יומיות 06.11.2019: קצת על מחוללי גראפיקה

אני בתל אביב לזמן קצר/ נעשה קשה לישון בחדר ילדותי. ברשותכם, אני ממפה את תוספות הרעש של השנים האחרונות:

א. אוטובוסים מקריאים את שם הקו והתחנה, שומעים את זה חזק בחדר. הם מתחילים לנסוע בין חמש לשש בבוקר (מעיר פעם-פעמיים בבוקר המוקדם)
ב. תיקתוקי רמזורים לעיוורים נשמעים בחדר כל הלילה. הם חשובים, אך חזקים מדי. עיוור לא היה יכול לישון בחדר הזה (גורם לשינה רעה מלאת הפרעות)
ג. קורקינטיים חשמליים משמיעים אזעקה כשמזיזים אותם (מעיר פעם בלילה בממוצע)
ד. כלי רכב של חברת הקורקינטיים החשמליים אוסף אותם באמצע הלילה (מעיר פעם בלילה)

“קידמה” היא לפעמים שם מטעה לנסיגה ברמת תנאי החיים.

1. כשהייתי צעיר, ממש ממש צעיר, שיחקתי מבוכים ודרקונים. בספר היו הוראות איך לחולל מבוך:

“תטיל קוביה, אם המספר הוא 1, תוסיף דלת בצד ימין, אם הוא 2, תוסיף מנהרה מקדימה, אם הוא..” וכו’ וגו’.

אם עוקבים אחרי ההוראות האלה, יצא בסוף מבוך גנרי שאפשר להשתמש בו במשחק.

יצירת המבוך נעשתה באופן ידני, אבל בתכל’ס אפשר לתת למחשב לעשות את זה אוטומטית. לתחום של “מחשב מייצר דברים על פי הוראות פשוטות” קוראים Procedural Generator, והוא אחד היפים במדעי המחשב. משתמשים בו המון במשחקים כדי לייצר תוכן בקלות.

נזכרתי בזה כי מצאתי עכשיו את פורום Procedural Generator ברדדיט. אוי, כמה אני אוהב את האינטרנט.

הם מארגנים תחרויות קבועות, נגיד, מי כותב את התוכנה הכי טובה שמחוללת אחוזה, ומה שאנשים עושים שם – לגמרי בשעות הפנאי שלהם – פשוט מעורר השראה. כבר אמרתי שהאינטרנט זה מקום נפלא?

הנה כמה פנינים. מהתחרות האחרונה: מחולל מבוכים. תראו איזה יופי של מבוך יצא לי שם!

מבוך למשחק תפקידים

אותו האדם גם ייצר מחולל ערים ומחולל אחוזות. פרוייקט מהמם אחר, של אנסטסיה אופארה, הוא מחולל בתי אגם.

אנסטסיה אופארה היא אחד המקורות הכי טובים לשמוע הרצאות על התחום. אם אתם מעדיפים, כמוני, לקרוא, תבדוק את ההוראות האלה ליצור מחולל מפות פנטזיה.

2. נטפליקס מפיקה סדרה לקומיקס המיתולוגי Bone. יאי!

עטיפה של הקומיקס Bone

3. בירה בקרטוני חלב כבר ראיתם?

4. התפרסמו זוכי פרס הפנטזיה העולמי, בפרס הגדול זכה Witchmark של סי.אל פולאק. הוא מחכה לי כבר לקריאה כמה חודשים.

התפרסמו גם זוכי פרס הפנטזיה הבריטי. בפרס זכה The Bitter Twins של ג’ן וויליאמס. פעם ראשונה שאני שומע עליו.

5. רחפנים הם אחת הטכנולוגיות שאני הכי אוהב והכי מפחד מהן. אוהב, כי זה פותח בפני ים אפשרויות – תארו לכם לשלוח ארוחת צהריים טרייה לילדים לבית ספר, חושש, כי אנשים יכולים גם לעשות דברים מאד מאד רעים בשלט רחוק.

כתבה על רחפני מלחמה טוענת שהשמיים של סוריה, תימן ולוב כבר מלאים ברחפנים חמושים בכלי נשק. רק חכו כשזה יגיע למלחמות העולם התחתון.

באותו ההקשר, סרטון פרודיה על הסרטונים של בוסטון דיינמיקס עם רובוט-חייל

6. ארגון RIPE NCC, שמחלק כתובות IP לספקיות בעולם, הודיע שבמהלך נובמבר יגמרו לו הכתובות מסוג IPv4.

זה לא מאד דרמטי, כי יש אלטרנטיבה: כתובות IPv6. כיום רוב הספקיות שאני מכיר לא נותנות כתובות כאלה, אבל בתקווה המצב ישתנה בקרוב. לי, בתור מי שעובד עם רשתות P2P, זה יהיה שיפור עצום.

עכשיו הסבר למי שלא שוחה בז’רגון של ארכיטקטורת האינטרנט: כתובות IPv4 הן כתובות למכשירים ברשת מהסוג “הישן”. הן יחסית קצרות, ולכן אין הרבה מהן.

כתובות IPv6 הן התקן שהיה אמור להחליף אותן לפני עשור, אבל בגלל שלא היה צורך בוער זה די נתקע.

היתרון של IPv6 זה שיש מספר עצום של כתובות כאלה, ואין שום חשש שהן יאזלו אי פעם. זה אומר שכל מכשיר יוכל לקבל כתובת IPv6 לכל החיים, וכך יהיה קל יותר ליצור קשר ישיר בין אנשים. מצד שני, יש גם צד שלילי לעניין. כי זה גם אומר שיהיה עוד כלי בו יוכלו לעקוב אחריכם.

9 תגובות

 1. אסף הגיב:

  ירון לונדון בספרו “לו הייתי פיראט” כתב שאחת המהפכות הגדולות של העידן המודרני היא לא מהפכת המידע או מהפכת התקשורת אלא מהפכת הרעש. מהפכה שמזינה את עצמה במשוב חיובי ומאלצת כל אחד לייצר יותר ויותר רעש כדי להישמע.

 2. יעל ר. הגיב:

  תל אביב אכן יותר רועשת. ובכלל הפכה בלתי נסבלת, עם תלאות ההישרדות במדרכות בין כלי תחבורה חשמליים והעובדה שכולה נראית כמו אתר בנייה לאחרונה. כשישנתי לאחרונה במרכז הארץ הזדהיתי מאוד עם מה שאמרת, אבל ייתכן שהכל נשמע לי סופר רועש אחרי שהתרגלתי לגור בחור, עם מקסימום יללת תן, צפצוף ינשוף, כלב נובח וכו’ מדי פעם, או רעש קצת פחות פסטורלי של מטח טילים אי שם…

  אתה שוב בארץ, ואין מפגש בלוג? כשאני סוף סוף במרכז לזמן קצרצר וחולף?

 3. מישהו הגיב:

  1. יצירת ה*מבוך* נעשתה באופן ידני, מן הסתם.

  2. למה בירה בקרטון היא דבר טוב? זכוכית ומתכת הם הדברים היחידים שניתנים למחזור ב 100% ומזיקים לסביבה פחות גם כשהם לא ממוחזרים. הקרטונים מצופים בשכבת פלסטיק מתוכם.

  3. בגדול העדר הכתובות הוא ממבו ג’מבו, אם לחברות הטלקומוניקציה או ספקי הענן בעולם המערבי היו נגמרים הכתובות והם לא היו יכולים לחבר לקוחות או לתת כתובות ל VPS הם היו מטמיעים IPv6 מזמן, אבל חברות הטכנולוגיה במערב חולשות על מספיק בלוקים להרבה זמן, ובינתיים דאבל או טריפל NAT פותר את רוב הבעיות מבחינתן (ומעורר בעיות לצרכן הפשוט). מי שסובל מזה אלו הספקיות בעולם השלישי שלא נשארו עבורן כתובות.
  אגב, משמעות אבטחתית של ipv6 היא העדר ההגנה של הראוטר כ NAT. לכל מכשיר יש כתובת. אם יש חולשה בפיירוול או שהוא לא הוגדר נכון אתה בחוץ.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

Subscribe without commenting