יומיות 17.05.2020: גילויים מדעיים איזוטריים

גם בוורשה חוזרים לאט לשיגרה. כדאי שאספר את הסיפור הקטן הבא רגע לפני שיאבד רלוונטיות.

זה קרה לפני שבוע, ומעשה שהיה כך היה. רכבתי למקום בשם “מבצר V”. לא כי ידעתי עליו משהו, אלא כי על המפה הוא היה נראה כמו נקודה נטושה חסרת ייחוד, ויש לי חיבה לנקודות כאלה.

כשהגעתי אליו הוא באמת נראה נטוש וחסר תשומת לב. ‘איזו יופי!’ חשבתי, בעודי קושר את האופניים כדי לעשות סיבוב הליכה במקום. ירדתי בגבעה, הלכתי קצת בשביל, עליתי על גבעה אחרת, ואז נגלה לעיני המחזה הבא:

מגרש כדורגל בין גבעות

בין גבעות המקום יש מגרש כדורגל קטן. התארגן בו משחק, לא רשמי ולא חוקי בימי קורונה. השחקנים לבשו מדים, והיו במקום גם מאמנים ושופטים. הכי מצחיק זה שחלקם לבשו מסיכות בעודם נוגעים אחד בשני.

תיצפתתי עליהם מרחוק והמשכתי להעמיק בין הגבעות הנטושות. הפרס שלי היה גילוי מרבץ גדול של פרח שום-חרדלי. יש לו ריח חזק של שום, ואפשר להשתמש בעלים שלו בסלט.

1. נפקחו לי העיניים, לפני שנתיים, כשסיימתי לקרוא את ההיסטוריה הקצרה של כמעט הכל. הוא ספר שמדבר על ההיסטוריה של כל מדעי הטבע, איך גילויים מדעיים נעשים ועל כמה אנחנו לא יודעים. תקראו את הביקורת המלאה לעוד פרטים.

שלושה גילוים מדעיים מוזרים כאלה נפלו לחיקי השבוע, וריכזתי את כולם לאייטם הפותח של היומיות.

א. נתחיל בתפוחים. מאז שעברתי לפולין אני מוקף תפוחים. בשווקים יש דוכני תפוחים עם עשרות סוגים, ובטבע הפראי הנטוש מאחורי הבית שלי מצאתי כמה עשרות נוספים.

התפוחים בטבע נורא מעניינים נורא. רובם הם כאלה שמעולם לא ראיתי בשווקים של שום מדינה. חוץ מהקושטלה המהמם, התפוח היחיד שמוצאו בפולין למיטב ידיעתי, יש שלל דברים מוזרים. מתפוחי-מיני מתוקים כמו סוכריות שאוכלים בביס, ועד תפוחים צהובים ענקיים ובשרניים שמכילים הרבה אוויר (לכן המשקל הקל שלהם תמיד מפתיע לעומת הצורה).

שאלתי כמה מקומיים איך קוראים לתפוחים הללו אבל הם לא ידעו. לרגע השתעשעתי ברעיון שגיליתי זני תפוחים חדשים. אבל בואו – זאת מדינה שאובססיבית לתפוחים, אז סביר להניח שכל מה שאני מוצא קוטלג כבר לפני מאות שנים.

דיוויד בנקוסטר האמריקאית, לעומת זאת, היה \יותר אופטימי ממני. כששכנה הראתה לו עץ תפוחים ישן בן יותר ממאה שנה בחצר שלה, הוא התחיל לחקור מהו סוג התפוח, ואז גילה שמדובר בזן שחשבו שנכחד כבר.

הוא הקים את פרוייקט התפוח האבוד והחל לבלוש, יחד עם חובבי תפוחים אחרים, אחרי עצי תפוחים עתיקים מזנים שחשבו שהאנושות איבדה. הם מצאו בינתיים 23 זנים כאלה, שמוסיפים ליותר מ-7,500 זני התפוחים שקיימים.

אולי בעונת התפוחים הקרובה (אוגוסט-אוקטובר) גם אני אנסה לבלוש קצת יותר ולגלות מה שמות התפוחים המוזרים שאני מוצא בטבע. במקרה הרע אקבל ידע חדש, במקרה הטוב אוכל לקרוא לתפוח על שמי.

ב. לגבי שמות: חוקרים קראו לזן חדש של פטריות שגילו Troglomyces twitter, כי גילו אותו באמצעות פוסט בטוויטר. זה עלול לגרום לכם לחשוב שהמדע כולו חדשנות – כי טוויטר וזה – אבל בואו, מדובר באנשים שמסיבות של שמרנות נטו עדיין קוראים לפטריות חדשות בשפה מתה: לטינית.

ג. הגילוי השלישי הכי מוזר. נתחיל בציוץ דרכו שמעתי עליו ואז נספר עוד.

בגדול: באוסטרליה גילו את החיה הארוכה ביותר שאנחנו מכירים. אורכה: 120 מטר בערך. קוראים לה סיפונופורה, והסיפונופורה הכי ארוכה הקודמת שהכרנו הייתה “כולה” 50 מטר. איזו קפיצה מדהימה!

הסיפונופורה היא החיה הכי מוזרה שפגשתם אי פעם. היא מורכבת משורה של ייצורים זהים, כל אחד העתק של השני, והם ממשיכים להתרבות כל הזמן.

בגלל שהחיה המוזרה הזאת מורכבת בעצם מהרבה עותקים זהים שמחוברים ביחד, ובגלל שהיא קרובת משפחה של המדוזה, היא יכולה לעשות כל מיני צורות מוזרות. בסרטון, למשל, רואים אותה עושה צורה של ספירלה. למה היא עושה את זה? כי היא צדה! כן כן, זה סרטון של החיה הכי מוזרה בעולם בעת פעולת הציד!

אי אפשר להעריך גיל של סיפונופורות. אבל בהתחשב בקצב הגידול האיטי במים הקפואים, ובגודל שלהם, אפשר לנחש שהגיל הוא עשרות אם לא מאות שנים.

מומלץ לקרוא את הפתיל כולו לעוד פרטים.

2. האם מה שאני צריך בחיים זה ספל קוקטיילים בייבי יודה מהמם ב-69$?

ספל טיקי יודה

3. שבוע שעבר יצאה גירסה חדשה ומרגשת לתוסף הדפדפן שאני עובד עליו. קוראים לזה אלמונית, והיא נותנת לכם לגשת לאתרים מבוזרים.

הגירסה היא כרגע רק לפיירפוקס. תתקינו אותה (פה!) ואז תיגשו לאתר שלנו almonit.eth (יפעל רק לאחר שתתקינו את התוסף) כדי לגלות איזה אתרים מבוזרים יש.

בקרוב תצא גם גירסת כרום של התוסף (אם גוגל ישארו את זה, בינתיים הם דחו את הפירסום כבר פעמיים), ואז אני אנצל את הבלוג כדי להסביר מה זה אתרים מבוזרים ולמה צריך להיות איכפת לכם מזה. בקרוב, אוטוטו. שבוע ככה.

4. פאנל מ-Aussiecon ב-1975. בין המשתתפות, אורסולה לה-גווין המיתולוגית!

5. מרק לורנס ערך תחרות בניית מגדלי ספרים, התמונות מרהיבות ויזיזו לכל אוהב ספרים בעולם משהו בלב.

יש ללורנס קטע עם מגדלים. אחד הספרים האהובים עליו הוא Senlin Ascends [ביקורת] שמדבר על המגדל הכי גדול שהיה אי פעם – לא רק בעולם, אלא בספרות.

6. נשיא סרביה ערך סוג של אירוע תמיכה וירטואלי, וכל התומכים מחאו לו כפיים בסוף הנאום. מציאות או תמונה מסרט דיסטופי? איזה עולם קריפי.

7. גילויים מרעישים בקטגוריית אוכל רמאדן!

8. חובבים ישראליים תירגמו את המשחק הקלאסי הנסיך הפרסי לעברית. זה קרה 31 שנים לאחר שהוא יצא, אבל מוטב מאוחר מאשר אף פעם, לא?

5 תגובות

 1. יעל הגיב:

  למה “מסיבות של שמרנות נטו עדיין קוראים לפטריות חדשות בשפה מתה”? זו לא שמרנות, ככה עובדת הטקסונומיה של מיון עולם הטבע. אם כל אחד ימציא שם בשפה החביבה עליו, לא יהיה סדר מדעי כולל. וממילא, כמו ששילבו את המילה טוויטר בשם המדעי, כך גם שילבו אינספור מילים לא לטיניות בעליל וגם שמות של מוזיקאים בני זמננו (כתבתי על זה בעבר: http://yael.haoneg.com/general/2920 ).

  ואפרופו 2, בהשראת ימים אלו, מה שבאמת חסר לך זו מסיכת פנים של בייבי יודה!
  https://mymodernmet.com/disney-masks/

  • ניימן הגיב:

   במקרה של Troglomyces את צודקת, כי הם רק הוסיפו טוויטר לשם קיים (אם הבנתי). אבל במקרים אחרים אני לא רואה סיבה לעשות את זה.

 2. dk הגיב:

  התקנתי את התוסף עובד טוב אני מבין שכל אתר מחליט לאן הוא מפנה אותך?
  לדוגמא –
  cfelde.eth
  https://blog.cfelde.com/
  הרעיון של ALMONIT הוא לשמש כמנוע חיפוש של eth sites?

  • ניימן הגיב:

   נהדר!

   ההסבר קצת ארוך, אז תן לי לעשות את זה בפוסט שבוע הבא.

   כרגע הרעיון של אלמונית זה לשחק עם הרעיון של אתרים מבוזרים. מנוע החיפוש הוא משהו שנולד מדרישות של הקהילה. עוד נראה מה בסוף יהיה לב הפרוייקט…

 3. יותם הגיב:

  אייטם 1 הזכיר לי גם את הכתבה הזו מלפני כמה שנים:
  https://www.haaretz.co.il/magazine/the-edge/.premium-1.2015397

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

Subscribe without commenting