הכרזת מועדון קריאה מועד ה – 1 ליוני 2015: הבטחה של דם – בריאן מקללן

[חדשים למועדון הקריאה? פרטים פה]

הספר שהתווסף לרשימת הקריאה, הנערה עם כל המתנות (ככה יתרגמו את השם?), הוא שילוב נדיר של אהבת מבקרים ואהבת קהל. מהביקורות שקראתי, ושלושים העמודים הראשונים, הוא ספר מקסים ומיוחד. הבחירה בו למועדון הייתה טריוויאלית.

הנה רשימת הקריאה המעודכנת. אחרי התמונה נדבר על הספר במפגש הבא.

א. 1 ביוני 2015: הבטחה של דם – בריאן מקללן [אמזון][הוצאת קוראים]. 545 עמודים. 2013. ראו אחרי התמונה.
ב. 1 באוגוסט 2015: לבד על מאדים – אנדי וייר [אמזון][ידיעות ספרים]. 369 עמודים (אנגלית), 442 עמודים (עברית), 2014. סיפורו של אדם שמוצא עצמו נטוש על מאדים. הספר התחיל כסדרת פוסטים בבלוג, עבר לפרסום עצמי באמזון ומשם עף על פופולריות הקהל לחוזה פרסום יוקרתי וסרט שבדרך. מליוני הקוראים של Goodreads בחרו בו בתור ספר השנה שלהם, ומרגע שתורגם לעברית הוא יצר גם פה חתיכת באז.
ג. 1 באוקטובר 2015: The Girl With All the Gifts – מ.ר קארי [אמאזון]. 460 עמודים, 2014. מלאני היא ילדה קטנה וטובת לב. כל בוקר מגיע שומר לחדר הנעול שלה, וקושר אותה לכסא בעודו מכוון רובה לראשה. משם היא מובלת לכיתה, ונקשרת לשולחן בזמן שגברת קאלדוול מעבירה עוד שיעור. הנערה עם כל המתנות הוא שילוב בין סיפור אימה לסיפור ילדים מלבלב. מהספרים הבולטים של 2014, ואפילו ג’וס ווידון עף עליו.

כריכת הבטחה של דם

הפנטזיה האפית עברה תהפוכות במילניום הנוכחי. סופרים כמו מרטין, אברקרומבי ומארק לורנס הביאו אותה למרכז הבמה עם יצירות אפלות, אלימות ודמויות יוצאות דופן ואפורות מוסרית.

מצד שני, יש את מהפך השמרנים, בראשות ברנדון סנדרסון. הטון שלהם חיובי כמו פעם, אבל הדיאלוגים הפכו מפומפוזיה שיקספירית לשנינות מודרנית סטייל הנסיכה הקסומה. הדגש עבר ממפלצות קסומות למערכות קסמים מקוריות וברורות (ראו את חוקי שלושת חוקי הקסם של סנדרסון).

בריאן מקללן מתלבש לתוך הנישה הזאת כמו זומבי על אדם טרי.

promise of blood מתחיל בנקודה בה רוב הספרים נגמרים: רגע אחרי ההפיכה. רגע אחרי השיא. במקום להתפזר לעלילה “הממלכה מחפשת עצמה”, הוא מתכנס מהר מאד למלחמה אפית-פוליטית.

יש שלוש סיבות עיקריות לקרוא את promise of blood.

א. יש בו קסם ואבק שריפה, שגורמים לו להראות כמו מערבון פנטזיה אפי. וזה מגניייייייייייב.
ב. מערכת הקסם בו מודרנית ביותר: שלושה סוגי קסם (קוסמים, קוסמים-קאובואים עם רובים, ו”אנשים עם כשרון”) מוגדרים היטב ומוגבלים.
ג. הדמויות. מי לא רוצה לקרוא על בלש קוסם? או על דמות שכוח הקסם שלה הוא להכין אוכל. להכין אוכל למען השם!

ויש גם סיבה נוספת, והיא כנראה הסיבה שבעיתה אני התחברתי לספר: הוא חיובי. יש בו טוב לב. אבל לא טוב-לב מלאכותי של סופרמן, אלא טוב-לב אנושי. עם גיבורים שהם אנשים חיוביים. גם כשהם עושים דברים רעים, אתה בעדם, כי בתוכם הם בסדר וכל אחד שוגה לפעמים.

בכנות? אם אתם סולדים מפנטזיה אפית, זה לא הספר שישנה את דעתכם. אבל אם יש לכם נטייה לתחום, אז יש מצב שמחכה לכם פנינה.

סיכום המפגש הקודם: הדעות על Lock in נעו בין מצוין לסביר לגרוע. מה שמעניין זה שאף אחד לא התייחס לאחד הנושאים העיקריים בספר: היעדר מין הגיבור\ה. אולי כי מגדר זה לא נושא חם בדיון הישראלי.

ניצלתי את מפגש המועדון להמשך מיני-ספיישל סקאלזי בבלוג: ביקורת על Fuzzy Nation המעולה ופוסט אורח עם דירוג כל הספרים של סקאלזי.

5 תגובות

  1. melquiades הגיב:

    אמממ… לא מתאים לי פנטזיה אפית עכשיו.
    אני בחוץ הפעם.

  2. קניתי ומקווה להתחיל בקרוב. עדיין נאבק עם Lock-In למרות שנהנה ממנו.

  3. avi הגיב:

    קראתי אותו לפני כמה חודשים ואני אשמח להשתתף בדיון עליו…

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

Subscribe without commenting