המדף הז’אנרי: קוני ויליס – המשכוכית

קוני ויליס. סופרת ותופעת מדע בדיוני שהתפרצה בשנות השמונים של המאה הקודמת, ויש הטוענים שטרם הגיעה לשיאה.

ויליס זכתה בעשרה פרסי הוגו, שישה פרסי נבולה, מלנתלפים פרסים “שוליים” נוספים ומלנתמליון מועמדויות לכל פרס אפשרי בעולם. היא כל כך עטורת פרסים שהיא זכתה בפרסים שעוד טרם הומצאו!

רוב ספריה נכתבים בסגנון משעשע, זורם וקליל – תוך כדי ביקורת עדינה כלפי טיפשות חברתית. אולם היא חיברה גם כמה יצירות אפלות וקדרות כמו ‘יום הדין’ ו’מעבר’. ספרה, מלבד הכלב, סיפור מסע בזמן שהוא גם מחווה לשלושה בסירה אחת, הוא אחד הספרים המתוקים שנכתבו אי פעם – וגם אחד האהובים על כותב בלוג זה.

החכמתם? אהבתם? כי כל פרק במשכוכית, סיפרה של קוני ויליס כמובן, נפתח בפיסקת מידע דומה על “שגעון” (כלומר – טרנד) זה או אחר: חישוקי גומי, טמגוצ’י, מרתוני ריקודים ואחרים. למה? סיבה אחת היא שקוני ויליס אוהבת לחלק מידע בחינם לקוראיה. סיבה נוספת, וחשובה לא פחות, היא שגיבורת הספר, סנדרה, הינה מדענית, סטטיסטיקאית וסוציולוגית, שחוקרת את מקורות הטרנדים החברתיים: מאיפה הם באו? מי הביא אותם לפה? ומה שהכי מעניין את החברה שמעסיקה אותה: איך אפשר ליצור כאלה כדי להרוויח מהם הון עתק?

בעצם, יש עוד דברים שמעניינים את החברה המעסיקה אותה. נגיד, איך זוכים בפרס ניבניץ. פרס מסתורי שמוענק למדענים נבחרים בפרקי זמן לא קבועים ע”י תורם לא ידוע ללא קריטריונים ברורים. פרס שמדגים אקראיות מהי. המרדף אחרי הפרס, שזה סוג של אנטי-מטרת המחקר המדעי, יחד עם שלל דמויות משעשעות של מדענים (חוקר כאוס! יאי!) או מזכירות לא-יוצלחות משתלב ביחד לעלילה מדעית מאד מאד קולחת ואפילו יותר מכך: משעשעת. ויותר לא נרחיב כדי לא לספיילר לקוראינו הרכים את ההנאה.

האם המשכוכית הוא ספר מדע בדיוני? נופ. ממש לא. הוא ספר מדע. שגיבוריו מדענים קואופרטיביים מודרנים המנווטים דרכם דרך עולם הטפסים והביוקרטיה אל פריצות דרך מחקריות. והם עושים זאת בצורה הכי שובת לב שיש. כי המשכוכית, אפילו מעבר להיותו ספר מבוא מצוין לחוקרים צעירים, הוא פשוט ספר משעשע. כיפי. משהו שבכל נקודה שתפסיקו ישאיר אתכם עם חיוך מאושר. הוא מהספרים האלה שקוראים כמה וכמה פעמים – בעיקר בימים קודרים בהם העולם פועל נגדכם. במילים אחרות: הוא ספר מעולה ומומלץ מאד.

[ציון: 9 מתוך 10. נקרא באנגלית, שם שמו הו Bellwether. ספר קטן ומהיר בן 247 עמודים]

הערה: ועם כל זאת, הוא לא טוב כ’מלבד הכלב’. כי בכל זאת – אין שם מסע בזמן. או כלבים. או הכי חשוב: מחוות אינסופיות לשלושה בסירה אחת. ומהו ספר מדע בלי כל אלו? :]

8 תגובות

 1. CrazyVet הגיב:

  נשמע סבבה, נכנס לרשימת הקריאה (האינסופית) שלי.
  בלי שום קשר, משכוכית היא אחת המלים החביבות עליי בשפה העברית (אולי בגלל שזו מילה של רועים?).

 2. ניימן הגיב:

  מתוודה: לא הכרתי את המילה לפני שקראתי את הספר.

 3. trischi הגיב:

  לגמרי נכנס לרשימה. קוני וויליס מבריקה, “ארץ לא נודעת” הוא אחד האהובים עליי.

 4. CrazyVet הגיב:

  טוב, אולי זו המחויבות המקצועית, אבל איך אוכל לקרוא לעצמי וטרינרית (ועוד משוגעת) בלי להכיר את שמה של המובילה של העדר, זו שצועדת עם הפעמון הגדול?

 5. ניימן הגיב:

  trischl: דבר מעניין שקרה במהלך כתיבת הפוסט הזה: פתאום מתחשק לי לקרוא עוד קוני ויליס. ארכוש בהזדמנות הרובה.

  CrazyVet: צודקת. מתמטיקאיים לא צריכים לדעת פרטי טריוויה לא לוגיים כגון אלו :]

 6. דייב דנ הגיב:

  ספר מצויין שקראתי כבר כמה וכמה פעמים והיופי בכל הסיפור הזה שמלבד הפרטים שציינת כאן אני לא זוכר את מהלך העלילה. אולי כדאי לקרוא שוב

 7. ניימן הגיב:

  תקרא תקרא! אני באותו המצב עם מלבד הכלב, ושוקל לקרוא אותו מחדש. בעיקר כי יש לי אותו בבית. איפושהו.

 1. 28 באוקטובר 2012

  […] תוהה אם זה כמו המשכוכית, אם הוא מבשר החורף של שאר העצים, אם הם מסתכלים עליו […]

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

Subscribe without commenting