סיכומספירה 09.01.2012: עשרה פוסטים מהימים האחרונים

מתחזל”שים אחרי ספיישל הגרגרן. עשרה פוסטים שיעיפו לכם את הרעפים מהגג. הכל באדיבות גנזך הרשת. האגרגטור הכי לא אסתטי ביקום.

1. אובססיה? זה לא מתחיל לתאר את ההתמכרות שלי לסיכומי השנה של עין הדג. בשבוע בו הם אמורים לעלות אני מרפרש את האתר ללא הרף, וזה למרות שהפוסטים מופיעים זמן קצר לאחר עלייתם בגנזך. פעם כתב דורון פישלר פוסט פרסי דג הזהב אחד, כיום גדל הטקס והוא מתפרש על פני שלושה. הנה הם פה (1,2,3). סיכומי השנה הקולנועיים הטובים המקסימים בייקום. וסליחה עם כל שאר המבקרים.

עוד המלצת קריאה קולנועית: בסקירה ממליצים על ‘מורעלים’ ודנים בקולנוע האימה הישראלי.


[מקור. CC]

2. כבר שנים שאני קורא את יוסי גורביץ – עוד מהימים באייל הקורא. הוא כותב בחסד, וקשה להתווכח עם זה, אבל יש לו נטיה להקצין דברים. להציג את העולם בשחור ולבן ובצורה קיצונית מאד. לכן לא הפתיע אותי אחד הסיפורים החזקים בבלוגספירה השבוע: חקירתו של גורביץ בחשד להסתה. שטות מוחלטת כמובן, ויחד עם זאת, לא עפה לי הגבה מהפרצוף. יוסי מדווח בלאקוניות. ולווט מרחיבה.

3. נשאר בפוליטיקה: עידן לנדו מעלה פוסט שלישי בסדרה על סילואן (1, 2 ופוסט מספר 3). אלו פוסטים ארוכים שדורשים תשומת לב רבה, ואיני יכול לאמר שקראתי אותם מהתחלה ועד הסוף. בהעוקץ ממשילים את סילואן לכרם נבו.

4. טיקטאק יוצא לסיור קולינרי בנצרת! פוסט אוכל עמוס תמונות מעוררות תאבון. בחיי, מתחשק לי לקפוץ לשם מתישהו. הכתיבה של טיקטאק קצרה ותמציתית – ההפך המוחלט של עבדכם הנאמן. לפורמט של בלוג אוכל, יחד עם תמונות מעולות, זה מתאים מצוין.

5. רונן דורפן בשוונג יוצא דופן, כתב שלישיית פוסטי מופת. מופת אני אומר לכם! על המאבק האנושי בגזירות הגורל, על תורת הכאוס, והפוסט שאולי יגרום לי לטייל סוף סוף בבלקן.

6. יש בעיה ליקום תרבות, ובכלל לבלוגים של אלי אשד לדורותיהם: העימוד שלהם תמיד מוזר. אבל זו לא סיבה להתעלם מהכתבות המצוינות על שרגא דפני. הוא און שריג, הוא אבנר כרמלי – וכולם ביחד פינת נוסטלגיה מבוצרת בילדות שלי. חלק ראשון, חלק שני.

7. שני פוסטי אורח, משתי זוויות שונות, על עתיד האיסלאם הופיעו בימים האחרונים בבלוג מדע אחר. הנה הראשונה של פרופ’ צבי סבר. השניה היא פרי עטו של נמרודסטר.

8. שני סיכומי שנה מוזיקליים אהובים עלי יותר מכל. הראשון הוא של עונג שבת. נו, ברור למה: זה הסיכום המקיף והמשפיע ביותר בסביבה הסוציאלית שלי. חובה להאזין לעשיריה הראשונה בו, האלבומים שם עוד יופיעו בשיחות בעתיד.

אבל הסיכום השני יותר מפתיע: מצעד האלבומים 2011 של אפרכסת (יש לו גם חלק ראשון). מצעד שמורכב אך ורק מדברים מקומיים. לווא דווקא דוברי עברית, אבל כאלה שנוצרו בידי ישראליים וע”פ רוב בישראל. אני יודע, נוהגים לערוך סיכומים כאלה דווקא בראש השנה. אבל סיכומי ראש השנה לא נהנים מהיוקרה של אחיהם הלועזיים. ולכן סיכום מוזיקה עברית בסוף השנה האזרחית הינו מבורך.

9. ברדיו פרימיום להמונים מתחילים בסקירת תולדות המוזיקה הפופולרית. פרק I: ממוזיקה קלאסית לג’אז. החכמתי.

10. נציג הבלוג היה אמור להשתתף בטעימת העיתונאים של בירות לכבוד תערוכת BEERS 2012, הידועה בציבור בכינוי החיבה: ‘כי אנחנו לא יכולים לחשוב על שמות בעברית’. עניינים של הרגע האחרון מנעו את השתתפותו, וכך נותר בי לשלוח אתכם לסיקור של רק בירה. פוסט אורח על ביקור בתערוכה עצמה יתקבל בברכה.

5 תגובות

 1. טליה הגיב:

  ניימן,אתה איש תרבות רחב אופקים ואני מרבה להיחשף אל תחומים לא ידועים עבורי ושוב ושוב מודעת למידע העצום ורב הנסתר מבינתי…כה רבות יש עוד ללמוד,להיחשף.תודה על המידע שאני נוגעת בו,דרכך,בעונג ותהייה והפתעה.כיף.מעניין לי אצלך.

 2. יעל ר. הגיב:

  זו הזדמנות לומר שוב תודה על הגנזך שאני עושה בו שימוש רב מדי יום, ושחשף אותי לבלוגים ולכותבים חדשים ומצוינים.

 3. ניימן הגיב:

  לא כזה רחב אופקים… האופקים שמוצגים פה הם של אחרים, לא שלי 😉

  ויעל ר. – תודה.

 4. גיאחה הגיב:

  הסיכום (הכפול) של אפרכסת הוא הסיכום הכי טוב שהתפרסם השנה בעברית. אושר!

 5. ניימן הגיב:

  צודק. סתם התעצלתי ללנקק לחלק הראשון – עכשיו תיקנתי זאת בפוסט.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

Subscribe without commenting