יומיות 29.12.2019: WT.social, רשת חברתית חדשה למקים ויקיפדיה

יומיות שנכתבות מקונגרס ההאקרים של CCC. כי צריך לעצור לנשום.

1. העברתי היום הרצאה בקונגרס על פרוייקט אלמונית. הזכרתי פה את הפרוייקט בעבר, אבל אם לכם לראות את ההרצאה הקצרה מתחילה ב-7:10 דקות, הנה לינק ישיר):

היא לא טכנית בכלל. ותזכרו – שהמצלמה מוסיפה חמש קילו והמיקרופון מוסיף 300 גרם של מבטא ישראלי.

אגב, תודה לכל מי שעקב אחרינו בטוויטר. ולכל מי שיש לו טוויטר ולא עקב: בא לכם לעשות follow? זה יעזור כשנבקש מימון. הנה הטוויטר שלנו.

2. כשמתמטיקה, אינטרנט ורשתות חברתיות נפגשים, נוצרים דברים מעניינים. הסיפור הבא כנראה לא יכל להתקיים במאה ה-20.

הוא מתחיל עם שלושה פיזיקאיים שכתבו מאמר. המאמר לא כלל מתמטיקה מתקדמת, אבל למרות זאת הם השתמשו בזהות מתמטית שהם לא מצאו איזכור שלה בשום מקום אחר.

הזהות המתמטית היא בתחום של אלגברה ליניארית. קורס שנה א’ בתארים של מתמטיקה, מדעי המחשב ומדעים. כל הזהויות הבסיסיות בתחום היו אמורות להיות ידועות כבר במאה ה-20. לכן הפיזיקאיים הופתעו לא למצוא את הזהות שהם גילו.

כדי לוודא הם כתבו לטרנס טאו, המתמטיקה המוביל – וללא ספק הפורה – של דורנו.

טרנס טאו הוא מכונת עבודה. שעתיים אחרי שהוא קיבל את האימייל, בבוקר בחודש אוגוסט, הוא כבר ענה לאימייל שלהם. הוא כתב שלמרבה הפתעתו הוא מעולם לא נתקל בזהות, וצירף לא פחות משלוש הוכחות שונות לה.

איזה תותח, באמת.

שבוע וחצי מאוחר יותר פירסמה החבורה מאמר בן 26 עמודים על הנוסחא. אבל פה לא מסתיים הסיפור. כי באמצע נובמבר כתבו במגזין Quanta על המאמר, ופתאום טרנס טאו והפיזיקאיים החלו להיות מופצצים בהודעות.

תוך זמן קצר הם גילו שהם לא הראשונים שגילו את הזהות, אלא הראשונים שנתנו לה מסגרת וחשיבות משלה. מהר מאד הם מיפו את כל האזכורים של הזהות. המוקדם ביותר ב-1966, אם כי כבר ב-1934 היה מאמר שהזכיר זהות מאד דומה.

המאמר שלהם נכתב מחדש כך שהוא יזכיר את כל הגילויים הקודמים של הזהות. החוכמה הקולקטיבית של האינטרנט שוב ניצחה.

3. תמונת הטבע של השנה מראה שני עכברים “מתאגרפים” בתחנת רכבת תחתית בלונדון, אבל שאר המועמדים לא פחות יפים.

עכברים מתאגרפים

[רגע הפסקה — עובר מיקום…. אוקי, שאר הפוסט נכתב ממועדון טכנו של הקונגרס, מלא במוזיקה רועשת, אורות ועיצוב מהמם. למרבה הפלא אני לא היחיד שיושב במועדון ועובד על הלפטופ. ככה זה קונגרס האקרים]

4. WT.Social היא רשת חברתית חדשה שמיועדת ל”מיקרו עיתונאות וחדשות” ומנסה להילחם בפייק ניוז. בדר”כ אני פוטר כאלה דברים כ”עוד שטות של מישהו שמנסה להתעשר”, אבל WT.Social היא מקרה נדיר של משהו שאשכרה יכול להצליח.

בואו נתחיל מנתונים: בתחילת נובמבר היו ברשת 1500 חברים, עכשיו כבר יש 400 אלף. יש לכך שתי סיבות. האחת היא שאת הרשת הקים ג’ימי ויילס, אחד ממקימי ויקיפדיה. מוניטין זה דבר שמאד עוזר ברשת.

הסיבה השניה היא שהקונספט אחלה, העיצוב האחלה, הממשק אחלה וזה בכלל נראה כמו אחלה של רעיון וביצוע. המטרה של הרשת היא לתת אייטמים של חדשות ודעות, אבל עם רפרנסים. כלומר, לנסות להימנע מפייק ניוז. הם עושים בעיקר ע”י עבודת גולשים שאמורים לבדוק אמינות של כל מאמר בפלטפורמה. ככל שלגולש יש יותר מוניטין, ככה הדירוג שלו יותר נחשב.

פתחתי יוזר ב-WT.social, בעיקר בשביל לקרוא אבל אולי בעתיד גם לכתוב. תרגישו חופשי לעקוב אחרי.

5. מזל שיש את גוגל כדי להחזיר לי את האמונה שרוב הרשתות החברתיות החדשות מיותרות. עכשיו הם מציעים להוסיף רשת חברתית ל-Google Maps. זה אומר שתוכלו ל”עקוב” אחרי מדריכים מקומיים, ההמלצות והעיסוקים שלהם.

6. ההאקרים בקונגרס מציגים פרוייקטים שונים. הפרוייקט הכי מוזר שראיתי הוא “סימולטור חזיר”. זה אומר שמישהו עמד על ארבע ולבש קסדת מציאות. דרך הקסדה היה נראה לו שהוא חזיר בדיר, והוא ניסה להימלט מהאיכר יחד עם שאר החזירים.

זה מוזר, זה הזוי ואני בהחלט לא ממליץ לעשות את זה בבית.

באותו הטון: פרות שלובשות קסדת מציאות מדומה מניבות חלב טוב יותר.

7. האם השנה הכי רעה לחיות בה הייתה 1939? 1918? 1349 (המגיפה השחורה)? לא ולא, ההיסטוריון מייקל מק’קורמיק גורס שהשנה הכי גרועה הייתה דווקא 536.

שנה בה התחיל העשור הכי קר ב-2300 השנים האחרונות (הטמפרטורה בקיץ הייתה ממוצע של 2 מעלות). שנה בה היו מגיפות, ערפל כבד כיסה חצי עולם והאימפריה הרומית המזרחית התחילה ליפול.

במילים אחרות, כנראה שעדיף כבר היה להיות מצרי בעשרת המכות מאשר מישהו שחי ב-536.

3 תגובות

 1. משתמש אנונימי (לא מזוהה) הגיב:

  איזה אוסף נהדר של לינקים וסיכומים שלהם, בחיי. רק אצלך אפשר למצוא היצע שכזה.
  אני קורא קבוע, רק קפצתי להגיד כמה זה נהדר, ולהודות לך.

 2. משתמש אנונימי (לא מזוהה) הגיב:

  פרות עם מציאות מדומה…

  למה המכונות במטריקס פעלו על אנרגיית בני אדם??
  פרות מפיקות יותר אנרגיה ומערכת הפעלה פשוטה יותר.

  כל הסיפור הזה עצוב.
  מגיע לנו להיתקע עם אלפי “ניו” במטריקס.

  דרוש ארכיטקט…

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

Subscribe without commenting