יומיות 27.02.2021: Dark Forest, משחק מבוסס קריפטוגרפיה ובלוקצ’יין

בשבועיים האחרונים אני שותה בקביעות בירה בפאב לא חוקי, ועובד עם הלפטופ בבית קפה לא חוקי.  לא מזלזל בקורונה, באמת שלא. להערכתי אלו פשוט מקומות בטוחים.

בוורשה אני דג רקק בקטעי בילויים לא חוקיים. כמעט כל מי שאני מכיר הולך עכשיו למקומות כאלה. חלקם אפילו יותר לפני הקורונה, הו, האירוניה.

איך זה עובד בוורשה? תלוי במקום. בבית הקפה הנחו אותי לאמר שאני חבר שבא לעזור עם המחשבים. הפאב פשוט חבוי מדי, אז אף שוטר לא יודע שהוא קיים.

בחלק מהפאבים והמסעדות נוקטים בשיטת עלה תאנה. מכסים את החלונות בוילון, כאילו שהשוטרים לא יראו. האם זה באמת מסתיר? מפתאום. יש רעש ויש צללים ומאד ברור שהמקום פעיל. אבל העיקר הוא לא באמת להסתיר, אלא יותר לתת לשוטרים תירוץ להסביר למה הם לא אכפו.

השיטות מגוונות ממקום למקום.

לחלק מהפאבים והמסעדות אפשר לבוא רק עם הזמנת מקום מראש. יש הרבה מסעדות עם קומת מרתף או גלריה, ורק שם נעשות ההפרות. נגיד, הזמנתי טייק אווי במסעדה צמחונית השבוע, והמלצרית אמרה, ספק בהומור, שאם אני לא שוטר אני יכול לשבת למעלה ולאכול.

טריק מקורי ופופולרי הוא להפוך את הלקוח לעובד. בבית קפה מסוים, נגיד, מחתימים אותכם על טופס שמצהיר שאתם טועמי אוכל שבאו לתת פידבק לתפריט של המקום. אז אם בא פקח אתם לא לקוחות, אלא הוא תפס אותכם בדיוק בתהליך העבודה.

מסעדות ובתי קפה עוד יכולים לקבל כרטיסי אשראי: הם פשוט כותבים על כל קבלה “טייק אווי”. אבל מסיבות נאלצו לעבור למזומן כדי לא להשאיר שובל עדויות.

איך זה בהשוואה לת”א? האם זאת תופעה אנושית, או שמא תולדה של תרבות שרגילה להתמרד נגד השלטון כבר עשרות שנים?

מבחינתי, אגב, סוף סוף קיבלתי תשובה לשאלה איך פעלו פאבים בארה”ב בזמן תקופת היובש.

1. מזמן לא ראיתי פרוייקט שהלהיב אותי כמו Dark Forest.

מה זה Dark Forest? הוא משחק MMO מבוזר על בסיס zk-snark, ואם הבנתם את כל המילים האלה אז מגיע לכם פרס ניימן לגיקים המצטיינים לשנת 2021.

משחק MMO (ראשי תיבות של Massively Multiplayer Online) הוא משחק מרובה משתתפים באינטרנט. אני חולה על משחקים כאלה, ולא סתם ז’אנר הספרים האהוב עלי לאחרונה הוא LitRPG: ספרים שמבוססים על משחקי MMO (הנה דוגמא).

אפשר לחלק את סוגי משחקי ה-MMO לשני סוגים. משחקים כמו שח, בהם כל אחד רואה את כל מה שהשני עושה, ואז אין סודות במשחק (קוראים לזה Complete information games). או משחקי מלחמה, בהם השחקנים לא רואים תמיד את מה ששאר השחקנים עושים, ואז כל אחד יכול לפתח אסטרטגיה סודית משלו בנסתר (קוראים לזה, Hidden information games).

מה שמבאס ב-Hidden information games זה שתמיד צריך חברה ראשית שתנהל את המשחק. אחרת, מי ישמור את הסודות ויוודא אותם? מי ידע איפה מוסתרים חפצי הערך במשחק, ומי לקח כל חפץ ומתי?

העניין הזה של חברה ראשית שמנהלת את המשחק תמיד נורא ביאס אותי. אני רוצה לדמיין שהמשחקים שלי נערכים במציאות “אמיתית”. מקום שמתנהל לבד מכוח החוקים הפנימיים שלו, ולא נשלט ומורץ ע”י חברה אחרת.

Dark Forest הוא MMO שהוא גם Hidden information games, וגם *מבוזר*. זה אומר שאין שום חברה שמנהלת אותו, והשחקנים מתקשרים ישירות אחד עם השני. למרות זאת, למשחק יש עדיין סודות מהשחקנים (כמו, איפה מוסתרים חפצי הערך), לשחקנים יש סודות אחד מהשני, והכל מתנהל בבטיחות מלאה.

איך זה? שילוב של בלוקצ’יין ושל  כלי קריפטוגרפיה שקוראים לו zk-snark. אם המושג הזה נשמע כאילו המציא אותו מישהו עם מוח עייף שהרגע בלס שתי צלחות חומוס, תדעו לכם שהוא אכן הומצא בישראל, כך שהניחוש הזה סביר לגמרי.

אני לא מתכוון להסביר פה מה זה zk-snark, אבל אתם יכולים לקרוא את סדרת הכתבות בבלוג של Dark Forest. ההסבר שם הוא אחד המוצלחים שראיתי ל-zk-snark, ובכלל כותבי הפוסטים של Dark Forest ממש מוכשרים.

הקונספט של Dark Forest מאד פשוט. כל מה שאתם צריכים לעשות זה כיבוש וגילוי כוכבים. בגלל למשחק שעיקר המשחק הוא ביישום הטכני שלו, המשחקיות לא פשוטה, ומצריכה המון חישובים ומחשבה.

בגדול, Dark Forest הוא משחק לגיקיות על (וגם לגיקים). הוא לא נראה מדהים, אבל הקונספט שלו כל כך מקורי, והביצוע גם מלא השראה וגם מאד משויף, שקשה לא להתלהב ממנו.

כראוי לפרוייקט אינטרנט הזוי כבר התפתחה קהילה סביבו. הם עושים קצת תחרויות, סרטונים ביוטיוב, ואחד השחקנים אפילו מכר כוכב שהוא כבש במשחק ב-200$. איזה עולם מטורף.

הידעתם? השם Dark Forest לקוח מסדרת מטרילוגיית בעית שלושת הגופים של סישין ליו [ביקורת].

2. אנחנו רק באייטם השני וכבר היה ימבה מלל בפוסט. אז כדי לחסוך במילים, הנה תמונה מ-Dark Forest.

תמונה מהמשחק Dar Forest

לא, זה לא נראה מדהים. אמרתי, זה לגיקיות על.

3. Long Gone Gulch הוא פיילוט לסדרת אנימציה על שני שריפים (מלשון שריף, כמו במערב הפרוע) בעולם דיסטופי.

חמוד למדי, אבל אני דווקא מספר עליו מסיבה אחרת. בזכות הפיילוט גיליתי שאפשר לקבל ביוטיוב פיילוטים של מלא סדרות מוזרות לפי תאריך הפירסום שלהם! אפשר להעביר בכיף יום בלצפות בזה.

4. זה מלפני חודש, אז ענתיקה במושגי אינטרנט, אבל עדיין הממ הכי טוב שראיתי על ברני סנדרס.

5. זה בכלל ענתיקה מלפני שנים, ואפילו כבר חלקתי את זה בבלוג. אבל זה מצחיק אותי מחדש כל פעם.

6. המשחק Candlekeep Mysteries הוא משחק ה-D&D הראשון אי פעם שבמרכזו גיבורים עם כסא גלגלים.

תגובה אחת

  1. D! פה ועכשיו הגיב:

    תכלס מרתק. לרגע אני כמעט מצטער שאני במקום קטן ושמרן מדי בשביל מסיבות UNDERGROUND.

    4. היה אחד גם באוטובוס/חשמלית

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

Subscribe without commenting