גיקדום 13.01.2011: איפה שבבושקה מפלצות וטינטין מחפשים חיילי צעצוע של די.בי. קופר בשווקי פשפשים תת קרקעיים

הייתי שמח לו גיקדום היה פוסט סדיר. מין סיכום דו-שבועי של לינקים והגיגים גיקיים לחלוטין. אבל הוא לא, כי לוקח זמן וסבלנות לכתוב גיקדום. כידוע, גיקדום עושים באהבה, או שלא עושים בכלל.

1. המשחק החדש בסידרת זלדה, Skyward Sword, יצא לאור. שלוש דקות לאחר שהגיע לחנויות כבר נשמעו טענות שהוא המשחק הטוב בהיסטוריה. מרגש? היה מרגש אולי אם משחק חדש של זלדה לא היה מוכתר כ’טוב ביותר בכל הזמנים’.

אבל חדל ציניות: שלושת המשחקים הראשונים של זלדה הם ללא ספק מהמשחקים הטובים ביותר בהם שיחקתי אי פעם. כילד הם הגדירו חלק גדול מהתרבות שאוהב בעתיד. למשחק החדש לא אגיע בשנה הקרובה, לצערי. כך שכל שנותר בידי לעשות הוא לחלוק לו מחווה בדמות איור חובבני מדהים של לינק.

 

2. אגדה אורבנית חדשה? מתצהיר שרת המדע האיטלקיה שבא בעקבות חלקיקים שמהירים ממהירות האור בשוויץ, עולה שקיימת מנהרה תת קרקעית בין CERN לבין מעבדות Gran Sasso באיטליה. חברים, מדובר בתשע מאות קילומטרים בערך! זה לא צחוק. מן הראוי שיפעילו שם רכבת יקרה בעתיד לצורך תחבורה מהירה כמו טיל בין הארצות.

3.
שכה יהיה לי טוב: יצרו סדרת ספרי נוער רומנטיים על מתמטיקה. קוראים לסדרת Math Girls ומספרים שהיא משלבת את הדיוק של טקסט מתמטיקה עם רומנטיקה של דמדומים.

מסתבר שביפן זה סוג של תופעה: 18 מהדורות, שלושה המשכים, עיבוד קומיקס ווידאו קליפים של מעריצים. חודש שעבר פורסם התרגום לאנגלית. את שני הפרקים הראשונים שלו ניתן לקרוא חינם. לא קראתי; יש לי רשימת ספרי מתמטיקה ארוכה שממתינה על המדף. אבל טוב לדעת שהספר קיים. אולי מתישהו אזדקק לו אם תהיה לי בת טיפשעשרה.

4. בגיל 8 קיבל גבריאל סי (Gabriel See) ציון מעולה בחלק המתמטי של SAT (המגבילה האמריקאית לפסיכומטרי). בגיל 11 הוא זכה במדליית כסף בתחרות בילוגיה סינתטית לתלמידי תואר ראשון ב – MIT. כיום הוא בן 13. הוא כבר למד את תורת הכאוס, תורת המיתרים, מכניקה קוואנטית ומדעי האטום (או במילים אחרות: כל באז וורד שהאמריקאי הממוצע מכיר).

שאלה: איך מחנכים גאון? דיון בסלאשדוט. התשובה שלי: לא מחנכים.


[בית ג’ינג’ר מפה]

5. יש חן אדיר במדריך מתנות המשחקים הטובות ביותר ברשת. איפה עוד תמצאו לינק למדריך קניית חרבות אור?! איפה? רק פה. או בבוינגבוינג ו io9.

6. רשימת הפארקים הנטושים גדלה. בניגאטה, יפן – אלא איפה – יש פארק שעשועים רוסי נטוש. כמו גם פארק מערב פרוע נטוש. הוא מתווסף לפארק גוליבר הנטוש שכבר דיווחנו עליו בעבר. מה מוסר ההשכל? שביפן יש המון יזמים שאוהבים לבנות פארקים, ומעט מאד אנשים שאשכרה אוהבים ללכת ללונה פארקים.

פארקים נוספים שהופיעו בעבר בבלוג: פארק השעשועים המזרח אירופאי ב – Treptow שבברלין. ופארק נטוש בניו אורלינס.

7. תזכורת עצמית לביקור העתידי בטורקיה: לא להחמיץ את העיר התת-קרקעית דרינקויו. אחת עשרה קומות בעומק 85 מטר, ומספיק מקום לאכסן עשרות אלפי אנשים יחד עם מזון והצאן שלהם (צאן. טורקיה, כן?). העיר נבנתה במאות ה – 7-8 לפנה”ס, ועוד לפני שראיתי אותה אני כבר מכריז עליה כפלא תבל.

[בבושקה מפלצות]

8. ראיתם פעם בריטים שתויים? חוליגנים עם רשיון. הספרדים נעשים עליזים מתמיד, הגרמנים מנומסים וטיפה פלרטטנים, הרוסים דכאוניים והישראליים? שמעתי שהם פתאום שולפים אחד על השני סכינים בחניות מועדונים. מחקר חדש מחזק את מה שכולנו ידענו שנים: אנשים מתנהלים תחת השפעת אלכוהול כפי שהחברה מצפה. סליחה, סליחה – הם לא בדיוק אומרים את זה, אלא, שאנשים מתנהגים לפי מה שהחברה מצפה מאנשים שתויים אפילו כשהם רק *חושבים* שהם שתו אלכוהול.

9. ארבעים שנה מלאו למקרה D.B Cooper: אירוע חטיפת המטוס היחיד שלא פוענח בתולדות ארה”ב.

ב – 1971 עלה אדם שהזדהה בשם ‘דן קופר’ (השם די.בי הגיע מדיווח שגוי מוקדם של עיתונאי על האירוע) על טיסה מקומית בארה”ב. הוא הושיט לדיילת, בשיא הסטייל והרוגע, פתק עליו נאמר ‘יש לי פצצה, ואני לא חושש להשתמש בה’. לאחר שקיבל דמי כופר של 200,000 דולר, קפץ די.בי מהמטוס במהלך סערה לעומק יערות בצפון-מערב ארה”ב. מה קרה לאחר הקפיצה? אין לאף אחד מושג. הוא חי? הוא מת? מי האדם? לא יודעים. תעלומה.

לכבוד 40 שנה לאירוע מציג האף.בי.איי תיאוריות חדשות בנושא, וספציפית, טענה שדי.בי. היה קנדי דובר צרפתית. למה? כמה שבועות לפני האירוע פורסם בצרפת ספר בסדרת ‘דן קופר’ המציג אדם מבצע תעלול דומה לזה של די.בי. 40 שנה לקח להם להגיע למסקנה הזאת? העובדה שהוא קרא לעצמו על שם קומיקס צרפתי פופולרי שטרם תורגם לאנגלית באותו הזמן לא עוררה חשדם כבר קודם? בחיי, גם אני רוצה לעבוד באף.בי.איי.

10. הידעתם? תולעים דומות ביותר לבני אדם! לתולעים יש 20,000 גנים. לנו יש 23,000 גנים. וחלק מהגנים שלנו אפילו דומים! נס. העובדה הלא-מאד-מעניינת הזו עלולה להקל על יישוב מאדים: במקום לשלוח בני אדם למאדים ולצפות בהשפעת הקרינה הגבוהה עליהם – נשלח תולעים למאדים ונראה מה קורה להם. יותר קל, יותר בטוח, יותר מקום להפגנות נמרצות של חובבי בעלי חיים.

עוד בנושא: שלושה אחוזים ממאדים מתאימים לכלכל חיים.

11. “אני לא זוכר חופשה שלא כללה נבירה מתמדת בקופסאות בשוק הפשפשים בחיפוש אחר עוד ועוד חיילי צעצוע” אומר אלחנדרו נוגארה. אביו החל את אוסף חיילי הצעצוע, שהתפתח כיום למוזיאון Museo de los soldaditos de plomo לחיילי צעצוע שבולנסיה, ספרד. הוספתי כיעד טיול. עד אז אני מסתכל באוסף תמונות קרבות היסטוריים שמוצגים במוזיאון בעזרת חיילי צעצוע.

מוזיאון באותו הרוח, אבל אחד שיש לי סיכוי גבוה בהרבה להגיע אליו: Miniatur Wunderland בהמבורג. לא מזמן התווסף לשם מודל רכבת-הצעצוע הגדול בעולם! השלמות לטיול הבא בישראל: מיני-ישראל. לגמרי הגיע הזמן לבקר שם סוף סוף.

12. ויל ויטון על להיות גיק. זה כל כך מדויק ונכון שזה עצוב. לפחות אתנחם בכך שזו עדות להיותי גיק אמיתי.

13. האינציקלופדיה למד”ב עלתה לאוויר הרשת בדצמבר. היא קצת לא מעודכנת, קצת לא מאורגנת, וקצת חבל שהעורכים שלה לא שמעו שויקיפדיה כבר קיימת ודי מייתרת אותם. אבל מי אני שאלין? הרי השיטוט שם עדיין כיף גדול!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

14. טינטין של שפילברג יצא כבר לפני חודשיים, ואייטם עליו עדכני כמו 2011. אבל הכתבה של קרטון ברו על היסטורית העיבודים של טינטין טובה מכדי לוותר עליה.

תמצאו שם גם, בין השאר, את גירסת בובות היד האלמותית מ – 1947! אחד העיבודים השאפתניים, מסחריים ומשעממים ביותר לסדרה. הוא הוקרן פעם אחת בלבד, לפני שהוחרם ע”י המשטרה היות ודמי זכויות היוצרים מעולם לא שולמו. מאז שטפו הרבה גלי יוטיוב את העולם, והסרט קיבל כיום מעמד קאלט. לינק לצפיה, פלוס לעיבודים רבים אחרים, תמצאו בכתבה.

אישית העיבוד האהוב עלי הוא סדרת הטלוויזיה מ – 1992. עיבוד נאמן לחלוטין לרוח ועלילת הספרים. ערכתי מיני-מרתון של פרקי הסדרה לפני חודשיים לקראת יציאת הסרט.

 

15. ספיישל ‘הגרגרן’, ביקורות האוכל שעלו בבלוג שבוע שעבר, נכתב בעקבות חבר שבא לביקור בן שבוע בברלין. הוא העביר זמנו בעיקר עם אוכל טוב בערבים, ופוקר עד אמצא הלילה. הבחור למד מתמטיקה, מכיר את עקרונות ההסתברות של הפוקר, וטוען שאין פה שום הימור. הרווחים שלו בברלין יכולים לשמש כעדות בנושא. הנה לינק עבורו: חוקרים יצרו מדריך סטטיסטי להימורים. לא שזה יגרום לי לסכן את כספי המועט.

7 תגובות

 1. kenny הגיב:

  לגבי אנציקלופדיית המד”ב – היא מתעדכנת כל הזמן. הייתרון של הפלטפורמה המקוונת היא שכמעט אין מגבלות מקום. אני יודע מכלי ראשון, למשל, שהם מתכננים ערכים על פרסומים ועל סופרים ישראליים.

  • kenny הגיב:

   ושכחתי לומר משהו – על כל הכבוד שאני רוחש לוויקי, אני חושב שעדיין יש מקום, בכל תחום, לאנציקלופדיות ערוכות בצורה מקצועית על ידי מומחים. זה מבטיח ניסוחים סבירים (חלק מהדברים שאני קורא בוויקי גורמים לי חלחלה רק בגלל הלשון שלהם) ובדיקת עובדות. הפלטפורמה המקוונת תאפשר, יש לקוות, דיאלוג עם הקהל שיוכל להביא לשיפורים מתוך האינטראקציה.

   • ניימן הגיב:

    תראה – היתרונות של פלטפורמה מקוונת ברורים.

    ברור שיש מקום לאינציקלופדיות מקצועיות. יש לי בבית אוסף של האינציקלופדיה העברית. הערכים שם הם סוג של מיני-ספרים, והמידע בהם עולה על זה של ויקיפדיה פי כמה וכמה. ויקיפדיה לפעמים היא סוג של סיכום מקורות מידע לא אקדמאיים.

    יש מקום גם לאינציקלופדיות שמיועדות לקהל ספציפי. במתמטיקה, נגיד, הערכים בויקיפדיה מיועדים ע”פ רוב למומחים. לכן יש את princeton companion to mathematics: אניציקלופדיה לתלמידי מחקר. הרבה יותר שימושי עבורי.

    אני מסתכל באינציקלופדיה המד”ב, ולא רואה את היתרונות הברורים שלה. השוויתי כמה ערכים עם ויקיפדיה, וקשה לנסח את ההבדלים. מה עוד, שבויקיפדיה אני רגיל לפורמט ולשפה.

 2. ויק הגיב:

  בקיץ הקרוב המשפחה ואני נבקר בברלין, והפארק הנטוש סומן כיעד לביקור.
  (ובעניין זה, מיני ישראל נטוש יכול להיות מעניין).

  עוקבת ואוספת המלצות לטיול הקיץ.
  תודה,
  ויק

  • ניימן הגיב:

   אולי אאכזב אותך קצת: הוא סגור למבקרים. פעם אנשים טיפסו על הגדרות בצורה פיראטית, אבל כיום זה יותר קשה כי הוסיפו שומרים וכלבים. מדי פעם הוא נפתח לקהל ליום או שניים – ומדי פעם יש סיורים חוקיים במקום. תצטרכי לבדוק בגוגל לפני הטיול.

   תהני!

 3. יעל ר. הגיב:

  פארקים נטושים זה מגניב. אני אוספת כבר כמה שנים שמות של ערים נטושות שאני רוצה לבקר בהן – החל מעיר קומוניסטית באזור הקוטב הצפוני ועד עיירה שבתיה נכבשו על ידי דיונות נודדות באפריקה – אם כי רובן כל כך מרוחקות ונידחות (נו, היתה איזושהי סיבה לנטישתן…) שאני די בספק אם ייצא לי לעשות כן. נו, לפחות עשיתי סיבוב קצר בגריטויקן.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

Subscribe without commenting