, שכללו את כל אוכלוסיית הסיכון של המדינה בתוספת הרבה אנשים צעירים יותר.

1. יש שטוענים שהרחפן הראשון הומצא ב-1849, כשאוסטריה תקפה את ונציה בעזרת בלונים. מבחינתי תנועת הרחפנים המודרנית התחילה דווקא ב-2006, כשה-FAA הרחיב משמעותית את האישור לשימוש אזרחי ברחפנים.

תנועת הרחפנים הייתה מההתחלה משהו מחתרתי של מייקרים והאקרים שבנו אותם לבד. ב-2010 יצא ה-Parrot AR המסחרי, שגרם לאנשים עם פחות כישורים טכניים להצטרף. הוא היה, נדמה לי, הרחפן המסחרי הראשון שנשלט עם ווייפיי בעזרת סמארטפון.

ב-2013 החלו מרוצי הרחפנים הראשונים באוסטרליה. התופעה השולית הזאת התרחבה והגיעה אפילו לפולין, בוורשה יש ליגת רחפנים כל קיץ.

ב-2016 הרחפנים זלגו למיינסטרים: דגם ה-DJI’s Phantom 4 הציג רחפן חכם, קל לתפעול, שיכול להתחמק ממכשולים וליצור סרטוני וידאו מדהימים. פתאום צילומי הרחפנים זלגו לאמנים, עיתונאים ואנשים לא טכנולוגיים בעליל. דברים כמו “כוריאגרפיית רחפנים” כבר כמעט מיינסטרים כיום.

עכשיו מגיעה נקודת התפנית הבאה. זוכרים את הסרטון הזה?

הוא מ-2013. אמזון הבטיחו אז משלוחים מהמחסן עד הבית עם רחפנים תוך חמש שנים. אבל חמש שנים עברו, אפילו יותר, ואני עדיין צריך לחכות לשליחים של הדואר שלפעמים משאירים חבילות עם שכנים לא קיימים.

יש כמה סיבות לעיכוב. סיבה אחת היא שרחפנים קלאסיים עושים המון רעש. עם כל הכבוד לרצון של השכן שלי לקבל ארוחת צהריים ישר למרפסת, אם יתחילו לזמזם לי פרופלורים מעל הראש 24 שעות ביממה, אני ישר נהיה פעיל אקטיבי בקרן למלחמה ברחפנים.

סיבה שניה היא שהסתבר שאין דבר כזה רחפן משלוחים מושלם. למשלוחים קטנים צריך רחפנים קטנים, ולמשלוחים גדולים צריך – כן, ניחשתם נכון, רחפנים פחות קטנים. זה אומר שלא מספיק להחזיק רחפן אחד, צריך צי רחפנים מגוון בגדלים שונים.

הסיבה השלישית היא רגולציה. אם בתחילת גל הרחפנים השמיים היו ריקים והמפעילים היו אתיים ונחמדים, עכשיו השמיים הם מקום רועש וצפוף, עם אנשים שמנסים להשתמש ברחפנים כדי להציץ לשכנים.

אז עם כל הצער שבדבר, ואני אומר זאת בתור אדם שאהב את התקופה הדלילה בה כל אחד יכל להעיף איזה רחפן שבא לו איפה שבא לו, צריך רגולציה.

במה שנראה שמתקרב יותר לחזון של אמזון, הכריזו UPS השבוע על שיתוף פעולה עם Wingcopter (איזה שם נהדר!) הגרמנית כדי ליצור צי רחפנים מגוון למשלוחים. Wingcopter טוענים שהם פתרו את בעיית רעש הרחפנים בטיסה מישורית, כך שהרעש היחיד יהיה בזמן ההמראה והנחיתה.

זה נראה נהדר, אבל דופק את החובבנים שהתחילו את התחום. הם טוענים שגונבים את התרבות שהם המציאו. שהרגולציה החדשה – שתדרוש כנראה שכל רחפן ידווח למדינה בכל רגע נתון איפה הוא נמצא – אולי מתאימה למשלוחים או לאנשים שמעיפים רחפנים בפארק, אבל פחות לחובבנים שמתייחסים לזה כמו אל ספורט אקסטרים.

כדי לדעת למה אני מתכוון, תסתכלו בסרטון הבא.

תבדקו את ערוץ היוטיוב של Mr Steele למידע נוסף. הוא אחד הגורואים של התחום.

בא לי נורא להיכנס לתחום של רחפנים אקסטרים, אבל אלו רחפנים שמרכיבים לבד והבנייה שלהם מצריכה כישורים טכניים שאין לי.

2. רוצים ואפל לגו לארוחת בוקר? בתיאוריה זה לא אכיל, במציאות בא לי לנגוס באחד כזה.

מכשיר וופל בלגי מלגו

3. זוכרים שסיפרתי שההאקרים מייצרים מגני פנים לבתי חולים? זה מתפתח מצוין.

4. אני די בטוח שזאת פרודיה, אבל עדיין מצחיק: איך מותר לעשות סקס בזמן קורונה, תוצרת גרמניה.

5. קצת תרבות פולנית ישנה. אחד השירים הישנים המפורסמים בפולין, מ-1973. הוא היה הפסקול שלי הבוקר.

6. נטפליקס עושים סרט ע”פ המשחק הקלאסי Dragon’s Lair מ-1983, שזה יאי! מצד שני, הם עושים גירסא עם שחקנים אמיתיים, ליצירה שידועה בעיקר באנימציה שלה, שזה בוווווז!

הנה 10 דקות שמראות את המשחק כולו. לדעתי זה מרהיב אפילו כיום, אבל רק תדמיינו איך זה היה נראה לאנשים ב-1983, עם רמת האנימציה במשחקי מחשב שהייתה אז.

מישהו יכול להשוות את זה למריו הראשון שיצא שנתיים אחרי זה?!

7. 7600 אתרי דארק ווב ירדו מהאוויר לאחר שמישהו תקף את אחד השרתים העיקריים שמאחסנים אותם. השרת לא מחזיק גיבוי – בכוונה – אז אי אפשר למחזר את האתרים שנמחקו.

הבעלים הגרמני של השרת לא יותר מדי מוטרד. כל הקטע של איחסון אתרי דארק ווב הוא תחביב עבורו. הוא אמר שיקח חודשים עד שהוא יעלה את השירות מחדש, וכרגע הוא עסוק בכלל בדברים אחרים.

אחד מהדברים שפרוייקט אלמונית שאני עושה עכשיו מספק הם אתרים עם איחסון מבוזר. מה שאומר שאי אפשר לתקוף את האיחסון ולהוריד אותם. אם היינו אנשים אחרים היינו מנסים לשווק עבור אנשי הדארקנט, אבל זה לא הכיוון אליו אנחנו רוצים ללכת כרגע.

8. הכתובת הראשית של אתר הטורנטים האגדי The Pirate Bay לא עובדת כבר שבועיים.

לפני כמה שנים, אם האתר היה מפסיק לעבוד אפילו לשעה הייתה זעקה באינטרנט, אבל כיום טורנטים קצת (פחות) פופולריים, ויש הרבה תחליפים ל-pirate bay.

דיווח לא רשמי טוען שהאתר נפל בגלל בעיה טכנית, אבל עכשיו המפתחים מנצלים את זה כדי לשכתב את הקוד שלו לפני שיעלה מחדש. בינתיים יש שלל עותקים של pirate bay ברשת, והכי חשוב, הגירסא של הדארק ווב (http://piratebayztemzmv.onion) עדיין עובדת.

9. הפוליטיקאית האמריקאית אליזבת’ וורן פתחה את הקוד של כל הכלים שהיא השתמשה בהם בקמפיין שלנו. אצלנו משהו כזה יכול לקרות איפושהו בשנת תרתש”ח אולי.

10. שיר חדש של בוב דילן, הראשון מזה שמונה שנים, הוא בלדה של 17 דקות על רצח הנשיא קנדי. כאילו שדברים לא היו מוזרים מספיק, אה?

וואלה כבר ניתחו את האמא והאבא של השיר, כלהכבוד להם.

7 תגובות

 1. יעל הגיב:

  אבא שלי גם צץ הבוקר עם מסיכה כמו במספר 3! מסתבר שהיתה לו כזו במחסן, הוא אפילו לא זוכר למה ומאיפה.
  גם בישראל הוציאו אתמול הוראה שאסור לצאת בלי מסיכה – אחרי שכל הזמן משרד הבריאות טען שהמסיכות לא מועילות, ואפילו לא צייד בהן רוקחים וצוותים רפואיים. לפני שבוע וחצי דיברנו עם חברים שהם צוות רפואי באחד מבתי החולים הגדולים בישראל, והם אמרו שהם ממחזרים מסיכת מנתח חד פעמית שוב ושוב בהיעדר ציוד. אז עכשיו גם האזרחים חייבים מסיכות מאתמול להיום, אבל הוסיפו הנחיה של “לא להתנפל כדי לא ליצור מחסור”, ו”פשוט תכינו בבית”…

  התמונה של היער מופלאה. כולי קנאה. גם אני רוצה לגור במקום כזה. יאללה, שייגמר ואסע לאירופה.

  • ניימן הגיב:

   אני גם לא מבין את ההוראה של חובת המסיכות בישראל, בהתחשב במחסור, ובעובדה ששימוש שגוי במסיכה יכול ליצור יותר סיכון לריכוז חיידקים מאשר אופציה להימנע מחיידקים..

 2. 5. איזה קטע! בדיוק בשבוע האחרון אני חורש על האלבום ממנו השיר הזה. אלבום נפלא!

  זה השיר האהוב עליי מהאלבום

  • ניימן הגיב:

   מקריות מיסטית הייתי אומר. איך אתה הגעת לזה?!

   • כפי שאני מגיע לרוב המוזיקה שאני שומע, דרך האתר rateyourmusic.com.

    נראה לי שפעם ראשונה נחשפתי לאלבום כשחיפשתי מוזיקת פולק (אפשר לראות רשימות של אלבומים על פי ז׳אנרים שמדורגים לפי ציון הגולשים). האלבום היה זמן רב בווישליסט שלי באתר ובספוטיפיי,

    לפני שבוע וחצי בערך האלבום תפס לי את העין כשעברתי על הרשימות והחלטתי להכניס אותו לרוטצית ההאזנה שלי. לגמרי מקריות מיסטית.

 3. טל הגיב:

  לגבי Wingcopter – השם בהחלט מגניב אבל עלול לעצבן בלשנים (לא אני). פאן פאקט: הליקופטר היא הלחם מפתיע של המילים היווניות helix (סיבוב, ספירלה) ו-pteron (כנף), כך החברה פירקה את המילה במקום הלא נכון וחיברה אליה מילה שכבר היתה בפנים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

Subscribe without commenting