יומיות 15.01.2016: הגילויים המדעיים של 2015, ספרי המד”ב של 2016, אוקולוס ריפט, One Froggy Evening ועוד

אני בביקור קצר בשושו בישראל לצרכי התכוננות (בשקט) להגנת הדוקטורט. לכן השקט בבלוג. אבל הנה, מצאתי זמן ליומיות!

לינקים: שאלו את אנשי המדע המובילים בארה”ב, מה חדשות המד”ב המעניינות\חשובות ביותר לדעתם ב-2015.

ב-2015 הייתה פריצת דרך אדירה בחישוב קוונטי. עד כדי שכך שלראשונה אי פעם, מדברים על בניית מחשב קוונטי קטן. לא מתישהו בעתיד הלא ידוע, אלא בשנים הקרובות. מהפיכה של ממש. אדיר!

הייתם מצפים שסקוט אהרונסון, מומחה לחישוב קוונטי, יתרכז בפריצת הדרך הזאת. אבל הוא לא. הוא מדבר על התחממות גלובלית. על זה שהשנה נמסו הקרחונים בקטבים ולאיפה אנחנו הולכים.

ממליץ בחום לקרוא את הפוסט שלו. לא רק שהוא מקשר שם לתשובות של שאר האנשים, הוא גם נותן בסוף רשימה אמיתית (יענו, לא פופולרית), של פריצות דרך מדעיות בשנה האחרונה במתמטיקה, פיזיקה ומדעי המחשב.

תמונה: תמונות ה-pop culture הטובות ביותר ב-2015. כן, יש מלחמת הכוכבים. כן, יש Mad Max. אבל יש גם דברים יותר מקוריים. פריס ביולר למשל:

פוסטר מצויר לפריס ביולר

הגרדיאן מסתכלים איזה ספרי מדב”פ מחכים לנו ב-2016. שזה טוב ויפה ומעניין למען האמת, ולמדתי שם על Genevieve Cogman שהם טוענים שעלולה להחליף את פראצ’ט בתחום הפנטזיה הסאטירית (אני מתכנן על The Invisible Library שלה מ-2014).

מצד שני, הכתבה לוקה באהבת diversity עד כדי שנאת גברים מוזרה. כי “גברים לבנים זקנים שולטים במדב”פ” (מה הקשר לזקנים?), וגרימדארק הוא ז’אנר שנכתב כדי לרצות מתבגרים צעירים (בגלל שנשים לא אוהבות ספרים אלימים?). אני מאד בעד diversity, כי הוא מביא קולות חדשים ומעניינים, ומרחיב את קהל המד”ב. אבל מה הטעם בלרדת בדרך על כל מיני קהלים וקולות שכבר קיימים?

—————————

האם שנת 2016 תהיה השנה בה המציאות המדומה פרצה למיינסטרים? ההזמנות של אוקולוס ריפט החלו לפני עשרה ימים, ועוד מעט כל היוטיוב ורדדיט יתמלאו ברשמים מזה. מתי נקבל מערכת הפעלה במציאות מדומה? דפדפן מציאות מדומה?

סלאשדוט בתחזיות מציאות מדומה ל-2016, והלאה.

—————————

ב-31 בדצמבר מלאו שישים שנה ל-One Froggy Evening. אחד מסרטי האנימציה הקצרים הטובים בכל הזמנים, שסטיבן ספילברג כינה “האזרח קיין של האנימציה הקצרה”. קרטון ברו מדברים על הסרט, ואני מקשר אליו פה. מומלץ בחום:

צוות מומחים דן ב-BBC באפשרות למלא את הסהרה בלוחות סולריים ענקיים.

למה לא בעצם? זו אנרגיה נקיה. הכי ירוק שיש. הטכנולוגיה כבר שם מבחינת תפיסת והעברת האנרגיה, רק שהבעיות, מסתבר, הן פוליטיות. סהרה שייכת לשורה של ממשלות שמבינות את הפוטנציאל ורוצות לנצל אותו כמה שיותר. האם אפריקה תהפוך למפרץ הגולף החדש בכל מה שקשור למדינות עשירות ואנרגיה?

—————————

בין ה-25 ל-28 במרץ פסטיבל האקרים בזלצבורג. סחבק אולי יהיה שם. ואתם?

13 תגובות

 1. דן הגיב:

  “Diversity”

   • דן הגיב:

    זה לא שהם רוצים לקרוא יותר סופרים מאיזור הבלקן, מזרח אירופה וסקנדינביה. הם רוצים פחות ספרים של אנשים מגוון עור מסויים. זה לא רצון לDiversity זו היסטריה מוסרית חדשה של אנשים משועממים ובעוד 3-4 שנים כולם יהיו קצת שפויים יותר ויגידו “באמת קצת הגזימו” וירחיקו את עצמם מהשטות הזאת, כמו הנסיונות של פעם לצנזר את האינטרנט

    • ניימן הגיב:

     יש כאלה שמנצלים את זה להיסטריה מוסרית, ויש כאלה שמנצלים את זה להתעניין בדברים חדשים. ג’ף ונדרמיר נגיד, נכנס חזק למד”ב פיני. יש הרבה יותר פנטזיה פולנית וגרמנית שמתורגמת כיום לאנגלית, ואפילו לביא תדהר שלנו נהנה מפופולריות בגלל גל ה-Diversity (וגם בגלל שהוא סופר טוב).

     • דן הגיב:

      אין לי בעיה עם מי שעושה מונטיזציה לאקזוטיקה, בעיקר אם הוא טוב. לביא תדהר או ליו צְשִין כותבים מדהים, ואם הם קיבלו 2+ לכריזמה על זה שאופנתי כרגע לאהוב זרים (ואני בספק, כי אסייתים ויהודים לא ממש נהנים מהבונוס הזה), נהדר להם ולנו.

      יש לי בעיה עם הרדיפה של יצירות איכותיות (Witcher 3 כדוגמה), רק כי חטאו בכך ששאבו השראה מהפולקלור הפולני ולא פולקלור “רב תרבותי”. כשכל אומנות חייבת להיות מגוייסת למטרה ושגלי זעם מפוברק פורצים על עלבונות מומצאים (מפגינות זועמות מוחות מול נשים יפניות שהעזו לתת לאנשים להצטלם עם קימונו https://goo.gl/blEJrr).

      משהו רע עובר על אמריקה, לא צריך לייבא את זה לכאן.

      • ניימן הגיב:

       רודפים אחרי Withcer 3 כי הוא שאב מהפולקלור הפולנית?! לא שמעתי.

       מצד שני, Uprooted של נעמי נוביק, שכל כולו מחווה לפולקלור פולני הוא מועמד מוביל להוגו השנה.

       בקשר לספק שלך: בעיית שלושת הגופים זכה בהוגו לא מעט כי הוא סיני (והיו מספיק חובבי Diversity שדיברו על זה).

       Diversity בתור רעיון זה אחלה. יש כאלה שלוקחים את זה כתירוץ לאלימות מילולית? סביר להניח וזה לא בסדר. אבל זה משהו שקורה עם כל רעיון חדש.

 2. שיה הגיב:

  הצפרדע מקסים. מעניין אם זה:
  https://www.youtube.com/watch?v=QdGxbDRwoKs
  בעצם מחווה של פיקסאר.

 3. רעי הגיב:

  תעדכן שנה בכותרת ?

 4. D! פה ועכשיו הגיב:

  ספר בדרך!!!
  תודה

  • D! פה ועכשיו הגיב:

   הספרייה הנעלמה (אם מותר לי לתרגם משום מה את שמו) היה הרבה הרבה (הרבה הרבה) יותר מוצלח מאשר הרובוט הבלש. נהניתי ומחכה להמשך.

   • ניימן הגיב:

    בואנה, אני חייב להבין לפי מה אתה מחליט מה לקרוא?

    אניווי, סבבה – אבדוק אותו בהקדם האפשרי אז:)

    • D! פה ועכשיו הגיב:

     מה ז”א לפי מה. אין לי זמן לקרוא. אז אם מישהו שאני נהנה לקרוא את דבריו מזכיר משהו שמגרה לי את המחשבה והספר עולה 30 שקל (נורא מחיר המשלוחים לפה) ויש לי זמן לקרוא משהו שאינו מקצועי אז אני הולך על זה. פנטזיה סאטירית נשמע טוב, לא? ולהחליף את פרצ’ט גם נשמע טוב (מודה שכל מה שקראתי ממנו לא היה מדהים בעיני)

     זה דווקא בא לי בטוב ואני שמח שיש כבר ספר המש אי שם בדואר

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

Subscribe without commenting