עדכונים: אירועים

אוקי, אני מודה, הכותרת קצת מפוצצת בשביל מה שעומד לבוא פה. בסה”כ דיווח קצר על שני דברים שמתרחשים באוקטובר. אחד מגניב ויחסית אלמוני, אחד פי שבע יותר מגניב ופי עשרים פחות אלמוני. שום דבר ת”א הפעם. אני קצת לא מעודכן במה שהולך פה.


[תמונת שומרונים אין בפליקר קריאטיב קומונס. תמונת אתרוגים דווקא יש. פה]

אבל איפה אני כן מעודכן? בחולון! הידעתם שהעיר חולון היא משני המרכזים של שומרונים בעולם? (השני בהר גריזים בשומרון. מיקום קצת יותר, אהמ, בעייתי). הידעתם ששומרונים, עם קדום וקבוצה אתנית דתית יהודית (עם מנהגים קצת שונים), כמעט נכחדו בעבר? בעקבות רדיפות הטורקים הגיע מספרת של השומרונים במאות ה – 19 ותחילת המאה ה – 20 לפחות מ – 150 נפש. כיום יש בערך 700-800 שומרונים בעולם, שזה פחות מטיגריסים בנגליים! התרבות ואורח החיים בעדה מרתק בהיותו דומה\שונה מזה היהודי הסטנדרטי*, כשהלז, שמנסה לשמור על ייחוד העדה, יכול לספק אינספור פרטי טרוויה. הידעתם שהנישואים בתוך העדה, עקב המגוון הגנטי הנמוך שלהם, מפוקחים בידי גנטיקאיים? או שמסיבה לא ברורה נולדים יותר גברים מנשים אצל השומרונים**?

שמעתי והסתקרנתי. והגעתי, די מהר, לאתר הזה. אתר על העדה השומרונית שנבנה ע”י אחד מבני העדה. רציתי כמובן להיות עד לכמה ממנהגי העדה – וספציפית עכשיו: לחזות בסוכות הצבעוניות היפייפיות שלהם. אממה: לוח השנה השומרוני שונה טיפה משלנו, וסוכות שלהם חל ב – 22 לאוקטובר. כשאני לא בארץ. אבל מי שכן נמצא פה, יכול להשתתף בסיור בסוכות השומרונים שבחולון, מלווה בהרצאה על מנהגי השומרונים בכלליות ובסוכות בפרט. 25 ש”ח, 18:00 – מוגבל לחמישים איש ויש חובת הרשמה עם הוראות פה. ושלחו לי תמונות, כי לא אוכל להגיע.


[יש המון תמונות יפות של ירושלים. זו יותר יפה מהרוב. Creative Commons]

ב – 8-9 לאוקטובר, סופ”ש הבא, עת תושבי ת”א הצעירים יעלו ברגל לפה – יתקיים בירושלים אירוע בתים מבפנים. שזה בעגה הירושלמית ‘פתים בתוחים’***. אני מת על ירושלים. היא הדבר הכי מסתורי\רומנטי שקיים בארץ הזאת. כחובב פנטזיות ותיאוריות קונספרציה מושבע אני עודי משוכנע שהעיר מכילה אוצרות חבויים רבים (יהלומים! זהב!) עליהם שומרים זומבים ומומיות שמחכות במרתפי המנזרים והכנסיות להרפתקנים אמיצים. ייתכן שזה לא נכון, אך למזלי הרב לא ניתן ברוב ימות השנה לבקר במקומות אלו ולהפריך את התיאוריה. אז זהו, שבאירוע בתים מבפנים אפשר לבקר. במיעוטם אמנם – אבל זו התחלה. התוכניה מכילה ערב-רב של סיורים, חלקם חד פעמיים בתשלום וע”פ הרשמה מוקדמת – וחלקם מתקיימים כל שעה, בחינם וצריך רק להופיע. ניתן לסייר בספריית האקול ביבליק הישנה ובכנסייה הדומינקנית, לצד הכנסייה הסוריאנית ומנזר סנט מארק ברובע הארמני, או סיור *מתחת* לשער יפו. אגיע לשם כנראה בשבת ליום סיורים שיעבור במושבה היוונית, גרמנית – וכמובן, בעיר העתיקה. הרבה הליכה. למישהו בא להצטרף?

——————-
* זה מונח לא מדויק. גם כי השומרונים נחשבים יהודים בעיני המדינה (אם כי לא בעיני הרבנים) – וגם כי אין באמת דבר כזה “יהודי סטנדרטי”.
** פרטי הטריוויה מויקיפדיה. כמובן.
*** החלפתי את ה – פ’ וה – ב’ בכוונה. אל תשאלו למה, זה פשוט מצחיק אותי.

5 תגובות

 1. ויש עוד אירוע חשוב – מירוץ הלילה הפתוח.
  http://www.opennightrun.net/

 2. zikit הגיב:

  גרתי בירושלים בבית שאני תמיד דמיינתי שהיו בו אוצרות (בור מים קצת סודי מתחת לבית שליד כנסייה אתיופית, חשוד לא?).
  השומרונים נשמע מאוד מוצלח, אם אלך מובטחות לך תמונות
  אה, ואני מניחה שלאינדינגב יגיעו לא רק מת”א, בחבורה שלנו יש ירושלמי, פתח תקוואית, מושבניק ודיירת בקיבוץ. (נפלת לקלישאות תל אביביות?)

 3. ניימן הגיב:

  עכברוש – ניסו לשכנע אותי להשתתף בזה. אבל אני איש של אופניים, לא של ריצה.

  זיקית: כמו שכשכתבתי שכל תושבי ת”א יעלו לשם (בלשון הגזמה), אין זה אומר דבר ולא חצי דבר על מי שאינו מת”א :] נשמע מגניב הבית שלך. רוצה ללכת לצוד בו אוצרות מתישהו?

 4. zikit הגיב:

  אני תמיד שמחה לצוד אוצרות (אם יוצא לך בסיור זה בית צמוד לכנסייה ברחוב אתיופיה/החבשים)
  נרשמתי לסיור בסוכות השומרונים 🙂

 5. ארז הגיב:

  תמונה יפה של ירושלים?!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

Subscribe without commenting